settings icon
share icon
سوال

آیا ما باید علاوه بر کتاب مقدس کتاب های دیگری را نیز بخوانیم؟

جواب


کتاب مقدس به ما می گوید باید در آن تفکر کنیم (مزامیر فصل 1 آیه های 2 تا 4). همچنین به ما می آموزد، «فکرتان را متمرکز سازید بر آنچه راست و قابل احترام است، بر آنچه درست است و پاک، بر آنچه دوست داشتنی است و قابل ستایش. به اموری بیندیشید که عالی و قابل تحسین است» (فیلیپیان فصل 4 آیه 8). به عبارت دیگر، کتاب های دیگری که ما را به یک زندگی مقدس و پاک تشویق می کنند نیز میتوانند در زندگی مسیحی ما مفید باشند. تفسیرها، مطالعه گروهی کتاب مقدس، نوشته های ادبی مسیحی و غیره. آثار زیادی وجود دارند که می توانند درک ما از کتاب مقدس را عمیق تر نمایند.

علاوه بر آن، کتاب می تواند برای بخش های کاربردی زندگی ما نیز مفید باشد. از اطلاعات پزشکی گرفته تا تعمیر اتومبیل، همه اطلاعاتی که برای زندگی روزمره به آنها نیاز داریم در کتاب ها پیدا می شوند.

برخی از داستان ها نیز هم برای آموزش و هم برای تفریح مفید می باشند. یک کتاب داستانی تا زمانیکه به خدا احترام می گذارد، می تواند بیان کننده حقیقت باشد، درست مانند کاری که عیسی مسیح با بیان داستان ها انجام می داد. اول قرنتیان فصل 10 آیه 31 می گوید، «تمام کارهای شما، حتی خوردن و نوشیدنتان، همه باید برای جلال و بزرگی خدا باشد.» این آیه معیار ایمانداران است. مطالعه یک کتاب برای جلال خداوند دلیل قابل قبولی برای خواندن آن است.

برخی از کتاب ها به ما کمک می کنند درک بهتری از کسانی که مسیح را نمی شناسند داشته باشیم تا بهتر بتوانیم به آنها بشارت دهیم. کتاب مقدس به وضوح به ما می گوید باید از ملت های دیگر شاگرد مسیحی بسازیم (متی فصل 28 آیه های 18 تا 20). کتاب های مفید برای این منظور می توانند شامل مطالعات زبانی؛ تحلیل فرهنگی و حتی آثار مذهبی ادیان دیگر باشند. البته در مورد آخر باید با احتیاط برخورد شود ولی به هر حال آشنایی با فرهنگ های دیگر به منظور انتقال موثرتر حقایق کتاب مقدسی مهم هستند.

البته کتاب های نیز وجود دارند که مسیحیان نباید آنها را بخوانند. به طور حتم، از کتاب هایی که «خوب را بد و بد را خوب می دانند» (اشعیا فصل 5 آیه 20) باید دوری شود. کتاب هایی که مطالب بیهوده و فاسد دارند یا درباره خونریزی و بی اخلاقی هستند هم ارزش خواندن ندارند، مخصوصا اگر این کتاب های شامل تصاویر پورنوگرافی باشند. چنین کتاب هایی بخشی از « کارهای پوچ شرارت و تاریکی » (افسسیان فصل 5 آیه 11) هستند. و پولس آنها را شرم آور می داند (افسسیان فصل 5 آیه 12).

در آخر، شکی نیست که کتاب مقدس مهمترین کتاب است و باید بالاترین الویت را در بین مسیحیان داشته باشد. کتاب های دیگر نیز می توانند مفید و در بردارنده حقیقت باشند اما تنها کتاب مقدس کلام الهام شده خداوند است (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16 تا 17). پولس گاهی به برای شناساندن مسیح به نوشته های دیگر متوسل میشد (اعمال رسولان فصل 17)، اما اکثر ارجاعات او به کلام الهام شده خداوند در عهد قدیم است.

از ما خواسته شده تا کتاب مقدس را مطالعه کنیم: «تا آنجا که در توان داری، بکوش تا مورد تأیید خدا قرار گیری، همچون کارگری که دلیلی برای شرمسار شدن ندارد و کلام خدا را به‌درستی به کار می‌بندد» (دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 15). این کار نیازمند سپری کردن زمان زیادی با کتاب مقدس است.

عیسی مسیح بزرگترین و عالی ترین مثال برای ماست. واکنش او در برابر وسوسه چه بود؟ سه مرتبه به کلام خدا متوسل شد (متی فصل 4 آیه های 1 تا 11). کتاب های دیگری می توانند برای زندگی مسیحی و خداپسندانه ما مفید باشند اما آنها نباید هرگز حواس ما را از تعهد به کلام خدا پرت کنند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا ما باید علاوه بر کتاب مقدس کتاب های دیگری را نیز بخوانیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries