settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس در مورد روغن تدهین (مسح) چه می گوید؟

جواب


روغن تدهین بیست مرتبه در کتاب مقدس نام برده شده و در عهد قدیم برای ریختن بر سر کاهن اعظم و فرزندان او، پاشیدن بر روی خیمه عبادت و وسایل درون آن به منظور پاک کردن و جدا کردن آن برای خداوند بکار رفته است (خروج فصل 25 آیه 6، لاویان فصل 8 آیه 30، اعداد فصل 4 آیه 16). سه مرتبه از آن به عنوان «روغن مقدس تدهین» نام برده شده و تولید آن برای استفاده شخصی به طور جدی برای یهودیان ممنوع بود (خروج فصل 30 آیه های 32 تا 33). طرز ساخت روغن تدهین در خروج فصل 30 آیه های 23 تا 24 آمده که شامل مر، دارچین و دیگر موارد طبیعی است. هیچ اشاره ای به قدرت ماورای طبیعی روغن و یا مواد تشکیل دهنده آن نشده است. سخت گیری در مورد طرز تهیه روغن به دلیل آزمایش فرمانبرداری اسرائیلی ها و تصویری از تقدس کامل خداوند بود.

تنها چهار متن در عهد جدید به روغن تدهین اشاره می کند و هیچکدام توضیحی برای استفاده و کاربرد آن نداده است. ما می توانیم از مفهوم متن نتیجه گیری کنیم. شاگردان در مرقس فصل 6 آیه 13 مریض را تدهین کردند و شفا دادند. در لوقا فصل 7 آیه 46، مریم پاهای عیسی مسیح را به عنوان پرستش تدهین داد. در یعقوب فصل 5 آیه 14، کشیشان از روغن برای تدهین و شفای بیمار استفاده کردند. در عبرانیان فصل 1 آیه های 8 تا 9، خداوند در مورد بازگشت پیروزمندانه عیسی مسیح به آسمان به او می گوید: «ای خدا، سلطنت تو تا ابد برقرار است؛ اساس حكومت تو، بر عدل و راستی است؛ راستی را دوست می‌داری، و از ناراستی تنفر داری. بنابراين، خدا، يعنی خدای تو، بيش از هر کس ديگر تو را از شادی لبريز كرده است».

آیا امروزه مسیحیان باید از روغن تدهین استفاده کنند؟ دستور و پیشنهادی در کتاب مقدس مبنی بر استفاده از چنین روغنی نیامده است، همچنین ممنوعیتی نیز برای آن اعلام نشده است. روغن همیشه در کتاب مقدس به عنوان سمبلی برای روح القدس استفاده شده است و یا در داستان ندیمه های عاقل و نادان به آن اشاره شده است (متی فصل 25 آیه های 1 تا 13). مسیحیان حضور همیشگی روغن روح القدس را در اختیار دارند که ما را به سمت حقیقت راهنمایی می کند و با لطف و آرامش خود تدهین می دهد. «اما شما مانند اينها نيستيد، زيرا روح‌القدس بر شما قرار گرفته و حقيقت را می‌دانيد» (اول یوحنا فصل 2 آیه 20).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس در مورد روغن تدهین (مسح) چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries