settings icon
share icon
سوال

آیا کتاب مقدس برخی از داستان های خود را از روی اسطوره ها و افسانه های ادیان دیگر کپی کرده است؟

جواب


داستان های زیادی در کتاب مقدس هستند که شباهت بسیار زیادی به داستان های مربوط به دیگر ادیان، اسطوره ها و افسانه ها دارد. در این مقاله به دو مورد بسیار مشهور اشاره خواهیم کرد:

داستان سقوط انسان در پیدایش فصل سوم را در نظر بگیرم. به عنوان مثال، جزئیات افسانه جعبه پاندورا در یونان باستان بی نهایت با داستان کتاب مقدس از سقوط انسان تفاوت دارد و هرگز نمی توانید شباهتی بین آن دو پیدا کنید. اما بر خلاف تفاوت های اساسی با یکدیگر، هر دوی آنها به یک واقعه تاریخی اشاره می کنند. هر دو داستان می گوید که چگونه گناه، بیماری و رنج توسط یک زن وارد دنیایی شد که قبل از آن بهشت عدنی بود. هر دو داستان با نیاز به یک امید و قول ظهور یک نجات دهنده پایان می گیرد، و امید آخرین چیزی است که در پایان داستان از جعبه پاندورا خارج می شود.

درست مانند داستان سیل های افسانه ای درتاریخ دنیا، داستان جعبه پاندورا نشان می دهد که کتاب مقدس ممکن است افسانه های ادیان و اساطیر بت پرستان را شبیه سازی کرده باشد، چون همه آنها درباره حقایق اساسی تاریخی صحبت می کنند که در داستان های باستانی (در مورد کتاب مقدس) و در تمثیل های خیالی (مانند جعبه پاندورا که داستان آن به روش های مختلف توسط یونانی ها گفته شده است اما هسته اصلی آن تغییری نکرده است) وجود دارد. شباهت ها به این معنی نیستند که از روی یکدیگر کپی برداری شده اند، بلکه به این حقیقت اشاره می کنند که یک واقعه تاریخی اساس هر دو داستان است.

اما در این موارد، کتاب مقدس منبع بوده است نه افسانه های بت پرستان (بر خلاف ادعاهای شبه آکادمیک). افسانه سارگن را در نظر بگیریم. بر اساس این افسانه، مادر سارگن او را درون یک سبد قرار داد و در روخانه رها کرد. او توسط اکی نجات پیدا کرد و فرزند خوانده او شد. این داستان شباهت زیادی به داستان موسی در خروج فصل 2 دارد. سارگن 800 سال قبل از تولد موسی زندگی می کرده است. پس داستان موسی تنهای بچه ای که درون سبد در روخانه رها شد و نجات داده شد باید از داستان سارگن گرفته شده باشد، درست است؟

در نگاه اول منطقی به نظر می رسد. اما چیزی که از سارگن می دانیم بر اساس افسانه هایی است که صدها سال پس از مرگ او نوشته شدند. تعداد گزارش های معاصر با سارگن درباره زندگی او بسیار اندک است. افسانه کودکی سارگن که چگونه درون سبد در رودخانه رها شد از دو لوح با خط میخی قرن هفتم قبل از میلاد گرفته شده است (از کتابخانه آشور بانی پال، پادشاه آشور که از سال 668 تا 627 قبل از میلاد حکومت کرد) و صدها سال پس از کتاب خروج نوشته شد. اگر قرار است کسی ادعا کند که این داستان از روی آن کپی شده کتاب مقدس است . افسانه سارگن به نظر می رسد از سرگذشت موسی در کتاب خروج اقتباس شده است.

قدرت و جایگاه کتاب مقدس بسیار روشن و تزلزل ناپذیر است. گرچه افرادی زیادی قلم به دست گرفتند و داستان هایی را در طول تاریخ نوشته اند، اما روح القدس نویسنده واقعی است. دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16 تا 17 به ما می گوید که کتاب مقدس را خداوند الهام کرده است. این که کتاب مقدس الهام شده یعنی چه؟ به این معنی است که واقعا از زبان خداوند جاری شده است. او آن را نوشت، در طول قرن ها از آن محافظت می کند، در تک تک صفحات آن زندگی می کند و قدرت او در زندگی ما نشان داده می شود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا کتاب مقدس برخی از داستان های خود را از روی اسطوره ها و افسانه های ادیان دیگر کپی کرده است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries