settings icon
share icon
سوال

آیا واقعیت دارد که خدا قدرت انجام هر کاری را دارد؟

جواب


باوجود اینکه خداوند هرکاری که بخواهد می تواند انجام دهد اما کاری را نمی کند که بر خلاف خواست مقدس او و در تضاد با اهدافش باشد. به عنوان مثال، خداوند نمی تواند هیچ نوع کار گناه آلودی را انجام دهد برای اینکه او کاملا مقدس و پاک است و گناه در وجود او جایی ندارد.

این پرسش مطرح می شود که آیا نباید انجام هر کاری برای موجودی که قدرت مطلق دارد امکان پذیر باشد؟ به عنوان مثال: «آیا خدا می تواند سنگی را خلق کند که خودش نتواند آن را بلند کند؟» تناقضی در این پرسش وجود دارد: اگر خداوند قادر مطلق است پس می تواند سنگی بی نهایت سنگین را خلق کند و با توجه به قدرتی که دارد چطور ممکن است نتواند آن را بلند کند؟ اما از آنجایی که وزن سنگ بی نهایت است، او چگونه می تواند آن را بلند کند؟ مردم می گویند اگر او نتواند چنین سنگی را خلق کند پس قادر مطلق نیست، و در عین حال اگر نتواند آن سنگ را بلند کند بازهم نمی توان گفت که او قادر مطلق است. این طرز فکر متناقض و غیر منطقی است. قدرت مطلق خداوند گواهی بر این حقیقت است که او قادر به انجام هر کاری می باشد. اما نمی گوید که می تواند خودش را نقض کند. او ذات خود را نقض نمی کند.

در کنار مطالبی که بیان کردیم باید به این نکته توجه کنیم که خداوند در سرتاسر کتاب مقدس قادر مطلق معرفی شده است و هیچ کسی قدرتمندتر از او و یا مانند او نیست. یوشع درباره خشک شدن مسیری از رود اردن توسط خداوند برای عبور قومش می گوید « خداوند اين معجزه را انجام داد تا همهٔ مردم جهان بدانند كه قدرت او عظيم است و همچنين شما نيز هميشه او را اطاعت كنيد» (یوشع فصل 4 آیه 24). در ارمیا فصل 32 آیه 27 نیز در این مورد می خوانیم «من خداوند، خدای تمام انسانها هستم! هيچ كاری برای من دشوار نيست». و در ادامه در عبرانیان فصل 1 آیه 3 نیز می بینیم که می گوید:«فرزند خدا، منعكس كننده جلال خدا و مظهر دقيق وجود اوست. او با كلام نيرومند خود تمام عالم هستی را اداره می‌كند ». این آیه ها و موارد دیگر در کتاب مقدس نشان می دهند که انجام هر کاری برای خداوند امکان پذیر می باشد.

فرشته در لوقا فصل 1 آیه های 36 تا 37 به مریم گفت، « بدان كه خويشاوند تو اليزابت نيز شش ماه پيش در سن پيری باردار شده و بزودی پسری به دنیا خواهد آورد؛ بلی، همان كسی كه همه او را نازا می‌خواندند. زيرا برای خدا هيچ كاری محال نيست! ». برخی می پرسند که اگر هیچ کاری برای خدا محال نیست پس آیا من می توانم سریع تر از ماشین بدوم و یا از روی یک ساختمان بلند بپرم؟ خداوند کاملا قادر به فراهم ساختن این امکان می باشد اما در هیچ جایی از کتاب مقدس انجام این کارها خواست خدا عنوان نشده است. امکان پذیر بودن کاری برای خدا، او را ملزم به انجام آن نمی کند. ما باید کاملا با کلام خدا آشنا شویم تا خواست خدا و قول های او را بشناسیم و در نتیجه بدانیم که او چه چیزهایی را در زندگی ما ممکن خواهد ساخت.

وقتی همه کارهای ماورای طبیعی خداوند را در کتاب مقدس بررسی می کنیم به چشم می بینیم که او ، با وجود غیرممکن به نظر رسیدن ، واقعا قادر به انجام همه آن کارها در تاریخ انسان بوده است و همه آنها را در جهت اهداف شکوهمند خود انجام داده است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا واقعیت دارد که خدا قدرت انجام هر کاری را دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries