settings icon
share icon
سوال

دفتر حیات چیست؟

جواب


مکاشفه فصل 20 آیه 15 می گوید: «هر كه نامش در دفتر حيات نبود، به درياچهٔ آتش افكنده شد». کتاب حیات در این متن به معنی فهرستی از نام های کسانی است که برای همیشه در بهشت با خداوند خواهند بود. این دفتر فهرستی از نجات یافتگان است. عبارت دفتر حیات در آیه های دیگری مانند مکاشفه فصل 3 آیه 5 و فصل 20 آیه 2 و فیلیپیان فصل 4 آیه 3 نیز عنوان شده است. این فهرست دفتر حیات برّه نیز نامیده شده است و حاوی اسامی کسانی می باشد که توسط خون عیسی مسیح نجات یافته اند (مکاشفه فصل 13 آیه 8، فصل 21 آیه 27).

از کجا بدانم که نام من در دفتر حیات ثبت شده است؟ از نجات خود اطمینان حاصل کنید. از گناه توبه کنید و به عیسی مسیح به عنوان تنها نجات دهنده ایمان بیاورید (فیلیپیان فصل 4 آیه 3، مکاشفه فصل 3 آیه 5). وقتی نام شما در دفتر حیات ثبت می شود، دیگر هرگز پاک نخواهد شد (مکاشفه فصل 3 آیه 5، رومیان فصل 8 آیه های 37 تا 39). ایماندار واقعی هرگز نباید به امنیت ابدی نجات خود در عیسی مسیح شک کند (یوحنا فصل 10 آیه های 28 تا 30).

غیر ایمانداران در تخت سفید بزرگ داوری (مکاشفه فصل 20 آیه های 11 تا 15) محاکمه خواهند شد. این متن به شکل بسیار روشنی می گوید که نام قضاوت شوندگان در دفتر حیات وجود ندارد ( مکاشفه فصل 20 آیه های 12 تا 14). سرنوشت غیرایمانداران مُهر و موم شده است، نامشان در دفتر حیات وجود ندارد و جزای آنها حتمی است.

بعضی از مرم مکاشفه فصل 3 آیه 5 را سندی برای اثبات این موضوع در دست گرفته اند که امکان باطل شدن نجات یک شخص وجود دارد. اما پیام این متن این است که خداوند قول می دهد نام کسی را از این دفتر پاک نکند:« هر كه پيروز شود، لباس سفيد بر تن خواهد نمود. من نيز نام او را از دفتر حيات پاک نخواهم كرد». پیروز کسی است که بر وسوسه های این دنیا، آزمایش ها و بدی ها غلبه کند. به عبارت دیگر، کسی که نجات پیدا کرده است. نام نجات یافتگان برای همیشه در دفتر خداوند ثبت شده است.

مزامیر فصل 69 آیه 28 متن دیگری است که گاهی باعث سردرگمی خواننده می شود : «نام آنها را از دفتر حيات خود پاک كن و مگذار جزو قوم تو محسوب شوند». این دفتر حیات با دفتر حیات برّه نباید اشتباه گرفته شود. داوود در این متن به زندگی موقتی زمینی اشاره می کند نه زندگی ابدی در بهشت. همین قاعده در مورد دفتر حیات عنوان شده در خروج فصل 32 آیه های 32 تا 33 هم صدق می کند.

خداوند نام خوبان را ثبت می کند. او فرزندان خود را می شناسد و نام آنها را برای همیشه در دفتر خود ثبت می کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دفتر حیات چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries