settings icon
share icon
سوال

به وضع اول برگشتن (پس رفت در مسیحیت) یعنی چه؟

جواب


به وضع اول برگشتن، در مفهوم مسیحی، یعنی به جای اینکه به مسیح نزدیک شویم از او دور شویم. یک مسیحی در حال پس رفت، در مسیر روحانی اشتباه قرار می گیرد. او به جای پیش رفت، در حال پس رفت است. این شخص زمانی به مسیح متعهد بود و معیارهای مشخص اخلاقی را رعایت می کرد، اما به مسیر قبلی خود باز گشته است. پس رفت، خودش را به چندین شکل نشان می دهد، مانند رها کردن کلیسا، از دست دادن اشتیاق به خدا، دوری از خدمت مسیحی یا خانواده، و به دنبال عادت های قدیمی رفتن.

برخی از مردم، پس رفت را به معنای از دست دادن نجات می دانند. اما نجات یک پدیده تضمین شده است (یوحنا فصل 10 آیه های 28 تا 29)، خداوند کسی را از خانواده خودش بیرون نمی کند. منظور ما از پس رفت این است که یک شخص از عیسی مسیح دلسرد می شود. پس رفت نشان دهنده این مطلب است که فرد مورد نظر از ابتدا نجات را دریافت نکرده بود و در حال حاضر در حال افشای چهره واقعی خودش است. با این حال، فرزندان خدا هم می توانند گاهی به طور موقت در وضعیت پس رفت قرار گیرند.

کتاب مقدس به جای واژه پس رفت از عبارت دور افتادن استفاده می کند، گرچه هر دو مفهوم یکسانی دارند. «دور افتادن» در کتاب مقدس می تواند دو معنی داشته باشد. در یک حالت، شخصی نجات را دریافت کرده است اما به طور موقتی دچار تردید می شود که «بحران ایمانی» نامیده می شود. حالت دیگر این است که شخص هرگز نجات پیدا نکرده بود و فقط به طور موقتی مانند یک فرد نجات یافته رفتار می کرد. در این حالت، آن شخص فقط می خواسته تا مسیحیت را امتحان کند یا به قول معروف آن را بچشد.

پس رفت ناشی از بحران ایمانی

عیسی مسیح در مرقس فصل 14 آیه 27 به شاگردانش می گوید: «همه شما مرا تنها گذاشته و پراکنده خواهید شد». منظور عیسی مسیح این بود که وقتی او را دستگیر می کنند شاگردانش دچار بحران ایمانی می شوند، رویدادی چنان شوکه کننده که باعث می شود آنها از عیسی مسیح فرار کنند و اساسی ترین اصول اعتقادی خود را زیر سوال ببرند. شب ناخوشایندی بود، شبی که ایمان آنها لغزید. اما این حالت موقتی بود. سه روز بعد عیسی مسیح دوباره زنده شد و با شاگردان ملاقات کرد. ایمان شاگردان احیا و قوی تر از همیشه شد.

پولس روش برخورد با ایمانداری که دچار پس رفت شده است را به ما می گوید: «برادران عزيز، اگر از يک ايماندار خطايی سر بزند، شما كه روحانی‌تر هستيد با كمال فروتنی او را به راه راست بازگردانيد؛ اين را به ياد داشته باشيد كه در آينده ممكن است شما نيز دچار وسوسه و خطا شويد» (غلاطیان فصل 6 آیه 1). یعقوب هم می گوید: «برادران عزيز، اگر كسی از راه راست منحرف شده و ايمان خود را از دست داده باشد، اما شخصی به او كمک كند تا به سوی حقيقت بازگردد» (یعقوب فصل 5 آیه 19). فردی که دچار لغزش شده است از مسیری که باید در آن باشد منحرف شده و در گناه گیر کرده است، اما کلیسا باید برای احیای او تلاش کند، تا او را به راه راستی و درستی باز گرداند.

اتفاقاتی در زندگی می افتند (مانند مرگ عزیزان) که باعث شک ما به خدا می شوند. مشکلی نیست که پرسش های خودمان را از خداوند بپرسیم، مشکل زمانی آغاز می شود که از تردیدها به عنوان بهانه ای برای نافرمانی از خدا استفاده کنیم. نتیجه بحران ایمانی معمولا شناخت بیشتر خداوند نسبت به قبل می باشد. در زمان سختی ها، باید کلام خدا را موشکافانه بررسی و به طور مستمر دعا کنیم (لوقا فصل 18 آیه 1)، و با کسانی معاشرت کنیم که ایمانشان قوی است.

پس رفت کسانی که مسیحی شده اند تا فقط طعم آن را بچشند

نوعی دیگری از پس رفت را در عبرانیان فصل 6 آیه های 4 تا 6 و لوقا فصل 8 آیه 13 می بینیم. عبرانیان فصل 6 درباره شخصی صحبت می کند که طعم شنیدن پیام انجیل را چشیده است، اما بعدا آن را رد می کند (آیه 5). عیسی مسیح در لوقا فصل 8 آیه 13 بی ایمانی را به سنگلاخ توصیف می کند، کسانی عقب می کشند که ریشه ندارند. در همه این متن ها، یک شخص در ظاهر مسیحی است، حداقل برای مدت کوتاهی، اما خود را به خداوند متعهد نکرده است. چنین فردی ممکن است در کلیسا شرکت کند، کتاب مقدس را مطالعه نماید، به سرودهای مسیحی گوش دهد و با دوستان مسیحی معاشرت کند. او فضای کلی و مزایای بودن در کنار مسیحیان را دوست دارد. اما قلب او تغییر نکرده است؛ او هرگز تولد دوباره پیدا نکرده است. در نهایت دچار پس رفت یا کفر می شود. او مسیحیت را به صورت آزمایشی محک زده و به این نتیجه رسیده است که خریدار نیست.

نجات زمانی به یک شخص اهدا می شود که با تمامی دل و جان به مرگ، رستاخیز و کار عیسی مسیح ایمان بیاورد (رومیان فصل 10 آیه های 9 تا 10). اگر شخصی واقعا ایمان آورده باشد اما بعدها دچار پس رفت شود – یعنی رفتار و برخوردی کند که باعث آسیب روحانی می شود – این لغزش موقتی خواهد بود. در این حالت، خداوند او را تادیب کرده و بازخواهد گرداند (نگاه کنید به عبرانیان فصل 12 آیه های 4 تا 13). شبان خوب به دنبال گوسفندان گمشده خود می رود (لوقا فصل 15 آیه های 3 تا 7).

اگر شخصی هرگز به طور واقعی به عیسی مسیح ایمان نیاورده بود و در نتیجه نجات را دریافت نکرده بود و فقط تظاهر می کرده است و در نهایت چهره واقعی خود را نشان داد، وضعیت او بسیار بدتر از قبل خواهد شد (عبرانیان فصل 10 آیه های 26 تا 31). چگونه می توانیم فرق بین این دو نوع پس رفت را متوجه شویم؟ امکان تشخیص همیشه وجود ندارد، مگر اینکه با گذشت زمان ثابت شود، و باز هم نمی دانیم که چقدر طول خواهد کشید تا خداوند آن فرد را احیا کند. فقط خدا می تواند درون قلب انسان را ببیند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

به وضع اول برگشتن (پس رفت در مسیحیت) یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries