settings icon
share icon
سوال

آیا فرشتگان اختیار و حق انتخاب دارند؟

جواب


250 مرتبه از فرشتگان در کتاب مقدس نام برده شده است، اما اشاره به آنها معمولا فرع بر موضوعات دیگر است. درک موضع کتاب مقدس درباره فرشتگان به طور حتم به شناخت خداوند و راه های او کمک می کند، اما چیزی که درباره فرشتگان یاد می گیریم، بیشتر از توضیحات ضمنی دریافت می شود تا از توضیحات صریح.

فرشتگان موجوداتی روحانی هستند که دارای احساسات (لوقا فصل 2 آیه های 13 تا 14)، هوش (دوم قرنتیان فصل 11 آیه های 3 و 14)، خواسته (دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 26) می باشند. شیطان از بهشت رانده شد و فرشتگان زیادی هم با او به سمت گناه کشیده شدند، در نتیجه همراه با شیطان رانده شدند (دوم پطرس فصل 2 آیه 4). کتاب مقدس می گوید فرشتگان دارای اختیار و حق انتخاب هستند (یهودا فصل 1 آیه 6).

برخی محققان بر این باورند که نوعی «دوره آزمایشی» مانند دوره ای که آدم و حوا در باغ عدن بودند برای فرشتگان وجود داشت. آن دسته از فرشتگانی که گناه و پیروی از شیطان را انتخاب نکردند به فرشتگان برگزیده یا مقدس تبدیل شدند (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 21). این فرشتگان با عناوین «فرشتگان مقدس» (مرقس فصل 8 آیه 38) و «مقدسین» (مزامیر فصل 89 آیه 7) نیز نامیده می شوند.

حتی اگر تقدس فرشتگان مقدس تایید و تثبیت شود، باز هم به این معنی نیست که اراده و حق انتخاب خود را از دست داده اند. بدون شک، به همه موجودات زنده حق انتخاب داده شده است. فرشتگان مقدس احتمالا توانایی ارتکاب گناه را دارند، اما این بدان معنی نیست که گناه خواهند کرد.

برای درک بهتر این موضوع، به زندگی عیسی مسیح نگاه کنید. عیسی مسیح به هر شکل ممکن وسوسه شد (عبرانیا فصل 4 آیه 15)، اما گناه نکرد. عیسی مسیح اختیار و حق انتخاب برای انجام هر کاری را داشت (یوحنا فصل 10 آیه های 17 تا 18). اما خشنودی پدر بالاترین اولویت و انتخاب او بود (یوحنا فصل 4 آیه 34). به همین شکل، فرشتگان مقدس خداوند را با اراده و خواست خود ستایش و خدمت می کنند، فرشتگان با اراده آزاد و از ته قلبشان خداوند را عبادت کنند.

انسان دارای اختیار و حق انتخاب است اما به دلیل ذات آلوده به گناهش، پیوسته با آن دست و پنجه نرم می کند. این ذات گناه آلود است که باعث می شود انسان گناه کند و «خوب بودن» برایش بسیار سخت تر از «بد بودن» است (رومیان فصل 5 آیه 12). فرشتگان مقدس ذات گناه آلود ندارند. آنها تمایلی به گناه ندارند و به دنبال پاکی و انجام هر کاری برای رضایت خداوند هستند.

در نتیجه، فرشتگان مقدس اختیار و حق انتخاب دارند، اما کتاب مقدس صراحتا می گوید که آنها گناه نمی کنند. یوحنا در توصیف خود از بهشت می گوید گریه، زاری و دردی در آنجا نخواهد بود (مکاشفه فصل 21 آیه 4)، و هرکسی که بدی می کند اجازه ورود به آن را نخواهد داشت (مکاشفه فصل 21 آیه 27). فرشتگان بهشتی، بی گناه هستند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا فرشتگان اختیار و حق انتخاب دارند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries