settings icon
share icon
سوال

آیا امروزه فرشتگان بر انسان ظاهر می شوند؟

جواب


در کتاب مقدس فرشتگان به صورت غیر منتظره و به روش های مختلف بر انسان ظاهر شده اند. یک فرد حتی با خواندن سطحی کتاب مقدس نیز در می یابد که ظاهر شدن فرشتگان امری عادی بوده است اما این موضوع اصلی نیست. امروزه علاقه مردم به فرشتگان افزایش یافته است و گزارش های زیادی مبنی بر ظاهر شدن فرشتگان وجود دارد. فرشتگان تقریبا جزئی از همه ادیان می باشند و به نظر می رسد که کارشان رساندن پیام باشد. برای فهمیدن اینکه آیا امروزه فرشتگان ظاهر می شوند یا نه، در ابتدا باید دیدگاه کتاب مقدس درباره ظهور آنها در آن زمان های دور را بررسی کنیم.

اولین ظهور فرشتگان در کتاب پیدایش فصل 3 آیه 24 آمده و آن هم زمانیست که آدم و حوا از باغ عدن اخراج شدند. خداوند فرشتگان کروبی با شمشیرهای آتشین را قرار داد تا راه ورود به باغ را ببندند. ظهور بعدی فرشتگان در پیدایش فصل 16 آیه 7 عنوان شده که حدود 1900 سال بعد اتفاق افتاده است. یک فرشته به هاجر، خدمتکار مصری که اسماعیل را برای ابراهیم بدنیا آورده بود، دستور داد تا بازگردد و مطیع بانوی خود ساره باشد. خداوند (در پیدایش فصل 18 آیه 2) همراه با دو فرشته، ابراهیم را ملاقات کرد و به او خبر داد که به زودی سدوم و گمورا ویران خواهند شد. همان دو فرشته بر لوط ظاهر شدند و به او گفتند تا قبل از ویرانی شهر همراه با خانواده خود از آنجا فرار کند (پیدایش فصل 19 آیه های 1 تا 11). در این مورد، فرشتگان با قدرت ماورای طبیعی، آن مردان شرور که لوط را تهدید می کردند کور نمودند.

وقتی یعقوب گروهی از فرشتگان را دید (پیدایش فصل 32 آیه 1) بلافاصله متوجه شد که آنها سپاهی از طرف خداوند هستند. در اعداد فصل 22 آیه 22، یک فرشته با بلعام نافرمان روبرو شد ولی او در ابتدا فرشته را ندید، هرچند که الاغ بلعام آن فرشته رادید. مریم با فرشته ای ملاقات کرد و به او گفته شد که مادر مسیح خواهد بود، و به یوسف نیز یک فرشته هشدار داد که مریم و عیسی را با خود به مصر ببرد تا از فرمان هیرودیس در امان بمانند (متی فصل 2 آیه 13). معمولا کسانیکه فرشتگان را دیده اند وحشت زده و شگفت زده شده اند (داوران فصل 6 آیه 22، اول تواریخ فصل 21 آیه 30، متی فصل 28 آیه 5). فرشتگان پیام خداوند را منتقل می کنند و فرمان های او را، بعضی اوقات با قدرت های ماورای طبیعی، اجرا می کنند. فرشتگان در همه موارد توجه مردم را به سمت خدا جلب می کنند و شکوه و جلال را برای خداوند می دانند. فرشتگان مقدس مانع پرستیده شدن توسط مردم می شوند (مکاشفه فصل 22 آیه های 8 تا 9).

بر اساس گزارش های امروزی، ظهور فرشتگان اشکال متفاوتی دارد. در برخی موارد، یک غریبه باعث می شود تا از تصادف و مرگ در امان بمانید و ناگهان غیب می شود. در برخی موارد دیگر دیده شده که یک موجود بالدار سفید پوش برای چند لحظه ای ظاهر شده است. کسی که فرشته را می بیند در اکثر موارد به حالت آرامش و اطمینان از حضور خدا دست می یابد. اینگونه ظاهر شدن فرشتگان مطابق با الگوی کتاب مقدسی موجود در اعمال رسولان فصل 27 آیه 23 می باشد.

در برخی موارد نیز ظهور "فرشتگان سراینده" گزارش شده است. در لوقا فصل 2 آیه 13، چوپانان گروهی از فرشتگان را دیدند که با هم می خواندند و به دنیا آمدن مسیح را مژده می دادند. بعضی از مردم نیز از دیدن چنین صحنه ای در مراسم عبادت گزارش داده اند. این نوع تجربه خیلی مورد نظر ما نیست برای اینکه جز به وجود آوردن یک شادی روحانی هدف دیگری را دنبال نمی کند. آوازخوانی فرشتگان در لوقا حاوی یک پیام بسیار خاص بود.

سومین نوع، حس کردن فرشتگان به صورت فیزیکی می باشد. گزارش هایی از کهنسالان وجود دارد که در مواقع تنهایی حضور دست و یا بال را احساس کرده اند که آنها را در آغوش گرفته است. بدون شک خداوند سرچشمه همه راحتی ها و آرامش هاست و در کتاب مقدس نیز آمده است که خداوند ما را در زیر بال های خود می گیرد( مزامیر فصل 91 آیه 4). چنین گزارش هایی می توانند در گروه این نوع ابراز عشق توسط خداوند قرار بگیرند.

خداوند همچنان مانند گذشته و همیشه در جهان فعال است و بدون شک فرشتگان او نیز همچنان در کار هستند. همانگونه که فرشتگان در گذشته از فرزندان او محافظت کردند امروز نیز می توانیم مطمئن باشیم که همچنان این کار را انجام می دهند. عبرانیان فصل 13 آیه 2 می گوید، "فراموش نكنيد كه با غريبه‌ها مهربان باشيد و از ايشان پذيرايی كنيد، زيرا بعضی با اين كار، بی‌آنكه خودشان متوجه باشند، از فرشته‌ها پذيرايی كرده‌اند". ما چون مطیع خداوند هستیم این امکان وجود دارد بی آنکه متوجه شویم با فرشته ای از جانب خدا برخورد کنیم. در بعضی از موارد بسیار خاص، خداوند اجازه می دهد تا مردم فرشتگان او را ببینند، تا مردمان خداشناس برای خدمت به او تشویق شوند (دوم پادشاهان فصل 6 آیه های 16 تا 17).

ما همچنین باید به هشدارهای کتاب مقدس درباره مخلوقات ملکوتی توجه کنیم: فرشتگان رانده شده ای وجود دارند که به شیطان خدمت می کنند و از هیچ کاری برای فریب و نابودی ما دریغ نمی کنند. غلاطیان فصل 1 آیه 8 به ما هشدار می دهد که مراقب "پیام رستگاری" جدید باشیم حتی اگر توسط یک فرشته آورده شود. کولیسان فصل 2 آیه 18 به ما هشدار می دهد تا مبادا فرشتگان را بپرستیم. در کتاب مقدس هر زمانی که بشر در برابر فرشتگان تعظیم کرد بلافاصله این پرستش از طرف فرشتگان با جدیت رد شد. هر فرشته ای که ستایش شدن را قبول می کند و یا شکوه و جلال را به عیسی مسیح ندهد یک شیاد است. دوم قرنتیان فصل 11 آیه های 14 تا 15 می گوید که شیطان و فرشتگان او، خود را به شکل فرشتگان خداوند در می آورند تا هرکسی را که به آنها گوش می دهد فریب داده و از راه به در کنند.

این حقیقت که فرشتگان خدا فعال هستند، مشوق و محرک ما می باشد. در مواقع خاصی حتی ممکن است یکی از انواع ظهور فرشتگان را تجربه کنیم. بالاترین چیزی که می دانیم این سخن عیسی مسیح است ،" مطمئن باشيد هر جا كه برويد، حتی دورترين نقطه دنيا باشد، من هميشه همراه شما هستم!" (متی فصل 28 آیه 20). عیسی مسیح یعنی کسی که فرشتگان را به وجود آورده و توسط آنها پرستش می شود به ما قول داده که در سختی ها در کنار ما حضور خواهد داشت.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا امروزه فرشتگان بر انسان ظاهر می شوند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries