settings icon
share icon
سوال

صندوق عهد چیست؟

جواب


خداوند با قوم اسرائیل از طریق موسی پیمان (یک عهد شرطی ) بست. خداوند به آنها و فرزندانشان قول خیر و برکت داد، به شرطی که از او و قوانینش اطاعت کنند. اما خداوند همیشه به آنها هشدار داد که در صورت نافرمانی با مجازات، آوارگی و ناامیدی تنبیه خواهند شد. سپس خداوند به عنوان نشانه این عهد به آنها دستور داد تا جعبه ای با مشخصاتی که خودش تعیین می کند را بسازند و ده فرمان نوشته شده بر روی الواح سنگی را درون آن قرار بدهند. این جعبه را صندوق نامیدند که از چوب درخت اقاقیا ساخته شد و روی آن با طلا پوشانده شد. صندوق باید تا زمانی که در صحرا بودند درون خیمه عبادت در جایگاه مقدس و در نهایت درون معبدی که در اورشلیم بنا می کردند قرار داده می شد. این جعبه با نام صندوق عهد شناخته می شود.

اهمیت اصلی صندوق عهد درپوش آن بود که «تخت رحمت» نامیده می شد. اصطلاح تخت رحمت از یک کلمه عبری به معنی «پوشاندن، تسکین دادن، پاک کردن، جبران تاوان کردن » می آید. جایی بود که فقط کاهن اعظم می توانست سالی یکبار وارد قدس‌الاقداس که محل نگهداری صندوق بود بشود (لاویان فصل 16) و برای گناهان خودش و دیگران قربانی دهد. کاهن خون حیوان قربانی را بر روی تخت رحمت می مالید تا خشم خدا را برای گناهان گذشته فرونشاند. این تنها جایی در جهان بود که کفاره گناهان می توانست پرداخته شود.

تخت رحمت صندوق عهد نشانه قربانی نهایی گناهان بود – یعنی خون عیسی مسیح که بر روی صلیب برای آمرزش گناهان ریخته شد. پولس رسول، که یک فریسی پیشین بود و با عهد قدیم آشنایی داشت، زمانی که درباره عیسی مسیح به عنوان کفاره گناهان ما می نوشت با این مفهوم به خوبی آشنا بود:« اما اكنون اگر به عيسی مسيح ايمان آوريم، خدا ما را كاملاً «بی‌گناه» به حساب می‌آورد، چون عيسی مسيح به لطف خود به طور رايگان گناهان ما را برداشته است. خدا عيسی مسيح را فرستاد تا مجازات گناهان ما را متحمل شود و خشم و غضب خدا را از ما برگرداند. خدا خون مسيح و ايمان ما را وسيله‌ای ساخت برای نجات ما از غضب خود. به اين ترتيب او عدالت خود را ظاهر نمود. اگر او كسانی را كه در زمانهای گذشته گناه كرده بودند مجازات نكرد، اين هم كاملاً عادلانه بود، زيرا او منتظر زمانی بود كه مسيح بيايد و گناهان آنان را نيز پاک سازد» (رومیان فصل 3 آیه های 24 تا 25). همانطوری که در عهد قدیم فقط یک مکان که تخت رحمت نامیده می شد برای آمرزش گناهان وجود داشت، در عهد جدید و دوره ما و آیندگان هم فقط یک مکان برای آمرزش گناهان وجود دارد و آن صلیب عیسی مسیح است. ما مسیحیان، دیگر به صندوق عهد برای آمرزش گناهان وابسته نیستیم بلکه به عیسی مسیح به عنوان نجات دهنده و تنها راه بخشش گناهانمان تکیه می کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

صندوق عهد چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries