settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره کابوس چه می گوید؟

جواب


کابوس، رویا یا همان خوابی است که به شدت باعث ترس و وحشت می شود. کسانی که کابوس می بینند معمولا با حالتی دلهره آور از خواب می پرند، حتی تا جایی که واکنش های فیزیکی مانند تپش قلب، تعرق، دل آشوبی از خود نشان می دهند و دیگر نمی توانند برای دقایقی یا ساعاتی بخوابند. کابوس دلایل معتددی دارد. کودکان به دلیل تخیلات فعالی که دارند در معرض کابوس قرار می گیرند، تا حدی که حتی برخی از آنها با فریاد و گریه از خواب بیدار می شوند. نوع شدیدتر این واکنش ها را «وحشت شبانه» نیز می نامند. غذا خوردن قبل از خواب و یا دیدن فیلم ترسناک می تواند باعث کابوس شود. نگرانی و استرس در زندگی و یا مشاجره و دعوا نیز می تواند باعث کابوس شود، برای اینکه مغز همچنان به فعالیت خود در خواب ادامه می دهد.

شکی وجود ندارد که کابوس ها آزار دهنده هستند، اما آیا آنها معنی و مفهوم روحانی دارند؟ خواب (رویا) در کتاب مقدس بارها عنوان شده است، و خداوند از آن برای برقراری ارتباط با پیامبران و دیگران استفاده کرده است. خداوند در پیدایش فصل 20 با ابیملک صحبت کرد و به او هشدار داد که به ساره زن ابراهیم دست نزند. رویاهای دیگر مانند خوابی که یعقوب درباره نردبان دید (پیدایش فصل 28)، خواب یوسف مبنی بر اینکه برادرانش که باعث اسارت او در مصر شدند به او خدمت خواهند کرد (پیدایش فصل 37)، تفسیر خواب های فرعون توسط یوسف (پیدایش فصل 40 تا 41) که باعث شد تا او به دومین مرد قدرتمند مصر تبدیل شود. خداوند و یا فرشتگان او در خواب به افراد دیگری مانند سلیمان (اول پادشاهان فصل 3)، نبوکدنصر (دانیال فصل 2)، یوسف (متی فصل 2) و همسر پیلاطس (متی فصل 27 ) ظاهر شدند. هیچکدام از این خواب ها را، به جز خواب همسر پیلاطس (به تعبیری)، نمی توان کابوس نامید. بنابراین می بینیم که خداوند معمولا از طریق کابوس با کسی حرف نمی زند.

برخی از مردم تصور می کنند که شیطان و ارواح پلید او در زمان کابوس به ذهن آنها نفوذ می کنند، اما هیچ متنی در کتاب مقدس وجود ندارد که بتوان این نظریه را اثبات کرد. هیچ سند کتاب مقدسی مبنی بر ارتباط نیرو های شیطانی با انسان، در خواب و یا کابوس (به جز مورد استثنایی الیفاز) وجود ندارد. به احتمال زیاد، کابوس نتیجه جنگ مغز با ترس ها و نگرانی های ما می باشد که در خواب نیز ادامه پیدا می کند. اگر یک مسیحی به طور پیوسته از کابوس رنج می برد و این مسئله باعث آزار روحی و عاطفی مداوم او شده است شاید باید به پزشک و راه حل دارویی مراجعه کند. اما مهمتر از همه چیز دعا است که مانند یک اسلحه نیرومند بر ضد هر نوع آشفتگی روحی و روانی عمل می کند. دعا به مدت پانزده یا بیست دقیقه قبل از خواب موثرترین راه برای آرامش ذهن و قلب است و ما را برای یک خواب آسوده آماده می کند. مانند هر مورد دیگری، خداوند حکمت را به کسی که از او طلب می کند می دهد (یعقوب فصل 1 آیه 5)، و همچنین به همه کسانی که در جستجوی آرامش الهی هستند قول آن را داده است: «برای هيچ چيز غصه نخوريد؛ در عوض برای همه چيز دعا كنيد و هر چه لازم داريد به خداوند بگوييد و فراموش نكنيد كه برای جواب دعاها، از او تشكر نماييد. اگر چنين كنيد، از آرامش خدا بهره‌مند خواهيد شد، آرامشی كه فكر انسان قادر به درک آن نيست. اين آرامش الهی به فكر و دل شما كه به عيسی مسيح ايمان آورده‌ايد، راحتی و آسايش خواهد بخشيد» (فیلیپیان فصل 4 آیه های 6 تا 7).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره کابوس چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries