settings icon
share icon
سوال

چرا دعای خود را با «آمین» تمام می کنیم؟

جواب


کلمه عبری ترجمه شده به «آمین» به معنی «درست است!»، «همینطور است»، «چنین باد!» می باشد. واژه «آمین» در عهد جدید به زبان یونانی هم دیده می شود و به همین معنی است. تقریبا نیمی از «آمین» های کتاب مقدس در کتاب تثنیه آورده شده است. در همه موارد، مردم به نفرین های خداوند بر گناهان «آمین» گفته اند. بعد از همه اظهارات این جمله آمده است که «همه مردم بگویند آمین» (تثنیه فصل 27 آیه های 15 تا 26). این کلمات نشان می دهند که مردم کلمات مقدس خداوند خود را تحسین می کردند و می گفتند، «درست است» یا «چنین باد.» واژه آمین گویای این مطلب بود که شنوندگان آن جملات را به عنوان اظهارات درست، عادلانه و قطعی تصدیق می کردند.

در عهد قدیم کلمه آمین در هفت مورد با جمله ستایشی همراه شده است. به عنوان مثال، جمله «همه گفتند: «آمين» و خداوند را ستايش كردند» (اول تواریخ فصل 16 آیه 36)، این آیه نمونه بارز اتصال آمین به یک جمله ستایشی است. در نحمیا فصل 5 آیه 13 و فصل 8 آیه 6، مردم اسرائیل، ستایش خداوند توسط عزرا را با پرستش خداوند و اطاعت از او تایید کردند. بالاترین پرستش و ستایش خداوند این است که از او اطاعت کنیم. وقتی در برابر دستورات و اظهارات او «آمین» می گوییم، ستایش ما برای او بسیار گوش نواز و شیرین خواهد بود.

نویسندگان عهد جدید همگی در آخر نامه های خود از واژه «آمین» استفاده کرده اند. یوحنای رسول در پایان انجیل یوحنا، سه نامه خود، و کتاب مکاشفه (که 9 مرتبه در آن از آمین استفاده شده است) از کلمه آمین استفاده کرده است. هر مرتبه پس از استفاده از کلمه آمین، خداوند ستایش و جلال داده شده است و به بازگشت دوباره او در آخر زمان اشاره شده است. پولس در نامه هایش به کلیساها در پایان برکاتی که برای آنها می خواهد از کلمه آمین استفاده کرده است؛ پطرس، یوحنا و یهودا نیز همین کار را کرده اند. منظور آنها از گفتن آمین این است که، «باشد که خداوند این برکات را به شما بدهد.»

وقتی مسیحیان در پایان دعاهای خود «آمین» می گویند، در واقع مانند شاگردان مسیح از خدا می خواهند که «لطفا دعا ما را اجابت کن.» اتصال و ارتباط بین آمین و ستایش خداوند را فراموش نکنید، همه دعاها باید بر اساس خواست خدا باشند. وقتی می گوییم «آمین» می توانیم مطمئن باشیم که خداوند آن را اجابت می کند و خواسته ما را (اگر بر اساس اراده او باشد) به ما می دهد (یوحنا فصل 14 آیه 13، اول یوحنا فصل 5 آیه 14).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا دعای خود را با «آمین» تمام می کنیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries