settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره جبرئیل چه می گوید؟

جواب


جبرئیل پیام های مهم خداوند را به بشر می رساند. کتاب مقدس نزول جبرئیل بر دست کم سه شخص را ثبت کرده است: دانیال نبی (دانیال فصل 8 آیه 16)، زکریای کاهن برای پیشگویی و بشارت ظهور یحیای تعمید دهنده (لوقا فصل 1 آیه 19)، و در نهایت بر مریم باکره برای اعلام بارداری او از روح القدس (لوقا فصل 1 آیه های 26 تا 38). جبرئیل یعنی «خدا بزرگ است»، او به عنوان فرشته پیام رسان، کسی بود که نام نجات دهنده را عیسی خواند (لوقا فصل 1 آیه 31).

جبرئیل برای اولین بار بعد از رویای دانیال بر او ظاهر شد. وظیفه جبرئیل تشریح آن رویا به دانیال بود (دانیال فصل 8 آیه 16). او به شکل انسان بر دانیال نبی ظاهر شد (دانیال فصل 8 آیه 15، فصل 9 آیه 21). جبرئیل در دیدار دوم از دانیال «با سرعت پرواز كرد و هنگام قربانی عصر نزد من رسيد» (دانیال فصل 9 آیه 21). پرواز جبرئیل در ظاهر به داشتن بال اشاره می کند اما نامی از بال برده نشده است. به نظر می رسد که ظاهر جبرئیل پرابهت و وحشتناک بوده است، طوری که دانیال با دیدن او بیهوش شده است (دانیال فصل 8 آیه 17) و روزها پس از دیدن آن رویا و ملاقات با جبرئیل مریض بوده است (دانیال فصل 8 آیه 27).

در دانیال فصل 10 باز هم شاهد ملاقات او با فرستاده ای که شبیه انسان بود، هستیم (آیه 16) اما نام این فرستاده مشخص نشده است. فرشته به دانیال می گوید، آمده تا تعبیر خواب را به او بگوید، پس به احتمال زیاد این متن هم به جبرئیل اشاره می کند. از زبان استفاده شده در این متن به نظر می رسد که شاید دو فرشته بر دانیال ظاهر شده اند، یکی برای سخن گفتن با او و دیگری برای قوت دادن به او تا بتواند حرف بزند (دانیال فصل 10 آیه های 16 و 18). فرشته به یک نبرد روحانی اشاره می کند که در عالم روحانی در جریان می باشد. این فرشته (احتمالا جبرئیل) و میکائیل در این نبرد با پادشاهان اهریمنی، که شامل پادشاه پارس (آیه 13) و پادشاه یونان (آیه 20) بود، شرکت داشتند.

جبرئیل می گوید در جواب دعای دانیال فرستاده شده است. جبرئیل به محض اینکه دانیال مشغول دعا شد، نزد او فرستاده شد (دانیال فصل 10 آیه 12). اما در راه به مشکلی بر خورد: «اما فرشته‌ای كه بر مملكت پارس حكمرانی می‌كند بيست و يک روز با من مقاومت كرد و مانع آمدن من شد. سرانجام ميكائيل كه يكی از فرشتگان اعظم است، به ياری من آمد» (دانیال فصل 10 آیه 13). فرشته پارس مانع رسیدن سریع جبرئیل به دانیال شد. این آیه به ما سرنخی در مورد نبردهای دنیای روحانی می دهد. وظیفه فرشتگان مقدسی مانند جبرئیل انجام خواست خدا است، اما دیگر موجودات روحانی مانع کار آنها می شوند، برای اینکه می خواهند بدی در دنیا رواج داده شود.

پیام جبرئیل به زکریای کاهن (پدر یحیی تعمید دهنده) در حالیکه در معبد مشغول خدمت به خدا بود، رسانده شد. او در طرف راست قربانگاه بخور که نماد دعاست ایستاد (لوقا فصل 1 آیه 11) و به زکریا گفت که دعایش شنیده شد (آیه 13). خبر باردار شدن همسرش ،الیزابت، به او داده شد، فرزندی که نامش یحیی بود و پیشگویی بازگشت الیاس را محقق خواهد کرد (آیه 17، همچنین نگاه کنید به ملاکی فصل 4 آیه 5). زکریا حرف جبرئیل را باور نکرد، به همین دلیل تا زمان به دنیا آمدن کودک، توانایی سخن گفتن را از دست داد (لوقا فصل 1 آیه 20، آیه های 59 تا 64).

جبرئیل بر مریم باکره نازل شد تا خبر باردار شدندش را به او بدهد. به مادر مسیح این اطمینان داده شد که لطف خدا شامل حال او شده است (لوقا فصل 1 آیه 30) و به او گفت که پسرش (عیسی مسیح) قولی که به داوود داده شد را محقق خواهد کرد: «او مردی بزرگ خواهد بود و پسر خدا ناميده خواهد شد و خداوند تخت سلطنت جدش داوود را به او واگذار خواهد كرد تا برای هميشه بر قوم اسرائيل سلطنت كند. سلطنت او هرگز پايان نخواهد يافت!» (آیه های 32 تا 33). مریم از جبرئیل پرسید که این کار چگونه ممکن است چون او باکره می باشد، جبرئیل در پاسخ گفت: « روح‌القدس بر تو نازل خواهد شد و قدرت خدا بر تو سايه خواهد افكند. از اين رو آن نوزاد مقدس بوده، فرزند خدا خوانده خواهد شد» (آیه 35).

هر سه مورد نزول جبرئیل همراه با ترس برای مخاطبانش بوده است، به همین دلیل او مجبور بوده است که گفتگوی خود را با کلمات آرامش بخش به آنها (دانیال، زکریا و مریم) شروع کند. ممکن است فرشته ای که به یوسف در متی فصل 1 آیه 20 ظاهر شد هم جبرئیل بوده باشد، اما چون نامی از او در این بخش برده نشده است، پس نمی توان به طور حتم گفت که او هم جبرئیل بوده است. ما می دانیم که جبرئیل یکی از فرشتگان خوب و مقدس خداوند است. او در جایگاهی قرار دارد که می تواند در پیشگاه خداوند بایستد (لوقا فصل 1 آیه 19) ، او برای رساندن پیام های محبت و لطف خداوند به برگزیدگانی انتخاب شده بود که بخشی از برنامه خدا بودند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره جبرئیل چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries