settings icon
share icon
سوال

آیا یک مسیحی می تواند از داروهای ضد افسردگی یا دیگر داروهای سلامت روانی استفاده کند؟

جواب


شوک ناشی از ترس، اختلالات اضطراب و نگرانی، هراس، و افسردگی بر میلیونها انسان تاثیر می گذارد. اگرچه پزشکان باور دارند که در موارد زیادی ناراحتی های مذکور ریشه در روان شخص دارد، اما مواردی نیز وجود دارد که علت آن عدم تعادل شیمیایی می باشد – یا مواردی هستند که مشکلی در روان شخص ایجاد شده، باعث عدم تعادل شیمیایی شده که مشکل را دائمی کرده است. اگر اینگونه باشد، در اغلب موارد دارو تجویز می شود تا با این عدم تعادل مقابله شود، که به نوبه ی خود، نشانه های ناراحتی روانی را درمان می کند. آیا این گناه است؟ خیر. خدا به انسان اجازه داده که در دانش داروسازی رشد کند و اغلب از آن در فرایند شفا استفاده می کند. آیا خدا به داروی ساخت بشر برای شفا دادن احتیاج دارد؟ البته که نه! اما خدا اراده کرده اجازه دهد که علم پزشکی و استفاده از دارو پیشرفت کند، پس هیچ دلیل کتاب مقدسی ای وجود ندارد که از آن بهره مند نشویم.

اما فرقی بین استفاده از دارو برای مقاصد شفا و تکیه مستمر بر دارو برای زندگی روزانه وجود دارد. لازم است که خدا را به عنوان پزشک اعظم بشناسیم، و بدانیم تنها او قدرت شفا دادن دارد (یوحنا فصل 4 آیه 14). لازم است که در درجه اول نگاه ما برای شفا به خدا باشد. مثلاً دارویی که برای درمان شوک ناشی از ترس استفاده می شود باید تا زمانی مصرف شود که اجازه دهد شخص بیمار با علت ریشه ای ترس کنار بیاید. این دارو باید مصرف شود تا کنترل را به شخص بیمار برگرداند. اما خیلی از بیماران از دارو استفاده می کنند تا از رسیدگی به علت واقعی ناراحتی شان فرار کنند؛ این به معنای انکار مسئولیت، انکار شفای خدا، و احتمالاً نبخشیدن دیگران به خاطر صدماتی که در گذشته وارد آورده اند و منجر به این ناراحتی شده است می باشد. چنین چیزی گناه است زیرا بر پایه ی خودخواهی است.

با مصرف دارو برای یک دوره محدود برای درمان علائم بیماری، و در عین حال، اعتماد بر کلام خدا و مشورت حکیمانه برای تغییر دل و فکر، معمولاً نیاز به دارو کاسته خواهد شد. به نظر می رسد افرادی هستند که بدنشان نیاز به استفاده درازمدت از داروهای ضد افسردگی دارد تا علائم بیماری را خنثی کند. همچنین، دیگر اختلالات روانی نظیر اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی نیاز به استفاده درازمدت از دارو دارند، مانند انسولین برای بیماران دیابتی. جایگاه ایماندار در مسیح مشخص است و خدا قسمتهای آسیب دیده ی فکر و دل که باعث ناراحتی شده است را شفا می دهد. مثلاً در مقابله با نگرانی، می توانیم به آنچه که کلام خدا درباره ترس و جایگاه آن در زندگی ایماندار می گوید نگاه کنیم. خواندن متون ذیل از کتاب مقدس و تفکر بر آنها می تواند علاج باشد، چرا که این آیات اطمینان می دهند و حقیقت را روشن می سازد در اینکه فرزند خدا بودن متضمن چیست: امثال فصل 29 آیه 25؛ متی فصل 6 آیه 34؛ یوحنا فصل 8 آیه 32؛ رومیان فصل 8 آیه های 28-39؛ رومیان فصل 12 آیه های 1-2؛ اول قرنتیان فصل 10 آیه 13؛ دوم قرنتیان فصل 10 آیه 5؛ فیلیپیان فصل 4 آیه های 4-9؛ کولسیان فصل 3 آیه های 1-2؛ دوم تیموتائوس فصل 1 آیه های 6-8؛ عبرانیان فصل 13 آیه های 5-6؛ یعقوب فصل 1 آیه های 2-4؛ اول پطرس فصل 5 آیه 7؛ دوم پطرس فصل 1 آیه های 3-4؛ اول یوحنا فصل 1 آیه 9؛ اول یوحنا فصل 4 آیه های 18-19.

خدا می تواند به طور مافوق طبیعی و معجزه آسا شفا دهد. ما باید تا رسیدن به آن هدف در دعا باشیم. همچنین خدا می تواند از طریق دارو و پزشکان شفا دهد. ما باید تا رسیدن به آن هدف نیز در دعا باشیم. هر طریقی هم که خدا پیش گیرد، اعتماد نهایی ما تنها باید به او باشد (متی فصل 9 آیه 22).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا یک مسیحی می تواند از داروهای ضد افسردگی یا دیگر داروهای سلامت روانی استفاده کند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries