settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره صبر چه می گوید؟

جواب


وقتی همه چیز رو به راه باشد، صبور بودن کار ساده ای است. آزمون حقیقی صبر زمانی فرا می رسد که حقوقمان زیر پا گذاشته شده باشد – وقتی که ماشینی در ترافیک راه ما را بند می آورد؛ وقتی که رفتار غیر منصفانه ای با ما می شود؛ وقتی که همکارمان دوباره ایمان ما را مسخره می کند. برخی از افراد فکر می کنند این حق را دارند که در مواجهه با آزردگی ها و آزمایش ها آشفته شوند. بی صبری و ناشکیبایی به نظر شبیه به خشمی مقدس است. کتاب مقدس صبر را به عنوان ثمره ای از روح القدس می ستاید (غلاطیان فصل 5 آیه 22) که تمام پیروان مسیح باید آن را به بار آورند (اول تسالونیکیان فصل 5 آیه 14). صبر، ایمان ما را به زمان بندی خدا، قدرت مطلق او، و محبت او آشکار می سازد.

اگرچه اکثر مردم صبر را یک انتظار غیر فعال یا تحمل بااحتیاط تلقی می کنند، اما اکثر کلمات یونانی برای واژه «صبر» در عهد جدید، مفهومی فعال و پایدار دارند. مثلاً به عبرانیان فصل 12 آیه 1 نگاه کنید: «پس حال كه در اين ميدان مسابقه، چنين گروه انبوهی از ايمانداران را داريم كه برای تماشای ما گرد آمده‌اند، بياييد هر آنچه را كه سبب كُندی يا عقب افتادن ما در اين مسابقه می‌شود، از خود دور كنيم، و با صبر و شكيبايی در اين ميدان بسوی هدف بدويم». آیا کسی در مسابقه می دود و به صورت غیر فعال منتظر افراد تنبل و کند می ماند، و یا با ملایمت با متقلبان مدارا می کند؟ قطعاً خیر! کلمه ای که در این آیه صبر ترجمه است به معنای «استقامت» است. فرد مسیحی صبورانه با استقامت در مشکلات، در مسابقه می دود. در کتاب مقدس، صبر به معنای استقامت بسوی هدف، پایداری در آزمایش ها، و یا انتظار کشیدن برای تحقق وعده است.

صبر یک شبه ایجاد نمی شود. قدرت و نیکویی خدا برای ایجاد و رشد صبر بسیار ضروری است. کولسیان فصل 1 آیه 11 به ما می گوید که ما توسط خدا نیرومند شده ایم تا «صبر و تحمل بسیار» داشته باشیم. یعقوب فصل 1 آیه های 3-4 ما را تشویق به درک این حقیقت می کنند که امتحان ها راه و روش خداوند برای بالا بردن و کامل کردن صبر ما می باشند. صبر ما با تکیه بر زمان بندی و اراده ی کامل خدا رشد و تقویت می یابد، حتی در مواجهه با مردان شریری که «در راههای خویش کامرانند، و نقشه‌های پلید خود را به اجرا درمی‌آورند» (مزامیر فصل 37 آیه 7). در آخر، پاداش صبرمان را دریافت خواهیم یافت «زیرا آمدن خداوند نزدیک است» (یعقوب فصل 5 آیه های 7-8). «خداوند برای كسانی كه به او توكل دارند و او را می‌طلبند نيكوست» (مراثی فصل 3 آیه 25).

در کتاب مقدس نمونه های زیادی از افرادی را می بینیم که وجه مشخصه سلوکشان با خدا، صبر بود. یعقوب، به انبیا «به عنوان نمونه ی صبر در مواجهه با رنج و سختی» اشاره می کند (یعقوب فصل 5 آیه 10). او همچنین به ایوب اشاره می کند که صبر و استقامت او پاداش یافت با آنچه که «خداوند سرانجام برای او به ارمغان آورد» (یعقوب فصل 5 آیه 11). ابراهیم نیز صبورانه انتظار کشید و «نتیجه آن را دریافت کرد» (عبرانیان فصل 6 آیه 15). عیسی الگوی ما در همه چیز است، و او صبر و پایداری را نشان داد: «به عيسی چشم بدوزيم كه چنين ايمانی را در قلب ما ايجاد كرده و آن را كامل خواهد ساخت. زيرا او خود نيز در همين مسير، صليب، و خفت و خواری آن را تحمل كرد، چون می‌دانست در پی آن، خوشی و شادی عظيمی نصيبش خواهد شد. به همين جهت، اكنون در جايگاه افتخار، يعنی در دست راست تخت خدا نشسته است» (عبرانیان فصل 12 آیه 2).

ما چطور صبر را که خصلت عیسی مسیح است از خودمان به نمایش بگذاریم؟ نخست، خدا را شکر می کنیم. اولین واکنش افراد معمولاً این است که «چرا من؟»، اما کتاب مقدس می گوید که در اراده ی خدا شادمان باشید (فیلیپیان فصل 4 آیه 4؛ اول پطرس فصل 1 آیه 6). دوم، منظور و مقصود او را می جوییم. گاهی اوقات خدا ما را در شرایط سخت قرار می دهد تا بتوانیم یک شاهد و گواه باشیم. در مواقع دیگر، ممکن است آزمایشی را برای جهت تقدیس شخصیت ما انجام دهد. به یاد داشتن اینکه مقاصد او برای رشدمان و جلال خودش است، در آزمایش ها و سختی ها به ما کمک خواهد کرد. سوم، وعده هایش را به یاد می آوریم، نظیر رومیان فصل 8 آیه 28 که به ما می گوید: «و ما می‌دانيم كه خدا همه چيزها را برای خيريت كسانی بكار می‌برد كه او را دوست دارند و فراخوانده شده‌اند تا خواست او را انجام دهند». «همه چیزها» شامل چیزهایی می شود که صبر ما را می آزمایند.

دفعه ی بعد که در ترافیک گیر کردی، یا دوستت به تو خیانت کرده، یا به خاطر ایمانت مورد تمسخر قرار گرفتی، چطور پاسخ خواهی داد؟ واکنش طبیعی بی صبری به استرس، خشم، و رنجش می انجامد. سپاس بر خدا که ما به عنوان مسیحیان دیگر در اسارت «واکنش طبیعی» نیستیم، زیرا ما خلقتی تازه در خود مسیح هستیم (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17). در عوض، ما قدرت خداوند را داریم تا با صبر و در اعتماد کامل به قدرت و مقصود خدای پدر، عکس العمل نشان دهیم. «او زندگی جاويد را به كسانی می‌بخشد كه با صبر و تحمل آنچه راست است به عمل می‌آورند و خواستار جلال و بزرگی و بقايی هستند كه خدا عطا می‌كند» (رومیان فصل 2 آیه 7).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره صبر چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries