settings icon
share icon
سوال

این به چه معناست که "یک مسیحی تولد تازه دارد"؟

video
جواب


تولد تازه یعنی چه؟ انجیل یوحنا فصل 3 آیه های 1 تا 21 پاسخی به این پرسش میدهد. در این بخش از کتاب مقدس شاهد مکالمۀ عیسی مسیح با یک شخص برجستۀ فریسی به نام نیقودیموس می باشیم. او، که یکی از اعضای مجلس سَن هِدرین (یعنی از حاکمین یهود) بود، در تاریکی شب نزد مسیح آمد تا از او سؤالاتی بپرسد.عیسی مسیح در صحبت با نیقودیموس گفت: "اگر تولد تازه پيدا نكنی، هرگز نمی‌توانی ملكوت خدا را ببينی. اين كه می‌گويم عين حقيقت است" نیقودیموس به او گفت: "منظورتان از تولد تازه چيست؟ چگونه امكان دارد پيرمردی مثل من، به شكم مادرش بازگردد و دوباره متولد شود؟" عیسی در جواب فرمود: "آنچه می‌گويم عين حقيقت است. تا كسی از آب و روح تولد نيابد، نمی‌تواند وارد ملكوت خدا شود. زندگی جسمانی را انسان توليد می‌كند، ولی زندگی روحانی را روح خدا از بالا می‌بخشد. " (یوحنا فصل 3 آیه های 3 تا 7)

معنی تحت اللفظی " تولد تازه،" متولد شدن از عالم بالا است. نیقودیموس با یک نیاز جدی نزد مسیح آمده بود؛ او نیازمند یک دگرگونی درونی و روحانی بود. تولد تازه را خدا می بخشد. تولد تازه عملی است که خدا بوسیلۀ آن حیات جاودانی را به شخصی که ایمان می آورد عطا می کند (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17؛ تیطوس فصل 3 آیه 5 ؛ اول پطرس فصل 1 آیه 3 ؛ اول یوحنا فصل 2 آیه 29 و فصل 3 آیه 9 و فصل 4 آیه 7 و فصل 5 آیه های 1 تا 4 وآیه 18). یوحنا فصل 1 آیه های 12 تا 13 خاطر نشان می سازد که "دوباره متولد شدن " شدن حامل این پیغام نیز هست که چنین شخصی، به وسیلۀ ایمان به عیسی مسیح، "فرزند خدا" نیز شده است.

سؤالی که در اینجا، مطرح میشود این است که: "چرا یک شخص نیاز به تولد دوباره دارد؟" پولس رسول در نامه خود به افسسیان فصل 2 آیه 1 می نویسد: "روزگاری شما نيز بعلت خطايا و گناهانتان، زير لعنت خدا قرار داشتيد و محكوم به مرگ ابدی بوديد. " او همچنین در نامه خود به رومیان فصل 3 آیه 23 در خطاب به کلیسای روم می نویسد: "زيرا همه گناه كرده‌اند و هيچكس به آن كمال مطلوب و پرجلالی كه خدا انتظار دارد، نرسيده است." گناهکاران از نظر روحانی، مرده اند اما زمانیکه در اثر ایمان به عیسی مسیح زندگی روحانی جدیدی دریافت می کنند، دوباره متولد می شوند که کتاب مقدس آن را به "تولد تازه" تشبیه می کند.

اما چگونه این امر امکان پذیر میگردد؟ افسسیان فصل 2 آیه های 8 تا 9 اینگونه می گوید که: "بنابراين، در اثر بخشش رايگان و مهربانی خدا و توسط ايمانتان به مسيح است كه نجات يافته‌ايد؛ و اين كار شما نيست، بلكه هديۀ خداست. نجات نتيجۀ اعمال خوب ما نيست، از اينرو هيچكس نمی‌تواند به خود ببالد. " هنگامیکه یک شخص "نجات می یابد" او در واقع دوباره متولد می شود، از لحاظ روحانی تجدید حیات یافته است، و از همان لحظه بخاطر حیات تازه ای که دریافت کرده، فرزند خدا می باشد. در حقیقت هنگامی که ایمان می آوریم عیسی مسیح با مرگ خویش بر روی صلیب جریمۀ گناهان ما را پرداخت نمود، از نقطه نظر روحانی دوباره متولد میشویم. "كسی كه از آنِ مسيح می‌گردد، تبديل به شخص جديدی می‌شود. او ديگر آن انسان قبلی نيست؛ او زندگی كاملاً تازه‌ای را آغاز كرده است." (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17).

اگر تا به امروز،عیسی مسیح خداوند را به عنوان نجات دهندۀ خود نپذیرفته اید، آیا امروز قلب خود را برای گوش دادن به روح القدس آماده می کنید؟ شما احتیاج دارید که دوباره متولد شوید. آیا حاضر هستید امروز دعای توبه را اعماق قلب خود به زبان بیاورید و در عیسی مسیح تبدیل به شخص جدیدی شوید؟ "اما او به تمام كسانی كه به او ايمان آوردند، اين حق را داد كه فرزندان خدا گردند؛ بلی، فقط كافی بود به او ايمان آورند تا نجات يابند. 13اين اشخاص تولدی نو يافتند، نه همچون تولدهای معمولی كه نتيجۀ اميال و خواسته‌های آدمی است، بلكه اين تولد را خدا به ايشان عطا فرمود." (یوحنا فصل 1 آیه های 12 تا 13).

اگر مایل هستید عیسی مسیح را به عنوان نجات دهندۀ خود بپذیرید، میتوانید از این نمونۀ دعا استفاده کنید. ولی این حقیقت را همیشه بیاد داشته باشید که گفتن و یا تکرار این دعا (و یا هر دعای دیگر) باعث نجات شما نمیشود. نجات واقعی تنها با اعتماد قلبی به عیسی مسیح که بر صلیب گناهان ما را آمرزید، دریافت میشود. این دعا، راه ساده ای است برای ابراز ایمان و قدردانی شما از خدایی که "نجات" را برای شما فراهم کرد: "خداوندا، می دانم که بر ضّد تو گناه کرده ام و مستحق مجازات می باشم. اما می دانم که عیسی مسیح، مجازاتی را که من شایستۀ آن بودم بر خود گرفت تا من بتوانم بوسیلۀ ایمان به او آمرزیده شوم. از گناه خود توبه میکنم و برای نجات فقط به تو اعتماد می کنم. تو را شکر می کنم که به خاطر لطف و مهربانی عظیمی که داری، گناهانم را بخشیدی و به من زندگی ابدی عطا کردی. آمین."

آیا با مطالعۀ این مطالب تصمیم گرفتید تا با ایمان، عیسی مسیح را در قلب خود بپذیرید؟ اگر اینچنین است، لطفاً دکمه زیر را فشار دهید. "امروز مسیح را در قلب خود پذیرفتم"

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

این به چه معناست که "یک مسیحی تولد تازه دارد"؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries