settings icon
share icon
سوال

چگونه بر درد ناشی از خیانت غلبه کنم؟

جواب


خیانت، اعتماد را کاملا از بین می برد و یکی از انواع نابود کننده درد و رنج انسان است. درد ناشی از خیانت معمولا با میزان آسیب پذیری شخص و افشا شدن آن افزایش پیدا می کند. خیانت برای بسیاری از مردم دردناک تر و بدتر از خشونت فیزیکی، فریب خوردن یا پیش داوری است. خیانت پایه های اعتماد را تخریب می کند.

خیانت برای داوود مفهوم ناآشنایی نبود: «اين دشمن من نيست كه به من توهين می‌كند، و گرنه تحمل می‌كردم؛ اين حريف من نيست كه بر من برخاسته، و گرنه خود را از او پنهان می‌كردم. اين تو هستی ای دوست صميمی و همكار من! ما با يكديگر رفاقت صادقانه داشتيم، با يكديگر درد دل می‌كرديم و با هم به خانهٔ خدا می‌رفتيم» (مزامیر فصل 55 آیه های 12-14). هرچه رابطه نزدیک تر باشد، خیانت دردناک تر است.

عیسی مسیح درد خیانت را کاملا چشید. بدترترین و خطرناک ترین خیانت تاریخ کاری بود که یهودا انجام داد و به عیسی مسیح برای سی سکه نقره خیانت کرد (متی فصل 26 آیه 15). «حتی بهترين دوستم نيز كه به او اعتماد داشتم و نان و نمک مرا می‌خورد، دشمن من شده است» (مزامیر فصل 41 آیه 9، نگاه کنید به یوحنا فصل 13 آیه 18). اما عیسی مسیح کینه ورزی نکرد و عصبانی نشد؛ بلکه برعکس، یهودا عیسی مسیح را بوسید و عیسی مسیح او را «دوست» خطاب کرد (متی فصل 26 آیه 50).

خیانت دردناک است اما با این حال راهی وجود دارد که بتوانیم بر درد آن غلبه کنیم. این راه قدرت بخشیدن است، خداوند این قدرت را به ما داده است.

داوود از غم اعتماد از دست رفته در مزامیر فصل 55 ناله می کند، و راه غلبه بر درد آن را به ما می گوید. «اما من از خدا كمک می‌طلبم و او نجاتم خواهد داد. صبح، ظهر و شب به پيشگاه خدا می‌نالم و شكايت می‌كنم و او صدای مرا خواهد شنيد» (مزامیر فصل 55 آیه هلی 16-17).

کلید اصلی غلبه بر درد ناشی از خیانت این است که فریاد خود را به پیشگاه خدا ببریم. گرچه از خیانتکار بسیار عصبانی هستیم، اما این موضوع را باید به خدا واگذار کنیم. «اگر كسی به شما بدی كرد، به او بدی نكنيد، و اگر كسی به شما دشنام داد، به او دشنام ندهيد؛ بلكه برای ايشان دعای خير و بركت كنيد، زيرا ما بايد با ديگران مهربان باشيم؛ آنگاه خدا ما را بركت خواهد داد» (اول پطرس فصل 3 آیه 9).

راه دیگر غلبه بر درد خیانت به یاد آوردن مثال عیسی مسیح است. طبیعت گناه آلود ما را وادار می کند که جواب بدی را با بدی بدهیم اما عیسی مسیح می گوید: «اما من می‌گويم كه اگر كسی به تو زور گويد، با او مقاومت نكن؛ حتی اگر به گونهٔ راست تو سيلی زند، گونهٔ ديگرت را نيز پيش ببر تا به آن نيز سيلی بزند.... اما من می‌گويم كه دشمنان خود را دوست بداريد، و هر كه شما را لعنت كند، برای او دعای بركت كنيد؛ به آنانی كه از شما نفرت دارند، نيكی كنيد، و برای آنانی كه به شما ناسزا می‌گويند و شما را آزار می‌دهند، دعای خير نماييد» (متی فصل 5 آیه های 39، 44). عیسی مسیح جواب ناسزا را با ناسزاگویی نداد (اول پطرس فصل 2 آیه 23). ما نیز مانند عیسی مسیح نباید بدی را با بدی پاسخ دهیم، خیانت هم شامل این اصل می شود. ایمانداران باید خوبی کنند، حتی نسبت به کسانی که به آنها بدی می کنند. (لطفا توجه داشته باشید که این موضوع به این معنی نیست که در صورت بدرفتاری، تخلفات کاری و تجاری و غیره نباید از طریق مراجع قضایی اقدام کنید. بلکه انگیزه عدالت خواهی نباید بر اساس کینه و انتقام باشد).

یکی دیگر از راه های قدرتمند برای غلبه بر درد ناشی از خیانت استفاده از توانایی خدادای بخشیدن است. بخشیدن دارای مفهوم دادن و گذشتن است. وقتی تصمیم می گیریم کسی را ببخشیم، در واقع به آن شخص یک هدیه می دهیم – هدیه رهایی از فکر تلافی. اما شما با این کار به خودتان هم هدیه زندگی بدون خشم و کینه را می دهید. مبادله تلخی و عصبانیت با عشق الهی، تعویض بسیار حیات بخش و شگفت انگیزی است.

عیسی مسیح به ما می گوید که در دوست داشتن دیگران باید قدم اول را ما برداریم: «اما من می‌گويم كه دشمنان خود را دوست بداريد، و هر كه شما را لعنت كند، برای او دعای بركت كنيد؛ به آنانی كه از شما نفرت دارند، نيكی كنيد، و برای آنانی كه به شما ناسزا می‌گويند و شما را آزار می‌دهند، دعای خير نماييد» (متی فصل 5 آیه 44). شکی وجود ندارد که بخشیدن شخصی که به اعتماد ما خیانت کرده کار بسیار سختی است؛ این کار تنها با قدرت خدا امکان پذیر است (نگاه کنید به لوقا فصل 18 آیه 27).

کسانی که عشق خداوند را تجربه کرده اند، می دانند که دوست داشته شدن بدون قید و شرط و بدون اینکه استحقاق آن را داشته باشیم چه معنایی دارد. تنها با کمک روح القدس می توانیم کسانی که به ما آسیب رسانده اند را ببخشیم و برای آنها دعا کنیم (رومیان فصل 12 آیه های 14-21).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه بر درد ناشی از خیانت غلبه کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries