settings icon
share icon
سوال

رمز به کار بردن کتاب مقدس در زندگی چیست؟

جواب


به کاربردن کتاب مقدس وظیفه همه مسیحیان است. اگر آن را به کار نبندیم چیزی بیشتر از یک کتاب معمولی و تجربی قدیمی نخواهد بود. به همین دلیل است که پولس می گوید: «هر چه از من ديديد و آموختيد، در زندگی‌تان به کار گيريد تا خدای آرامش با شما باشد» (فیلیپیان فصل 4 آیه 9). وقتی کتاب مقدس را به کار می بریم، خداوند با ما خواهد بود.

اولین قدم برای به کار بردن کلام خدا در زندگی، خواندن آن است. هدف از خواندن، شناخت خداوند، آشنایی با روش های او و درک هدف او برای ما و جهان است. با خواندن کتاب مقدس، از تعامل خداوند با بشر در سرتاسر تاریخ، برنامه او برای نجات بشر، قول های او و شخصیت او آگاهی پیدا می کنیم. با زندگی مسیحی آشنا می شویم. شناختی که از خدا با خواندن کتاب مقدس پیدا می کنیم مانند یک ابزار باارزش عمل می کند و در به کار بردن اصول آن در زندگی به ما کمک می کند.

هدف بعدی ما از خواندن کلام خدا همانطوری که نویسنده مزامیر می گوید حفظ کردن آن است: « كلام تو را در دل خود حفظ می‌كنم و به خاطر می‌سپارم تا مبادا نسبت به تو گناه ورزم! » (مزامیر فصل 119 آیه 11). ما با مطالعه کتاب مقدس، حفظ کردن و تفکر بر روی آن می توانیم کلام خدا را در دل خود نگه کنیم. چهار قدم خواندن، مطالعه، حفظ کردن و تفکر بر روی کلام خدا باعث می شود تا بتوانیم با موفقیت آن را در زندگی خود به کار ببریم.

مطالعه کتاب مقدس: مطالعه کردن کتاب مقدس شامل خواندن آن نیز می شود اما خواندن و مطالعه کردن دو چیز متفاوت هستند. مطالعه کلام خدا یعنی اینکه همراه با دعا برای شناخت یک شخص، موضوع، متن یا کتابی از کتاب مقدس وقت بگذاریم. منابع بسیاری زیادی مانند تفسیرهای کتاب مقدس یا کتاب های آموزش کتاب مقدس در دسترس هستند که به ما امکان می دهند تا از کلام خدا تغذیه کنیم (عبرانیان فصل 5 آیه های 12 تا 14). ما می توانیم به این منابع رجوع کنیم سپس مبحث و یا کتابی که به آن علاقه داریم را انتخاب و مطالعه کنیم.

حفظ کردن کلام خدا: به کار بردن چیزی که نمی توانیم به یاد بیاوریم امکان پذیر نیست. اگر می خواهیم کلام خدا را درون جان خود نگه داریم ابتدا باید آن را حفظ کنیم. حفظ کردن کتاب مقدس مانند چشمه جوشان در درون ما عمل می کند و امکان نوشیدن از آن را در هر زمانی به ما می دهد، مخصوصا وقتی کتاب مقدس را همراه خود نداریم. همانطوری که پول و دارایی را برای استفاده در آینده ذخیره می کنیم، باید کلام خدا را هم در دل خود ذخیره کنیم: «اين فرمانها را در دل و جان خود جای دهيد» (تثنیه فصل 11 آیه 18). برای آیه هایی که می خواهید حفظ کنید برنامه ریزی هفتگی داشته باشید.

تفکر بر روی کلام خدا: ادموند بورکه، نویسنده و فیلسوف می گوید: «خواندن بدون تفکر مانند خوردن بدون هضم کردن است. ما نمی توانیم کلام خدا را بدون هضم آن بخوریم. عیسی مسیح در داستان چهار نوع خاک کشاورزی (متی فصل 13 آیه های 3 تا 9، نگاه کنید به آیه های 18 تا 23) حکایت کشاورزی را نقل می کند که برای کاشتن تخم به مزرعه خود می رود، هنگام پاشیدن تخم ها برخی از آنها - کلام خدا (متی فصل 13 آیه 19) – بر روی زمین سنگی می افتد، خیلی زود سبز می شوند ولی چون ریشه عمیقی در خاک ندارند با تابش نور خورشید می سوزد و از بین می رود (فصل 13 آیه های 5 تا 6). عیسی مسیح می گوید:«خاكی كه زيرش سنگ بود، دل كسی را نشان می‌دهد كه تا پيغام خدا را می‌شنود فوراً با شادی آن را قبول می‌كند، ولی چون آن را عميقاً درک نكرده است، در دل او ريشه‌ای نمی‌دواند و به محض اينكه آزار و اذيتی به خاطر ايمانش می‌بيند، شور و حرارت خود را از دست می‌دهد و از ايمان برمی‌گردد» (مزامیر فصل 13 آیه های 20 تا 21).

مزامیر فصل 1 آیه 2 می گوید فردی که بر روی کلام خدا تفکر می کند برکت خواهد دید. دونالد ویتنی در کتاب خود با نام نظم روحانی زندگی مسیحی می گوید: «درخت زندگی روحانی شما همراه با تفکر شکوفاتر می شود، چون به شما در جذب آب کلام خدا کمک می کند» (افسسیان فصل 5 آیه 26). تنها شنیدن و خواندن کتاب مقدس مانند بارش باران بر روی زمین سفت است. میزان و شدت باران مهم نیست چراکه تنها مقدار بسیار کمی از آن جذب می شود و بیشتر آن به هدر می رود. تفکر باعث باز شدن خاک روح و نفوذ عمیق کلام خدا در آن می شود. نتیجه آن شکوفایی و اثربخشی روحانی است.

اگر می خواهیم کلام خدا در زندگی ما ریشه بدواند و محصولی به بار آورد که خدا را خشنود سازد (متی فصل 13 آیه 23) باید بر روی کتاب مقدس تفکر کنیم و بیندیشیم. هنگام تفکر بر روی آن می توانیم این سوالات را از خود بپرسیم:

1. این متن چه چیزی به من درباره خداوند می آموزد؟

2. این متن چه چیزی به من درباره کلیسا می آموزد؟

3. این متن چه چیزی به من درباره دنیا می آموزد؟

4. این متن چه چیزی به من درباره خودم می آموزد؟ درباره انگیزه و خواسته های من؟

5. آیا این متن از من می خواهد تا کاری انجام دهم؟ اگر جواب بله است، چه کاری؟

6. به چه چیزی باید اعتراف کنم و از چه چیزی باید توبه کنم؟

7. من چه چیزی از این متن یاد گرفتم که به تمرکز بر روی خدا و انعکاس شکوه و جلال او کمک می کند؟

به کار بردن کلام خدا: به همان اندازه که کلام خدا را مطالعه می کنیم، حفظ می کنیم و بر روی آن تفکر می کنیم، باید آن را به کار هم ببندیم. اما فقط آگاهی از کاربرد آن کافی نیست بلکه باید آن را عملا به کار ببندیم (یعقوب فصل 1 آیه 22). مهمترین دلیل ورود کلام خدا به زندگی ما عمل کردن و پیروی از آن است. به کار بستن کلام خدا به مطالعه کردن آن معنی می دهد، قوه تشخیص ما را قوی تر می کند و به ما کمک می کند تا خوب و بد را بهتر تشخیص دهیم (عبرانیان فصل 5 آیه 14).

ما تنها کسانی نیستیم که سعی در درک کلام خدا و به کار بردن آن در زندگی دارند. خداوند ما را از روح خود پر کرده است (یوحنا فصل 14 آیه های 16 تا 17)، او با ما صحبت می کند و ما را به سمت حقیقت راهنمایی می کند (یوحنا فصل 16 آیه 13). به همین دلیل، پولس به ایمانداران می گوید از روح القدس پیروی کنند (غلاطیان فصل 5 آیه 16) چراکه او اولین یاری رسان ما در زمان نیاز است (مزامیر فصل 46 آیه 1). روح القدس ما را به سمت خواست خدا هدایت می کند و باعث می شود تا کار درست را انجام دهیم (حزقیال فصل 36 آیه های 26 تا 28، فیلیپیان فصل 2 آیه 13). هیچ کسی مانند روح القدس یعنی همان کسی که کلام خدا را الهام کرد نمی تواند به ما در زندگی به روش کتاب مقدس کمک کند! پس بیایید سهم خود از این کار را با حفظ کردن کلام خدا و پیروی از روح القدس که کلام خدا را به درون قلب ما جاری می سازد، انجام دهیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

رمز به کار بردن کتاب مقدس در زندگی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries