settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره نفرت چه می گوید؟

جواب


بر اساس کتاب مقدس، نفرت جنبه های خوب و بد دارد. تنفر از چیزهایی که خدا از آنها متنفر است کار بسیار درستی است. «خداوند آنانی را كه از بدی متنفرند دوست دارد؛ در واقع یکی از نشانه های ایمان به خدا و زندگی پرهزکارانه هم می باشد. او عزيزان خود را حفظ می‌كند و ايشان را از دست بدكاران می‌رهاند» (مزامیر فصل 97 آیه 10). درواقع، هر چه بیشتر با ایمان و پرهیزکارانه زندگی می کنیم نسبت به گناه هم از نظر بیرونی و هم درونی هشیارتر می شویم. آیا با دیدن تحقیر شدن نام خداوند، ریاکاری روحانی، رفتار کفرآمیز و غیرخداپسندانه قلب ما مملو از غم نمی شود و عصبانی نمی شویم؟ هر چه بیشتر خدا و ویژگی های او را می شناسیم و بیشتر آنها را دوست می داریم، بیشتر شبیه او می شویم و از همه چیزهایی که بر خلاف کلام و ذات اوست متنفر می شویم.

اما نفرت از دیگران کاری کاملا غلط و منفی است. عیسی مسیح درباره نفرت در موعظه سرکوه صحبت کرد: «اما من می‌گويم كه حتی اگر نسبت به برادر خود خشمگين شوی و بر او فرياد بزنی، بايد تو را محاكمه كرد» (متی فصل 5 آیه 22). عیسی مسیح دستور داد که ما نه تنها باید تا زمانی که زنده هستیم با برادر خود آشتی کنیم بلکه باید هرچه زودتر این کار را انجام دهیم (متی فصل 5 آیه های 23 تا 26). قتل به طور قطع محکوم است اما نفرت یک گناه است، و از نظر خدا هر نوع فکر و کاری از روی تنفر مانند قتل است و نیازمند محاکمه می باشد، این محاکمه ممکن است در زمان حیات نباشد و در روز حساب انجام شود. تنفر در چشم خدا آنقدر زشت و شنیع است که گفته می شود کسی که در دل خود تنفر و کینه دارد در تاریکی زندگی می کند، این حالت مسلما بر ضد روشنایی است (اول یوحنا فصل 2 آیه 9، 11). بدترین حالت این است که کسی ادعای دین کند ولی همچنان در دل خود نسبت به برادر یا خواهرش کینه و نفرت دارد. کتاب مقدس چنین فردی را دروغگو می نامد (اول یوحنا فصل 4 آیه 20)، او ممکن است بتواند انسان را فریب دهد ولی خدا را نمی تواند فریب دهد. چه تعدادی از ایمانداران هستند که تظاهر می کنند همه چیز خوب است و هیچ مشکلی وجود ندارد؟ اما این تظاهر فایده ای ندارد برای اینکه در دل خود بر ضد برادرش کینه و دشمنی دارند.

نفرت مانند سمی است که ما را از درون نابود می کند، باعث به وجود آمدن تلخی درون قلب ما می شود و تمام قلب و ذهن ما را خراب می کند. به همین دلیل است که کتاب مقدس به ما می گوید اجازه ندهیم تا تلخی درون قلب های ما ریشه بزند (عبرانیان فصل 12 آیه 15). نفرت همچنین شهادت مسیحی ما را از بین می برد، و معاشرت با مسیح و دیگر ایمانداران را از ما می گیرد. پس بیایید به توصیه خداوند عمل کنیم و از هیچ کسی در هیچ موردی کینه به دل نگیریم، خداوند به قول خود عمل می کند وما را می بخشد (اول یوحنا فصل 1 آیه 9، فصل 2 آیه 1).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره نفرت چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries