settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره جلوگیری از بارداری چه می گوید؟ آیا مسیحیان می توانند از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنند؟

جواب


روش های امروزی جلوگیری از بارداری در دوران کتاب مقدس، پدیده ای ناشناخته بود. کتاب مقدس بسیار زیاد در مورد کودکان صحبت کرده است. کتاب مقدس بچه ها را بعنوان هدایای خدا معرفی می کند (پیدایش فصل 4 آیه 1، فصل 33 آیه 5). بچه ها میراث خدا هستند (مزامیر فصل 127 آیه های 3-5). بچه ها برکتی از طرف خدا هستند (لوقا فصل 1 آیه 42). بچه ها تاج سر پیران هستند (امثال فصل 17 آیه 6). خدا زن نازا را با دادن بچه برکت می دهد (مزامیر فصل 113 آیه 9؛ پیدایش فصل 21 آیه های 1-3، فصل 25 آیه های 21-22، فصل 30 آیه های 1-2؛ اول سموئیل فصل 1 آیه های 6-8؛ لوقا فصل 1 آیه 7، آیه های 24-25). خدا بچه ها را در رحم شکل می دهد (مزامیر فصل 139 آیه های 13-16). خدا بچه ها را قبل از بدنیا آمدنشان می شناسد (ارمیا فصل 1 آیه 5؛ غلاطیان فصل 1 آیه 15).

نزدیک ترین متن در کتاب مقدس که جلوگیری از بارداری را محکوم می کند مربوط می شود به داستان عیر و اونان پسران یهودا که در پیدایش فصل 38 آمده است. عیر با زنی بنام تامار ازدواج کرد اما از آنجاکه فرد شروری بود، خداوند او را کشت. تامار بیوه شده و بدون همسر و فرزند است. تامار بر اساس قانون ازدواج در تثنیه فصل 25 آیه های 5-6 با اونان ازدواج کرد. اما اونان نمی خواست که فرزندش از آن کس دیگری باشد، بنابراین هنگام نزدیکی با تامار از بچه دار شدن جلوگیری می کرد. پیدایش فصل 38 آیه 10 می گوید:«اين كار اونان در نظر خداوند ناپسند آمد و خدا او را نيز كشت». انگیزه اونان خودخواهانه بود، او از تامار برای لذت خودش استفاده کرد اما از وظیفه قانونی خودش مبنی بر تولید وارث برای برادر مرده اش سرباز زد. از این متن معمولا به عنوان سندی استفاده می شود مبنی بر اینکه خداوند عمل جلوگیری از بچه دار شدن را دوست ندارد. عمل جلوگیری از بارداری باعث نشد خداوند او را بکشد بلکه انگیزه خودخواهانه اونان باعث مرگ او شد. بنابراین، ما هشدار و تذکری در کتاب مقدس بر ضد عمل جلوگیری از بارداری پیدا نمی کنیم.

از نظر مفهومی، جلوگیری از بارداری درست نقطه مقابل بارداری محسوب می شود. مسئله این نیست که آیا عمل جلوگیری از بارداری درست است یا غلط. همانطور که از داستان اونان یاد گرفتیم، انگیزه جلوگیری از بارداری است که می تواند درست یا نادرست باشد. یک زوج زن و شوهر به دلایل مختلفی ممکن است از بارداری جلوگیری کنند. برخی احساس می کنند که باید بچه دار شدن را تا زمانیکه شرایط بهتری برای نگهداری از بچه پیدا کنند را عقب بیندازند. برخی دیگر ،مانند مسیونرها (کسانیکه برای بشارت دادن انجیل به نقاط دیگری غیر از محل زندگی شان سفر می کنند)، احساس می کنند که خدمتشان به خداوند در حال حاضر تمایل آنها برای بچه دار شدن را تحت الشعاع قرار می دهد. برخی دیگر ممکن است به این نتیجه برسند که خداوند برنامه دیگری برای آنها دارد. در نهایت، انگیز یک زن و شوهر برای جلوگیری از بارداری، حتی زمانیکه ممکن است چندین فرزند نیز داشته باشند، مسئله ای بین آنها و خدا می باشد.

در کتاب مقدس ناتوانی در بچه دار شدن زمانیکه زن و شوهر به آن تمایل دارند همیشه چیز بدی بوده است، مخصوصا اگر ننگ فرهنگی بی بچه بودن را نیز در آن زمان در نظر بگیریم. هیچ فردی در کتاب مقدس وجود ندارد که به بچه دار شدن تمایلی نداشته باشد. در عین حال، این را هم نمی توان گفت که از نظر کتاب مقدس، جلوگیری از بچه دار شدن برای مدت زمانی محدود و یا حتی برای همیشه، کار اشتباهی است. زن و شوهر باید دعا کنند و در جستجوی خواست خدا برای زمان بچه دار شدن و تعداد بچه باشند.

نتیجه همه مطالبی که گفته شد این است که هیچ کسی حق ندارد برای فرد دیگری در خصوص جلوگیری از بارداری و یا بارداری تعیین تکلیف کند، و یا اینکه تعیین کند چه تعداد بچه برای آن فرد مناسب می باشد و یا اینکه اصلا باید آن فرد بچه دارد بشود یا نه. نتیجه کلی این است که ما نباید دیگران را قضاوت کنیم و باعث لغزش روحانی برادران و خواهران مسیحی خود شویم.

اصولی که در این مقاله گفته شد در مورد روش های مختلف جلوگیری از بارداری کاربرد دارد مانند: استفاده از کاندوم، دیافراگم، اسپرم کش، قرص های جلوگیری از بارداری، آیودی، ابزار درون زهدان، نزدیکی منقطع. همچنین کسانیکه از روش های هورمونی (قرص ها) و یا آیودی استفاده می کنند باید مراقب باشند که هر دوی این روش ها مانع لانه گزینی تخمک باردار شده می شوند؛ به عبارت دیگر، قرص های ضد بارداری با دز پایین و ایودی های می توانند ماهیت سقط جنینی داشته باشند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره جلوگیری از بارداری چه می گوید؟ آیا مسیحیان می توانند از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries