settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره درد چه می گوید؟

جواب


واژه «درد» به شکل های مختلف بیش از 70 مرتبه در کتاب مقدس آمده است. اولین بار از این کلمه برای درد زایمان استفاده شد: «درد زايمان تو را زياد می‌كنم و تو با درد فرزندان خواهی زاييد. مشتاق شوهرت خواهی بود و او بر تو تسلط خواهد داشت» (پیدایش فصل 3 آیه 16). مفهوم متن این است که درد زایمان یکی از عواقب گناه آدم و حوا بود. به دلیل گناه، زمین نفرین شد و مرگ وارد زمین شد (رومیان فصل 5 آیه 12). بنابراین می توان نتیجه گرفت که درد یکی از عواقب گناه اصلی (گناه آدم و حوا) است.

گرچه به طور مشخص در کتاب مقدس عنوان نشده اما می دانیم که درد از نظر پزشکی یک هدیه است. بدون درد متوجه نیاز خود به درمان نخواهیم شد. یکی از مشکلات بیماری جذام فقدان درد است. اگر درد وجود نداشت، کودکان هرگز متوجه نمی شدند که لمس اجاق گاز داغ فکر خوبی نیست و یا ما هرگز متوجه نمی شدیم که بدن ما به کمک ها دارویی و پزشکی نیاز دارد. یعقوب یکی از فواید درد را از نظر روحانی بیان می کند: «برادران عزيز، وقتی مشكلات و آزمايشهای سخت از هر سو بر شما هجوم می‌آورند، بسيار شاد باشيد، زيرا در آزمايش و سختیهاست كه صبر و تحملتان بيشتر می‌شود. پس بگذاريد صبرتان فزونی يابد و نكوشيد از زير بار مشكلات شانه خالی كنيد، زيرا وقتی صبرتان به حد كمال رسيد، افرادی كامل و بالغ خواهيد شد و به هيچ چيز نياز نخواهيد داشت» (یعقوب فصل 1 آیه های 2 تا 3). بر اساس گفته یعقوب، وقتی آزمایش ها و دردها را تحمل می کنیم، می توانیم شادی کنیم برای اینکه می دانیم خداوند در حال شکل دادن شخصیت ما به شکل مسیح است. این اصل درمورد دردهای روحانی، عاطفی، معنوی و جسمانی نیز کاربرد دارد.

درد همچنین فرصتی فراهم می کند تا لطف خدا را تجربه کنیم. به گفته پولس توجه کنیم: «من با تو هستم و همين تو را كافی است، زيرا قدرت من در ضعف تو بهتر نمايان می‌شود! پس حال با شادی به ضعفهای خود می‌بالم. شادم از اينكه زندگی‌ام قدرت مسيح را نمايان می‌سازد، و نه توانايی‌ها و استعدادهای خودم را» (دوم قرنتیان فصل 12 آیه 9). پولس درباره دردی در بدنش که مانند خاری در بدن، او را آزار می داد صحبت می کند. ما نمی دانیم که او چه دردی داشته ولی می دانیم که آزاردهنده بوده است. او به این نتیجه رسید که لطف خداوند شامل حال او شده و می تواند آن درد را تحمل کند. خداوند به فرزندان خود موهبت تحمل درد را اعطا می کند.

اما خبر خوب این است که عیسی مسیح برای گناهان ما به جای ما مرد: «مسيح نيز زحمت ديد. او خود از هر گناهی مبرّا بود، اما يک بار جان خود را در راه ما گناهكاران فدا كرد تا ما را به حضور خدا بياورد. زمانی كه بدن مسيح در قبر گذاشته شد، روح او زنده ماند» (اول پطرس فصل 3 آیه 18). خداوند به بندگان خود به وسیله ایمان آنها به عیسی مسیح زندگی ابدی همراه با تمامی برکات می دهد. یکی از این برکات این است که «خدا تمام اشكها را از چشمان آنها پاک خواهد ساخت. ديگر نه مرگی خواهد بود و نه غمی، نه ناله‌ای و نه دردی، زيرا تمام اينها متعلق به دنيای پيشين بود كه از بين رفت» (مکاشفه فصل 21 آیه 4). دردی که ما به عنوان نتیجه گناه انسان سقوط کرده تجربه می کنیم، چیزی است که در زندگی همه افرادی که به عیسی مسیح ایمان می آورند و ابدیت را همراه او خواهند گذراند وجود دارد.

در نتیجه، درد گرچه خوشایند نیست، اما ما باید برای آن از خداوند سپاسگزاری کنیم، برای اینکه درد به ما هشدار می دهد بدن ما دچار مشکل شده است. همچنین باعث می شود تا در مورد نتیجه وحشتناک گناه فکر کنیم و بی نهایت قدردان خداوند باشیم که راه نجاتی برای ما قرار داده است. وقتی کسی درد می کشد بهترین زمان است که درد بی نهایت شدید جسمی و عاطفی عیسی مسیح را که بر روی صلیب به جای ما متحمل شد درک کند . دردی وجود ندارد که با مصلوب شدن عیسی مسیح قابل مقایسه باشد، اما او با خواست و اراده خود آن را برای نجات ما و جلال پدرش تحمل کرد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره درد چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries