settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس در مورد کار چه می گوید؟

جواب


"هیچ کسی نباید هرگز کار کند. کار سرچشمه همه بدبختی های دنیاست. تقریبا همه بدی ها و بدبختی ها از کار کردن و یا زندگی در دنیایی که برای کار کردن طراحی شده می آید. برای توقف رنج و سختی باید کار کردن را کنار بگذاریم". اینها کلماتی هستند که از مقاله باب بلک به نام «حذف کار» منتشر شده در سال 1985 گرفته شده اند. در فرهنگ عشق به خوشی و لذت، خیلی از مردم با تمام وجود حرف های او را تکرار می کنند. آمریکایی ها تقریبا 50 درصد از زمان بیداری خود را به کار کردن اختصاص می دهند. آیا کار یک نفرین است و یا چیزی است که انسان برای انجام آن طراحی شده است؟ کتاب مقدس بر خلاف نظریات باب بلک از طبیعت مفید کار و اهمیت آن کاملا دفاع می کند.

سرچشمه کار در کتاب پیدایش به تصویر کشیده شده است. در ابتدای کتاب پیدایش شاهد اولین کارگر یعنی خداوند هستیم که مشغول آفرینش جهان است (پیدایش فصل 1 آیه های 1 تا 15). کتاب مقدس می گوید خداوند شش روز کار کرد و در روز هفتم استراحت کرد. خداوند اولین کسی بود که کار بر روی زمین را آغاز کرد؛ بنابراین کار درست، منعکس کننده فعالیت و کار خداوند است. از آنجایی که خدا ذاتا خوب است پس کار هم ذاتا خوب است (مزامیر فصل 25 آیه 8، افسسیان فصل 4 آیه 28). علاوه بر این، پیدایش فصل 1 آیه 31 به ما می گوید وقتی خدا ثمره کارش را دید، آن را «خیلی خوب» نامید. خداوند کارش را بررسی و ارزیابی کرد و زمانی که از کیفیت آن مطمئن شد از نتیجه آن بسیار خوشنود شد. پس بر اساس این مطلب متوجه می شویم که کار مفید و سودمند است. کار را باید طوری انجام داد که با کیفیت ترین نتیجه از آن گرفته شود. پاداش انجام کار، حس رضایتی است که انجام آن کار به نحو احسن به ما می دهد.

مزامیر فصل 19 می گوید خداوند خودش را با کار رونمایی کرد. وجود خداوند از طریق تکامل طبیعی برای همه مردم روی زمین شناخته شد. بنابراین کار حقیقتی را درباره فردی که آن را انجام می دهد آشکار می کند. کار شخصیت، مهارت ها، توانایی ها و ویژگی های شخصیتی پنهان و اساسی را نشان می دهد. عیسی مسیح این اصل را در متی فصل 7 آیه های 15 تا 20 با گفتن این مثال که میوه خوب یا بد محصول درخت خوب یا بد است عنوان کرد. اشعیا فصل 43 آیه 7 می گوید خداوند انسان را برای جلال خودش آفرید. در اول قرنتیان فصل 10 آیه 31 می خوانیم که همه کارهای ما باید برای جلال او باشد. جلال دادن به معنی «نشان و نمود دقیق چیزی» است. بنابراین، کاری که مسیحیان انجام می دهند باید تصویر دقیقی از درستی، وفاداری و ممتاز بودن خداوند باشد.

خداوند انسان را به شکل خودش و با ویژگی هایی شبیه خودش آفرید (پیدایش فصل 1 آیه های 26 تا 31). او انسان را آفرید تا همراه با او در دنیا کار کند. خداوند باغ عدن را به وجود آورد و آدم را در آن قرار داد تا در آنجا کار کند و از آن محافظت نماید (پیدایش فصل 2 آیه های 8، 15). به علاوه، آدم و حوا باید بر زمین حکمرانی می کردند. این اولین تعهد کاری به چه معنی است؟ زراعت کردن به معنی رشد دادن و بهبود بخشیدن است. حفاظت کردن یعنی در برابر خرابی و شکست مراقب کنیم. مطیع کردن یعنی کنترل کنیم و نظم ببخشیم. حکمرانی کردن یعنی مدیریت کنیم، مسئولیت به عهده بگیریم و تصمیم گیری کنیم. این فرمان و تعهد در مورد همه کارها کاربرد دارد. رهبران اصلاحات قرن پانزدهم کار را خدمت به خدا تعریف کردند. وقتی کار را خدمت به خدا در نظر بگیریم، مشاغل به چشم مینیستری (حوزه خدماتی مسیحی) و محیط کاری محل تبلیغ مسیحیت دیده می شود.

سقوط انسان که در پیدایش فصل سوم تشریح شده است باعث تغییر در ذات کار شد. خدا در واکنش به گناه آدم چندین محکومیت را در پیدایش فصل 3 آیه های 17 تا 19 برای او قرار داد که شدیدترین آن مرگ است. با این وجود، کار و عواقب آن نقش مهمی در بین محکومیت ها دارد. خداوند زمین را نفرین کرد. کار سخت شد. رنج و زحمت بازگو کننده سختی، چالش و خستگی بیش از حد شد. کار همچنان خوب است اما انسان باید انتظار انجام آن با جاری شدن عرق پیشانی (اشاره به سختی بیش از اندازه کار) را داشته باشد. بنابراین نتایج آن همیشه مثبت نخواهد بود. گرچه انسان از گیاهان مزرعه تغذیه می کند، اما مزرعه خار هم تولید می کند. نتیجه کار و تلاش سخت همیشه آنچه فرد انتظار دارد یا می خواهد نیست.

همچنین اشاره شده که انسان از محصول مزرعه تغذیه خواهد کرد نه محصول باغ. باغ سمبلی از بهشت زمینی است که خدا آن را به عنوان یک پناهگاه امن ساخت. باغ ها همچنین سمبل پاکی و بی گناهی هم هستند. اما زمین و مزرعه یک فضای ناامن را تداعی می کنند. بنابراین، محیط کاری ممکن است (مخصوصا برای مسیحیان) خصمانه باشد (پیدایش فصل 39 آیه های 1 تا 23، خروج فصل 1 آیه های 8 تا 22، نحمیا فصل 4).

گفته شده که انسان سه نیاز اساسی در زندگی دارد: عشق، هدف ومعنی (اهمیت). انسان در موارد متعددی سعی می کند تا هدف و اهمیت را در خود کار پیدا کند. در جامعه فصل 2 آیه های 4 تا 11 می بینیم که سلیمان به جستجوی معنی و اهمیت در همه کارها و امور پرداخت، ولی اینطور نتیجه گرفت که: «اما وقتی به همه كارهايی كه كرده بودم و چيزهايی كه برای آنها زحمت كشيده بودم نگاه كردم، ديدم همهٔ آنها مانند دويدن به دنبال باد بيهوده است، و در زير آسمان هيچ چيز ارزش ندارد».

دیگر اصول کاری کتاب مقدسی موارد زیر می باشند:

• کار فقط برای منفعت بردن شخصی که انجامش داده نیست، برای برای سود رساندن به دیگران هم می باشد (خروج فصل 23 آیه های 10 تا 11، تثنیه فصل 15 آیه های 7 تا 11، افسسیان فصل 4 آیه 28).

• کار هدیه ای از طرف خداوند برای فرزندانش است و به آن برکت داده می شود (مزامیر فصل 104 آیه های 1 تا 35، مزامیر فصل 127 آیه های 1 تا 5، جامعه فصل 3 آیه های 12 تا 13، جامعه فصل 5 آیه های 18 تا 20، امثال فصل 14 آیه 23).

• خداوند فرزندان خود را برای انجام کارهایشان مجهز می کند (خروج فصل 31 آیه های 2 تا 11).

اخیرا بحث های زیادی در رابطه با مسئولیت ها و تعهدهای اجتماعی در برابر بیکاری، نداشتن بیمه و بی سوادی در جامعه مطرح شده است. جالب است بدانیم که سیستم رفاهی کتاب مقدسی سیستم کار بود (لاویان فصل 19 آیه 10، فصل 23 آیه 22). کتاب مقدس به شدت تنبلی را محکوم می کند (امثال فصل 18 آیه 9). پولس اصول کاری مسیحیان را به روشنی بیان می کند: «ما اگر كسی به احتياجات خويشان و بخصوص اعضای خانوادهٔ خود بی‌توجه باشد، اجازه ندارد خود را مسيحی بخواند؛ چنين شخص از يک كافر هم پستتر است» (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 8).

به علاوه، دستور پولس برای کلیسای دیگری که ترجیح می دادند کار نکنند این بود که «با اين حال باز می‌شنويم كه در ميان شما بعضی تنبلی می‌كنند و نمی‌خواهند تن به كار بدهند؛ در ضمن وقت شما را نيز با بدگويی دربارهٔ ديگران، تلف می‌كنند. به نام عيسی مسيح خداوند به اين قبيل اشخاص نصيحت می‌كنيم و دستور می‌دهيم كه به زندگی خود نظم و آرامش ببخشند و به كار و كوشش بپردازند تا نانی به دست آورند» (دوم تسالونیکیان فصل 3 آیه های 11 تا 12). و حتی می گوید هر کس نمی‌خواهد كار كند، حق ندارد خوراک بخورد.

گرچه برنامه اصلی خدا برای کار، توسط گناه تباه شد اما روزی فرا خواهد رسید که خداوند کار رنج آوری که گناه آن را آورد از بین خواهد برد (اشعیا فصل 65 آیه های 17 تا 25، مکاشفه فصل 15 آیه های 1 تا 4 و فصل 22 آیه های 1 تا 11). تا روزی که آسمان ها و زمین جدیدی خلق شوند، رفتار مسیحیان در برابر کار باید مانند عیسی مسیح باشد: «خوراک من اين است كه خواست خدا را بجا آورم و كاری را كه به عهدهٔ من گذاشته است انجام دهم» (یوحنا فصل 4 آیه 34).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس در مورد کار چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries