settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره مراقبت از پدر و مادر سالخورده چه می گوید؟

جواب


کتاب مقدس سخنان بسیار زیادی در مورد مراقبت از پدر و مادر سالخورده و دیگران اعضای خانواده که قادر به مراقبت از خودشان نیستند گفته است. کلیسای اولیه مانند مرکز خدمات اجتماعی برای دیگر ایمانداران عمل می کرد. آنها از فقرا، بیماران، زنان بیوه و کودکان بی سرپرست مراقبت می کردند. مسیحیانی که یکی از اعضای خانواده شان نیاز به کمک داشت باید به او کمک می کردند. متاسفانه مراقبت از پدر و مادر سالخورده، امروزه دیگر به چشم وظیفه و تعهد دیده نمی شود و خیلی از ما نمی خواهیم زیر بار این مسئولیت برویم.

سالمندان بیشتر به چشم بار اضافی دیده می شوند تا برکت. زمانی که والدین ما به کمک نیاز دارند فراموش می کنیم چه فداکاری هایی برای ما کرده اند. به جای اینکه از آنها در محیط امن خانه خود نگهداری کنیم آنها را به خانه سالمندان می فرستیم حتی در بعضی موارد بر خلاف میل آنها این کار را انجام می دهیم. ارزشی برای تجربه و حکمت سالیان دراز زندگی آنها قائل نمی شویم و توصیه های آنها را تاریخ گذشته می دانیم.

احترام به پدر و مادر و مراقبت از آنها خدمت به خداوند است. کتاب مقدس می گوید، «كليسا بايد از بيوه‌زنان مراقبت و نگهداری كند، البته اگر كسی را نداشته باشند كه از ايشان مراقبت نمايد. اما اگر فرزندان يا نوه‌هايی دارند، ايشان بايد از آنان نگهداری به عمل آورند، و بياموزند كه نيكوكاری را از خانه شروع كنند و اول از همه، دِين خود را به والدين و اجداد خود ادا نمايند. اين چيزی است كه خدا را خشنود و راضی می‌سازد .... اما اگر كسی به احتياجات خويشان و بخصوص اعضای خانوادهٔ خود بی‌توجه باشد، اجازه ندارد خود را مسيحی بخواند؛ چنين شخص از يک كافر هم پستتر است» (اول تیموتائوس فصل 5 آیه های 3 تا 4 و 8).

همه پدران و مادران نیاز به مراقبت دائمی در خانه فرزندان ندارند. آنها ممکن است ترجیح دهند تا در میان هم سن و سال های خودشان باشند و یا اینکه توانایی زندگی مستقل را دارند. اما ما همیشه و بدون توجه به هیچ شرط و شرایطی نسبت به پدر و مادر خود متعهد هستیم. اگر به کمک مالی نیاز دارند باید به آنها کمک کنیم. اگر بیمار هستند باید از آنها مراقبت کنیم. اگر نیاز به سرپناه دارند باید در خانه خود از آنها نگهداری کنیم. اگر در کار های خانه نیاز به کمک دارند باید به آنها کمک کنیم. اگر در شرایطی هستند که با پرستار و امکانات پرستاری زندگی می کنند باید اطمینان حاصل کنیم که کارها به خوبی و همراه با عشق انجام می شود.

ما نباید اجازه دهیم دغدغه های زندگی بر روی مسائل مهم مانند خدمت به خدا سایه بیندازد، فراموش نکنیم که خدمت به مردم، مخصوصا اعضای خانواده، خدمت به خداوند است. کتاب مقدس می گوید، «نخستين حكم از ده فرمان كه با وعده همراه می‌باشد، اينست كه پدر و مادر خود را احترام نما! و وعده‌ای كه خدا داده، اينست كه اگر احترام پدر و مادر خود را نگاه داريد، عمری طولانی و با سعادت خواهيد داشت» (افسسیان فصل 6 آیه های 2 تا 3).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره مراقبت از پدر و مادر سالخورده چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries