settings icon
share icon
سوال

نَفَس زندگی بخش چیست؟

جواب


نقطه اوج کار خلقت، آفرینش انسان بود. « آنگاه خداوند از خاکِ زمين، آدم را سرشت. سپس در بينی آدم روح حيات دميده، به او جان بخشيد و آدم، موجود زنده‌ای شد» (پیدایش فصل 2 آیه 7). خالق بزرگ آسمان و زمین دو کار در آفرینش انسان انجام داد. اول اینکه، انسان را از خاک آفرید و دوم اینکه، از نَفَس خود در بینی انسان دمید. و این تفاوت بین انسان و مخلوقات دیگر است.

این متن شامل سه حقیقت مهم درباره آفرینش انسان است. اول اینکه، فقط خود خداوند انسان را آفرید. انسان یک موجود تکامل یافته نیست. نیروهای غیرشخصی باعث بوجود آمدن انسان نشدند. سلول ها، دی ان ای، اتم ها، مولوکول ها، هیدروژن، پروتون، نوترون، الکترون، اینها چیزهایی نیستند که انسان را بوجود آورده باشند بلکه فقط مواد تشکیل دهنده بدن انسان می باشند. خداوند از این مواد استفاده کرد تا انسان را خلق کند.

کلمه «سرشت» ترجمه واژه عبری «یستار» به معنی «شکل دادن، ساختن» می باشد. مانند کوزه گری که تصویر کوزه را از قبل در ذهن خود دارد و با هوش و توانایی خود آن تصویر را به کوزه تبدیل می کند. خداوند، ماهرترین کوزه گرها، تصویر انسان را در ذهن خویش داشت و آن تصویر را با قدرت و هوش بی همتایش به انسان تبدیل کرد. خداوند هم قدرت مطلق و هم دانش مطلق برای انجام آنچه می خواهد را دارد.

دوم اینکه، خداوند نفس زندگی بخش خود را به انسان دمید. انسان موجودی فراتر از خاک و ماده فیزیکی است، او دارای روح می باشد. می توانیم اینگونه تصور کنیم: بدن آدم از خاک زمین توسط خداوند ساخته شد، یک بدن بی جان که روی زمین افتاده بود، سپس خداوند خم شد و از نفس خود در بینی او دمید و به این ترتیب است که خداوند سرچشمه زندگی می باشد. این نفس زندگی بخش دوباره در یوحنا فصل 20 آیه 22 دیده می شود که عیسی مسیح زندگی جدید را به شاگردانش اعطا کرد.

سوم اینکه، پیدایش فصل 2 آیه 7 به ما می گوید که انسان به یک موجود زنده تبدیل شد. معادل کلمه جان در عبری «نِفِش» به معنای متحرک، هشیار، جاندار و زنده می باشد. انسان زمانی به موجود زنده تبدیل شد که خداوند از نَفَس خود در او دمید. انسان به عنوان یک موجود فیزیکی، زنده، منطقی و روحانی در بین تمامی مخلوقات کاملا منحصر بفرد است.

پس، نَفَس خدا چیست؟ زندگی و قدرت خدا است که به انسان داده شد تا زنده شود. معادل واژه روح در عبری «روآچ» به معنای «دم، نَفَس، جان» می باشد. زندگی خداوند ابدی است و بخش غیرمادی انسان هم برای زندگی ابدی طراحی شده است. تنها سوال این است که ما کجا زندگی خواهیم کرد؟

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

نَفَس زندگی بخش چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries