settings icon
share icon
سوال

دلایل یهودی ستیزی در دنیا چیست؟

جواب


چرا مردم دنیا از یهودیان متنفرند ؟ چرا یهودی ستیزی در بسیاری از کشورها بسیار شایع است؟ تاریخ نشان داده که در طول مدت 1700 سال گذشته، یهودیان از بیش از هشتاد کشور مختلف اخراج شده اند؟ تاریخ دانان و متخصصان به این نتیجه رسیده اند که حداقل شش دلیل برای یهودی ستیزی وجود دارد:

نظریه نژادی: مردم از یهودیان متنفرند، برای اینکه آنها نژاد پست تری هستند.

نظریه اقتصادی: مردم از یهودیان متنفرند، برای اینکه آنها قدرت و ثروت فراوان در اختیار دارند.

نظریه بیگانه بودن: مردم از یهودیان متنفرند، برای اینکه آنها متفاوت از دیگران هستند.

نظریه سپر بلا: مردم از یهودیان متنفرند، برای اینکه آنها باعث همه مشکلات جهان هستند.

نظریه خداکشی: مردم از یهودیان متنفرند، برای اینکه آنها عیسی مسیح را کشتند.

نظریه قوم برگزیده خدا: مردم از یهودیان متنفرند، برای اینکه آنها با غرور و خودپسندی می گویند که «قوم برگزیده خدا» هستند.

آیا این نظریه ها حقیقت دارند؟

در مورد نظریه نژادی باید گفت که یهودیان یک نژاد نیستند. هرکسی در دنیا با هر رنگ پوست، آیین و نژاد می تواند یهودی شود.

نظریه اقتصادی که در رابطه با قدرت و ثروت یهودیان است دارای چندان اهمیتی نمی باشد؛ برای اینکه تاریخ نشان داده بین قرن های هفدهم تا بیستم، بخصوص در لهستان و روسیه، یهودیان به شدت فقیر بوده اند و تاثیر بسیار ناچیزی بر اقتصاد و سیاست داشته اند.

در رابطه با نظریه بیگانه بودن باید گفت که در قرن هجدهم، یهودیان تلاش بسیار زیادی کردند تا با اروپا همسان و همرنگ شوند. آنها امید داشتند که این همگون سازی و سازش باعث از بین رفتن یهودی ستیزی شود. اما تنفر از آنها حتی بیشتر شد برای اینکه کسانی معتقد بودند یهودیان با ژن پست خود نژاد آنها را آلوده می کنند. این طرز فکر به خصوص در آلمان قبل از جنگ جهانی دوم وجود داشت.

در رابطه با نظریه سپر بلا، این حقیقت که همیشه تنفر از یهودیان وجود داشته است، آنها را تبدیل به یک هدف راحت برای این تهمت کرده است.

در رابطه با ایده خداکشی، کتاب مقدس آشکارا مشخص کرده که رومی ها در حقیقت عیسی مسیح را کشتند و یهودیان در این کار با آنها همدستی کردند. این نظریه هم چندین قرن بعد از آن واقعه شکل گرفت. نمی دانیم چرا رومی ها مورد تنفر نیستند. عیسی مسیح یهودیان را بخشید (لوقا فصل 23 آیه 34). حتی واتیکان، یهودیان همدست در قتل عیسی مسیح را در سال 1963 بخشید. با این وجود، هیچکدام از اینها باعث از بین رفتن یهودی ستیزی نشد.

در رابطه با ادعای «قوم برگزیده خدا بودن»، یهودیان در اقدام همگون سازی خود با فرهنگ آلمانی در اواخر قرن نوزدهم منکر این «برگزیدگی» شدند. ولی در هر صورت گرفتار هولوکاست شدند. امروزه برخی از مسیحیان و مسلمانان ادعا می کنند که «قوم برگزیده خدا» هستند، اما مردم دنیا با وجود این ادعا همچنان آنها را تحمل می کنند ولی همچنان از یهودیان نفرت دارند.

یک موضوع می تواند دلیل اصلی تنفر مردم دنیا از یهودیان را به ما نشان دهد. پولس به ما می گوید،«ای برادران يهودی من! ای قوم من اسرائيل! چقدر مشتاقم كه به عيسی مسيح ايمان آوريد. من به خاطر شما به شدت اندوهگينم و دائماً دردی جانكاه در وجود خود احساس می‌كنم، حتی حاضرم خودم از نجات محروم شوم تا شما نجات يابيد. عيسی مسيح شاهد است و روح‌القدس می‌داند كه اين را راست می‌گويم. خدا شما را مورد لطف خاص خود قرار داده است، اما شما هنوز هم مايل نيستيد به او گوش دهيد. او شما را به عنوان قوم مخصوص و برگزيدهٔ خود تعيين كرد؛ با ابر درخشندهٔ جلال خود، شما را در بيابان هدايت نمود؛ و بركات خود را به شما وعده فرمود. او شريعت و احكام خود را به شما بخشيد تا ارادهٔ او را برای زندگی خود بدانيد؛ مراسم عبادت را نيز به شما آموخت تا او را پرستش كنيد و وعده‌های عالی به شما عطا فرمود. مردان بزرگ خدا، اجداد شما بودند. مسيح نيز كه اكنون بر همه چيز حاكم است، از لحاظ طبيعت بشری خود، مانند شما يهودی بود. خدا را تا ابد سپاس باد!» (رومیان فصل 9 آیه های 3 تا 5). حقیقت این است که دنیا از یهودیان متنفر است برای اینکه از خدا متنفر است. یهودیان فرزندان ارشد و مردم برگزیده خدا بودند (تثنیه فصل 14 آیه 2). خدا از پیامبران یهودی و معبد استفاده کرد تا پیام خود، قانون شریعت و اخلاق را به این دنیای گناه آلود بیاورد. او فرزند خود عیسی مسیح را در جسم یک یهودی برای نجات جهان از گناه به زمین فرستاد. شیطان، حاکم این دنیا (یوحنا فصل 14 آیه 30، افسسیان فصل 2 آیه 2) باعث شد تا ذهن مردم به سمت نفرت از یهودیان مسموم شود. مکاشفه فصل 12، تصویر تمثیلی شیطان (اژدها) که از یهودیان متنفر است (آن زن) را می بینید.

شیطان بارها سعی کرد تا یهودیان را توسط بابلی ها، پارسیان، آشوری ها، مصری ها، هیتی ها و نازی ها نابود کرده و از روی کره زمین حذف کند اما هر بار شکست خورد. کار خداوند با قوم اسرائیل هنوز تمام نشده است . رومیان فصل 11 آیه 26 به ما می گوید که یک روز تمامی اسرائیل نجات پیدا خواهد کرد؛ برای اینکه این گفته خدا امکان پذیر شود باید اسرائیل وجود داشته باشد. بنابراین، خداوند از اسرائیلی ها حفاظت خواهد کرد همانطور که همیشه از بازماندگان آنها حفاظت کرده، تا زمانیکه برنامه او به سرانجام برسد. هیچ چیزی نمی تواند مانند اجرای برنامه خدا برای یهودیان و اسرائیل شود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دلایل یهودی ستیزی در دنیا چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries