settings icon
share icon
سوال

آیا اعتیاد به کافئین گناه است؟

جواب


اول قرنتیان فصل 6 آیه 12 می گوید، «من می‌توانم هر كاری را كه مسيح منع نكرده است، انجام دهم. اما بعضی از اين كارها، حتی اگر اجازهٔ انجامش را نيز داشته باشم، برايم مفيد نيستند. اگر بدانم چيزی بر من مسلط خواهد شد و چنان مرا درگير خواهد كرد كه نتوانم براحتی خود را از چنگ آن خلاصی دهم، از آن صرفنظر می‌كنم.» کتاب مقدس به طور مستقیم حرفی از اعتیاد به کافئین نزده است. تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که اصول گفته شده در کتاب مقدس درباره اعتیاد را در مورد کافئین هم به کار ببریم. اول قرنتیان فصل 6 آیه 12 احتمالا کاربردی ترین اصل در این رابطه است. پولس در این متن به انحراف جنسی می پردازد، اما وقتی می گوید «نمی گذارم چیزی بر من مسلط شود» محدوده سخن فراتر از انحراف جنسی می رود.

مسیحیان اغلب در مورد کافئین (مانند پرخوری) ریاکارانه برخورد می کنند. آنها استفاده از الکل و تنباکو را خیلی سریع محکوم می کنند، اما بقیه موارد مانند پرخوری و کافئین را به عنوان «موارد پذیرفته شده از نظر اجتماعی» توجیه می کنند. استفاده از الکل قطعا نتایج رفتاری خطرناکی دارد و استفاده بیش از اندازه آن برای سلامتی مضر است. استفاده از تنباکو به هر اندازه ای زیان آور است. از طرف دیگر به نظر می رسد که کافئین خیلی هم بد نیست، اما اینکه به بدی موارد دیگر نیست دلیل نمی شود مسیحیان تحت سلطه آن قرار بگیرند. مسیحیان باید از خود بپرسند آیا انجام این کار یا استفاده از آن چیز درست است؟ آیا حرمت خداوند نگه داشته می شود؟

استفاده از کافئین به میزان منطقی و درست، نه خیلی برای سلامتی ضرر دارد نه اعتیاد آور است. اما استفاده بیش از اندازه آن هم مضر و هم اعتیاد آور است. آیا نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح برای بیرون آمدن از حالت خواب آلودگی غلط است؟ خیر. آیا اتکای بیش از اندازه به کافئین، طوری که بدون نوشیدن آن در صبح نتوان کار خود را آغاز کرد، غلط است؟ بر اساس اول قرنتیان فصل 6 آیه 12، بله. ما نباید به هیچ چیزی معتاد شویم. هیچ چیزی نباید ما را تحت تسلط، کنترل و اسارت خود درآورد. کافئین هم شامل این اصل می شود. استفاده از کافئین به میزان منطقی گناه نیست. اما وقتی یک شخص به کافئین اعتیاد پیدا می کند، دچار یک مشکل روحانی و گناه شده است و باید بر آن غلبه کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا اعتیاد به کافئین گناه است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries