settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره ایمان چه می گوید؟

جواب


عبرانیان فصل 11 آیه 1 به ما می گوید «ايمان يعنی يقين داشتن به آنچه اعتقاد داريم، هر چند قادر به ديدنش نمی‌باشيم». شاید هیچ بخش دیگری از زندگی یک مسیحی مهمتر از ایمان نباشد. ما نمی توانیم ایمان را بخریم، بفروشیم و یا به دوستان خود بدهیم. ایمان چیست و چه نقشی در زندگی مسیحی بازی می کند؟ تعریف فرهنگ لغت از ایمان، «اعتقاد و اعتماد (مخصوصا بدون مدرک) به کسی یا چیزی». همچنین ایمان را به «اعتقاد و اعتماد به خدا» هم تعریف می کند. کتاب مقدس بسیار درباره ایمان و اهمیت آن صحبت کرده است. در واقع بدون ایمان هیچ جایی پیش خدا نداریم و خشنود کردن او غیر ممکن است (عبرانیان فصل 11 آیه 6). ایمان یعنی اعتقاد و اعتماد به خدای یگانه بدون اینکه او را ببینیم.

ایمان از کجا سرچشمه می گیرد؟ ایمان چیزی نیست که خود ما بتوانیم آن را از غیب ظاهر کنیم، یا با آن به دنیا آمده باشیم، حتی نتیجه مطالعه و جستجوهای معنوی و روحانی ما نیز نیست. افسسیان فصل 2 آیه های 8 تا 9 به روشنی به ما می گوید که ایمان هدیه ای از جانب خداست، و دلیل داشتن این هدیه این نیست که ما ارزش و لیاقت آن را داریم. ایمان از طرف ما نیست از طرف خداست. با قدرت و اراده ما به دست نیامده است، بلکه به دلیل لطف و مهربانی خداوند و بر اساس هدف و برنامه مقدس او به ما داده شده است، به همین دلیل همه شکوه و جلال متعلق به اوست.

چرا باید ایمان داشته باشیم؟ خداوند راهی را مشخص کرد تا کسانی که به او تعلق دارند از کسانی که به او تعلق ندارند شناخته شوند، نام این راه ایمان است. به سادگی می توان گفت که برای خشنود کردن خدا به ایمان نیاز داریم. خداوند می گوید ایمان به او بدون اینکه ببینیمش باعث خشنودی او می شود. قسمت کلیدی عبرانیان فصل 11 آیه 6 می گوید او «به آنانی كه با دلی پاک در جستجوی او هستند، پاداش می‌دهد». البته مفهوم آیه این نیست که ما به خدا ایمان داریم تا هرچه می خواهیم از او بگیریم. با این وجود، خداوند دوست دارد به کسانی که مطیع و وفادار هستند برکت دهد. مثال کاملی از این موضوع را می توانیم در لوقا فصل 7 آیه 50 ببینیم. عیسی مسیح با زن گناهکاری صحبت می کند و به ما می فهماند که ایمان تا چه اندازه مستحق پاداش است. «ايمانت باعث نجاتت شده است! برخيز و آسوده‌خاطر برو». آن زن با ایمان به عیسی مسیح اعتماد کرد و پاداش ایمان خود را دریافت نمود. در نهایت اینکه ایمان تا به ابد ما را حفظ می کند و با آن ابدیت را همراه خداوند خواهیم بود. «با اينكه شما تا به حال مسيح را نديده‌ايد، اما او را دوست داريد. اكنون نيز گرچه او را نمی‌بينيد، اما به او ايمان داريد؛ و اين ايمان چنان شادی عظيمی در قلب شما بوجود آورده كه قابل وصف نيست. همين ايمان نيز سرانجام باعث نجات جانتان خواهد شد» (اول پطرس فصل 1 آیه های 8 تا 9).

مثال هایی از ایمان. عبرانیان فصل 11 به فصل ایمان شهرت دارد، به این دلیل که کارهای خارق العاده ای از روی ایمان در آن توضیح داده شده است. هابیل به واسطه ایمان بود که هدیه ای به خدا تقدیم نمود و باعث خشنودی او شد (آیه 4). نوح از روی ایمان دست به ساخت کشتی برای طوفانی ناشناخته زد (آیه 7). ابراهیم از روی ایمان به خدا از او اطاعت کرد، خانه و زندگی خود را به سمت مقصدی ناشناس رها کرد و حاضر شد تنها پسر خود را قربانی کند (آیه های 8 تا 10 و 17). ایمان باعث شد تا موسی بتواند قوم اسرائیل را از مصر خارج کند (آیه های 23 تا 29). ایمان باعث زنده ماندن راحاب شد (آیه 31). قهرمانان ایمانی بیشتری در این متن نام برده شده اند «ايشان همگی به خدا ايمان داشتند؛ به همين جهت توانستند در جنگها پيروز شوند، ممالک را تسخير كنند، عدالت را در مملكت خود اجرا نمايند، و وعده‌های خدا را دريافت كنند. ايشان در چاه شيران آسيبی نديدند، و در ميان شعله‌های آتش نسوختند. با ايمانی كه داشتند از خطر شمشير جان به در بردند، و پس از درماندگی و بيماری، نيروی تازه يافتند؛ در جنگ نيز با شجاعت، تمام سپاهيان دشمن را تار و مار كردند» (آیه های 33 تا 34). واضح است که ایمان با عمل نشان داده شده است.

ایمان پایه و اساس مسیحیت است. بدون نشان دادن ایمان و اعتماد به خدای جایی پیش او نداریم. ما به وجود خدا ایمان داریم. خیلی از مردم عقیده ناپایدار و مبهمی درباره وجود خدا دارند. این مردم ایمان واقعی مورد نیاز برای رابطه ابدی با خالقی که آنها را دوست دارد ندارند. ایمان می تواند بارها ما را ناامید کند، او بارها ما را آزمایش و امتحان می کند تا واقعی بودن ایمان ما ثابت و قوی تر شود. به همین دلیل یعقوب به ما می گوید «برادران عزيز، وقتی مشكلات و آزمايشهای سخت از هر سو بر شما هجوم می‌آورند، بسيار شاد باشيد، زيرا در آزمايش و سختیهاست كه صبر و تحملتان بيشتر می‌شود. پس بگذاريد صبرتان فزونی يابد و نكوشيد از زير بار مشكلات شانه خالی كنيد، زيرا وقتی صبرتان به حد كمال رسيد، افرادی كامل و بالغ خواهيد شد و به هيچ چيز نياز نخواهيد داشت» (یعقوب فصل 1 آیه های 2 تا 4).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره ایمان چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries