settings icon
share icon
سوال

چرا مهم است که به بی اشتباه بودن کتاب مقدس اعتقاد داشته باشیم؟

جواب


ما در روزگاری زندگی می کنیم که در هنگام مواجهه با اشتباه تمایل دارد که شانه هایش را بالا اندازد و به جای اینکه مثل پیلاطس بپرسد که "حقیقت چیست؟" شخص پست مدرن می گوید: "هیچ چیزی حقیقت ندارد" و شاید هم بگوید "حقیقت وجود دارد اما ما نمی توانیم آن را بشناسیم". ما طوری بزرگ شده ایم که به دروغ شنیدن عادت کرده ایم و بسیاری از مردم با این تصور غلط راحت هستند که کتاب مقدس نیز شامل اشتباهاتی است.

عقیده بی اشتباه بودن کتاب مقدس بی نهایت مهم است چرا که حقیقت مهم است. این موضوع نشان دهنده ویژگی و خصوصیت خداوند است و برای فهم ما از هر آنچه کتاب مقدس تعلیم می دهد اساسی است. در اینجا به چند دلیل می پردازیم که چرا مطلقاً باید به بی اشتباه بودن کتاب مقدس باور داشته باشیم:

1. خودِ کتاب مقدس ادعا می کند که کامل است. "وعده‌های خداوند، مانند نقره‌ای كه هفت بار در كوره تصفيه شده باشد، پاک و قابل اعتماد است" (مزامیر فصل 12 آیه 6). " احكام خداوند كامل است " (مزامیر فصل 19 آیه 7). " سخنان خدا تمام پاک و مبراست " (امثال فصل 30 آیه 5). این ادعاهای کامل و خالص بودن اظهاراتی مطلق هستند. لازم به ذکر است که گفته نشده که کلام خدا "اکثراً " خالص است یا کتاب مقدس "تقریبا" کامل و بی نقص است. کتاب مقدس استدلال می کند که از کمال مطلق برخوردار است و هیچ جایی برای نظریه های "کمال نسبی" نمی گذارد.

2. کتاب مقدس یا به طور کل پا برجا می ماند و یا بطور کل سقوط می کند. اگر یک روزنامه مهم، هر روز در آن اشتباهاتی یافت شود، سریعاً از اعتبار ساقط می شود. تفاوتی نمی کند اگر گفته شود که "تمامی اشتباهات منحصر به صفحه سوم است." زیرا روزنامه ای که بتوان در هر قسمتش به آن اعتماد کرد می باید در سرتاسر آن درست باشد. به همین شکل، اگر نظر کتاب مقدس نسبت به زمین شناسی نادرست است چه طور می توان به الهیات آن اعتماد کرد؟ کتاب مقدس یا یک سند قابل اعتماد هست یا اینکه نیست.

3. کتاب مقدس بازتابی از نویسنده آن است. تمام کتابها اینگونه اند. کتاب مقدس توسط خود خدا با قلم بشر و از طریق فرایندی به نام "الهام" صورت گرفته است. "تمام کتاب مقدس الهام خداست" (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16). همچنین نگاه کنید به دوم پطرس فصل 1 آیه 21 و ارمیا فصل 1 آیه 2.

ما ایمان داریم خدایی که هستی را آفریده است توانایی نوشتن یک کتاب را دارد. و خدایی که کامل است صلاحیت نوشتن کتابی کامل را نیز دارد. موضوع اصلی این نیست که "آیا کتاب مقدس دارای اشتباهی است؟" بلکه موضوع این است که "آیا خدا می تواند اشتباهی بکند؟" اگر کتاب مقدس شامل اشتباهات واقعی باشد، پس خدا دانای مطلق نیست و خودش توانایی اشتباه کردن را دارد. اگر کتاب مقدس شامل اطلاعات نادرست است، پس خدا راستگو نیست بلکه در عوض یک دروغگوست. اگر کتاب مقدس شامل تناقص است، پس خدا باعث اغتشاش و سردرگمی است. به عبارت دیگر، اگر بی اشتباه بودن کتاب مقدس حقیقت نداشته باشد، پس خدا واقعاً خدا نیست.

4. کتاب مقدس ما را داوری می کند و نه بر عکس. "كلام خدا افكار پنهانی و نيتهای مخفی دل ما را می‌شكافد تا ما را آنچنانكه هستيم، به خودمان نشان دهد" (عبرانیان فصل 4 آیه 12). رابطه بین "قلب" و "کلام" را ملاحظه کنید. کلام می آزماید؛ قلب آزموده می شود. نادیده گرفتن قسمت هایی از کلام به هر دلیلی به معنی وارونه کردن این فرایند است. ما تبدیل به آزماینده می شویم و کلام می بایست تسلیم "بینش برتر" ما شود. اما خدا می گوید که "تو ای انسان، كيستی كه از خدا ايراد می‌گيری؟" (رومیان فصل 9 آیه 20).

5. پیام کتاب مقدس باید به طور کلی مورد قبول واقع شود. آن مخلوطی از نظریه ها نیست که ما آزاد باشیم از بین آنها آن انتخاب کنیم. بسیاری از افراد آیاتی را دوست دارند که می گوید که خدا آنان را دوست دارد، اما از آیاتی دیگر که می گوید خدا گناهکاران را داوری خواهد کرد، خوششان نمی آید. اما ما به این سادگی نمی توانیم آنچه را که از کتاب مقدس خوشمان می آید برداریم و انتخاب کنیم و مابقی را به دور بیاندازیم. به عنوان مثال اگر دیدگاه کتاب مقدس درباره جهنم نادرست است، از کجا معلوم که درباره بهشت یا چیزهای دیگر درست باشد؟ اگر کتاب مقدس نمی تواند جزئیات درستی درباره آفرینش بدهد، پس شاید جزئیات مربوط به نجات هم قابل اعتماد نباشد. اگر داستان یونس افسانه است، پس شاید داستان عیسی نیز اینگونه باشد. در عوض، خدا آنچه را که گفته، گفته است، و کتاب مقدس تصویر کاملی از اینکه خدا کیست را به ما نشان می دهد. " ای خداوند، كلام تو تا ابد در آسمانها پايدار خواهد ماند" (مزامیر فصل 119 آیه 89).

6. کتاب مقدس تنها قانون ما برای ایمان و عمل است. اگر قابل اعتماد نباشد، در آن صورت بر چه چیزی باورهایمان را پایه گذاری می کنیم؟ عیسی می خواهد که به او اعتماد کنیم که شامل اعتماد بر آنچه که او در کلامش گفته هم می شود. یوحنا فصل 6 آیه های 67 تا 69 متن زیبایی است. عیسی شاهد ترک بسیاری از افرادی است که ادعا می کردند که پیرو او هستند. سپس رو به دوازده رسول می کند و می پرسد: "آيا شما نيز مي‌خواهيد برويد؟" در این وقت، پطرس از جانب بقیه صحبت کرده می گوید: " «استاد، نزد كه برويم؟ فقط شماييد كه با سخنانتان به انسان زندگی جاويد می‌دهيد " باشد که ما همین اعتماد را بر سرور و بر سخنان حیات بخش او داشته باشیم.

هیچ کدام از دلایلی که ما اینجا آورده ایم نباید به عنوان رد یک تحقیق صحیح تعبیر شود. بی اشتباه بودن کتاب مقدس به این معنی نیست که دیگر از فکرمان استفاده نکنیم یا کورکورانه آنچه را که کتاب مقدس می گوید بپذیریم. به ما دستور داده شده که کلام را مطالعه کنیم (دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 15) و آنانیکه که آن را بررسی می کنند ستوده شده اند (اعمال فصل 17 آیه 11). همچنین، ما تصدیق می کنیم که متونی دشوار در کتاب مقدس وجود دارند و همینطور اختلافات صادقانه ای بر سر تفسیر آن نیز وجود دارد. هدف ما این است که رویکردی محترمانه و همراه با دعا نسبت به کتاب مقدس داشته باشیم، و هنگامی که چیزی را می یابیم که درک نمی کنیم، جدی تر دعا کنیم، بیشتر مطالعه کنیم، و اگر به پاسخ نرسیدیم، فروتنانه محدودیتهای خویش را در برابر کلام کامل خدا اعتراف و قبول کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا مهم است که به بی اشتباه بودن کتاب مقدس اعتقاد داشته باشیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries