settings icon
share icon
سوال

چرا خداوند اجازه وجود نقص مادرزادی را می دهد؟

جواب


جواب اصلی و اساسی به این پرسش این است، آدم و حوا با سرپیچی از دستور خدا مرتکب گناه شدند (پیدایش فصل سوم)، و در نتیجه گناه آنها پلیدی، بیماری، مریضی و مرگ وارد این دنیا شد. گناه از آن زمان تا به امروز عامل ویرانی و نابودی نژاد بشر شده است. دلیل وجود نقص مادرزادی (ناهنجاری های مادرزادی)، گناه اصلی می باشد، نه گناهی که پدر و مادر یا نوزاد مرتکب شده اند. وجود خود گناه در این دنیا دلیل نقص های مادرزادی است. بخش مشکل این پرسش اینجاست که چرا خدا اجازه می دهد انسان ها همرا با نواقص مادرزادی یا معلولیت متولد شوند. چرا خداوند جلوی این نواقص مادرزادی را نمی گیرد؟

کتاب ایوب به عدم درک این مسئله می پردازد که چرا خداوند اجازه ی وقوع یک سری از اتفاقات را می دهد. خداوند به شیطان اجازه داد تا غیر از کشتن ایوب هر کاری که می خواهد با او انجام دهد. عکس العمل ایوب چه بود؟ «اگر خدا برای این کار مرا بکشد، باز به او امیدوار خواهم بود و حرفهای خود را به او خواهم زد.» (ایوب فصل 13 آیه 15). «از شکم مادر برهنه به دنیا آمدم و برهنه هم از این دنیا خواهم رفت. خداوند داد و خداوند گرفت. نام خداوند متبارک باد» (ایوب فصل 1 آیه 21).

ایوب نمی دانست که چرا خداوند اجازه وقوع آن اتفاقات را صادر می کرد اما می دانست که خداوند خوب است، بنابراین از ایمان خودش به او دست نکشید. عکس العمل ما نیز باید چنین باشد. خداوند خوب، عادل، با محبت و بخشنده است. اغلب اوقات اتفاقاتی برای ما می افتند که قادر به درک دلیل آنها نیستیم. در این جور مواقع به جای اینکه به خوبی خداوند شک کنیم باید به او اعتماد کنیم. «با تمام دل خود به خداوند اعتماد کن و بر عقل خود تکیه منما. در هر کاری که انجام می‌دهی خدا را در نظر داشته باش و او در تمام کارهایت تو را موفق خواهد ساخت » (امثال فصل سوم آیه های 5 تا 6).

پاسخ نهایی به پرسش این مقاله این است که «نمی دانم.» ما هرگز نمی توانیم خداوند و راه و روش های او را به طور کامل درک کنیم. اصولا پرسیدن این سوال که چرا خداوند اجازه وقوع برخی از اتفاقات را در زندگی ما می دهد اشتباه است. ما تنها باید به اینکه خداوند مهربان، خوب و بخشنده است ایمان بیاوریم – درست همان کاری که ایوب کرد – حتی اگر شواهد بر خلاف آن باشد. دلیل مریضی ها و بیماری ها، گناه می باشد. خداوند «درمان» گناه را با فرستادن عیسی مسیح و قربانی کردن او برای گناهان ما فراهم کرده است «رومیان فصل 5 آیه 8». در بهشت دیگر مریضی، بیماری و مرگی وجود نخواهد داشت. تا آن روز باید با گناه و عواقب آن کنار بیاییم. ما باید خدا را ستایش کنیم، او می تواند از بیماری ها و نواقص مادرزادی و حوادث ناگوار به نفع ما و برای شکوه و جلال خودش استفاده کند و این کار را هم خواهد کرد. «شاگردان از او پرسیدند: «استاد، این شخص چرا کور به دنیا آمده است؟ آیا در اثر گناهان خود او بوده است یا در نتیجهٔ گناهان پدر و مادرش؟»عیسی جواب داد: «این به خاطر گناهان خودش یا والدینش نیست. اما این اتفاق افتاد تا قدرت خدا در او دیده شود.» (یوحنا فصل 9 آیه های 2 تا 3)

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا خداوند اجازه وجود نقص مادرزادی را می دهد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries