settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره کودک آزاری چه می گوید؟

جواب


کتاب مقدس به طور مشخص از اصطلاح کودک آزاری استفاده نکرده است. آنچه کتاب مقدس می گوید این است: کودکان جایگاهی ویژه ای در قلب خدا دارند و هرکسی که با آنها بدرفتاری کند خشم خدا را برای خودش خریده است. وقتی شاگردان مسیح مانع حضور کودکان نزد مسیح شدند، عیسی مسیح آنها را توبیخ کرد و کودکان را با گرمی پذیرفت و گفت، « بگذاريد بچه‌ها نزد من بيايند؛ ايشان را بيرون نكنيد چون ملكوت خداوند به آنانی تعلق دارد كه مانند اين بچه‌ها باشند» (مرقس فصل 10 آیه 14). سپس کودکان را در آغوش گرفت و برکت داد (آیه 16). کتاب مقدس برکت کودک را ترویج می دهد نه کودک آزاری را.

کودکان به اشکال مختلفی مورد بدرفتاری و آسیب قرار گرفته اند، خداوند از همه نوع کودک آزاری متنفر است. کتاب مقدس در هشدارهایی که در مورد عصبانیت داده است، کودک آزاری را ممنوع می کند. بسیاری از والدین عصبانیت و استرس خود را با کتک زدن و بدرفتاری با کودکان تسکین می دهند. گرچه برخی از تادیب های جسمانی از نظر کتاب مقدس قابل قبول هستند، اما این نوع تربیت نباید از روی خشم انجام شود. پولس به افسسیان یادآوری می کند، « اگر عصبانی شديد، اجازه ندهيد گناهی از شما سر بزند. پيش از آنكه خورشيد غروب كند، خشم را از خود دور كنيد، زيرا اگر خشمگين بمانيد، به شيطان فرصت می‌دهيد كه شما را به گناه وا دارد» (افسسیان فصل 4 آیه های 26-27). امثال فصل 29 آیه 22 می گوید، «شخص تندخو نزاع به پا می‌كند و باعث ناراحتی می‌شود.» آدم عصبانی باعث اختلاف و تفرقه می شود، و شخص بد اخلاق و تند خود مرتکب گناهان زیادی می شود. خشم غیر موجه و کنترل نشده جایی در زندگی مسیحی ندارد. خشم باید در پیشگاه خداوند به او اعتراف شود و قبل از اینکه به مرحله آسیب رساندن به کودک یا هرکس دیگری برسد، مهار شود.

کتاب مقدس در محکومیت گناه جنسی، کودک آزاری را نیز ممنوع می کند. سوء استفاده جنسی، بی نهایت ویرانگر است و کتاب مقدس هشدارهای بسیار زیادی راجع به آن داده است. هر نوع سوء استفاده جنسی از کودکان عملی وحشتناک و شیطانی است. فرد متجاوز علاوه برای ارتکاب گناه جنسی به یکی از معصوم ترین و حساس ترین موجودات آسیب می رساند. آزار جنسی به همه چیز در وجود یک انسان، از شناخت شخصی تا حریم و حرمت شخصی و ارتباط روحانی با خداوند، تجاوز می کند. کودکان در برابر این رفتارها بسیار آسیب پذیر هستند، به همین جهت می توانند برای همیشه روی آنها تاثیر بگذارد و اگر به آنها کمک نشود ممکن است این آسیب ها هرگز خوب نشوند.

کتاب مقدس در محکوم کردن آزار عاطفی و روانی نیز کودک آزاری را ممنوع می کند. کتاب مقدس به پدران می گوید: «فرزندانتان را بيش از حد سرزنش نكنيد، مبادا دلگير و عصبی شوند. ايشان را آن طور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد، و از كلام خدا ايشان را پند و نصيحت دهيد » (افسسیان فصل 6 آیه 4). تنبیه زبانی خشن و دور از محبت، دستکاری روانشناختی، یا محیط ناپایدار باعث بی زاری کودکان از والدین و بی اثر کردن تادیب و رهنمودهای آنها می شود. والدین با درخواست های غیرمنطقی از کودکان، تحقیر کردن آنها یا ایراد گرفتن های مداوم باعث خشم و تحریک آنها می شوند، و آسیب هایی به آن وارد می کنند که به بدی یا بدتر از آسیب های جسمانی است. کولسیان فصل 3 آیه 21 به ما می گوید با سرزنش فرزندان، آنها را دلسرد نکنیم. افسسیان فصل 4 آیه های 15-16 و 25-32 نیز می گوید که ما باید حقیقت را با مهربانی بیان کنیم تا روی دیگران تاثیر بگذارد و باعث رشد آنها شود، نباید اجازه دهیم تا کلمات بد و تخریب کننده از دهان ما خارج شود، مخصوصا در مورد قلب ها و ذهن های شکننده کودکان.

کاملا مشخص است که کتاب مقدس درباره مسئله کودک آزاری صحبت کرده است. کودک آزاری به هر شکلی، بد و شیطانی است. وظیفه انسانی همه ما این است که در صورت مشاهده کودک آزاری فورا به مراجع قانونی اطلاع دهیم. هر کسی که آزار دیده یا کودک آزاری کرده است می تواند بخشش و امید را در عیسی مسیح پیدا کند. صحبت با کشیش یا مشاوره مسیحی یا یک گروه حمایتی می تواند آغاز خوبی برای بهبود یافتن باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره کودک آزاری چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries