settings icon
share icon
سوال

قدمت جهان چقدر است؟

جواب


در پیدایش فصل 1 آیه 1 به ما گفته می شود، «در آغاز، هنگامی كه خدا آسمانها و زمين را آفريد.» کتاب مقدس تاریخ خلقت را به ما نگفته است؛ به تنها چیزی که در مورد زمان اشاره کرده عبارت «در آغاز» است. معادل کلمه «در آغاز» در زبان عبری «برشیت» به معنای آغاز است.

همه مسیحیان باور دارند که خدا جهان را آفرید. آنها فقط در مورد تفسیر کلمه روز (یوم به زبان عبری) در پیدایش فصل 1 اختلاف نظر دارند. کسانی که روز را به معنای 24 ساعت در نظر می گیرند به زمین نسبتا جوان باور دارند، کسانی که معنی روز را به معنای واقعی آن نمی دانند معتقدند که زمین بسیار پیرتر است.

بسیاری از محققان و دانشمندان مسیحی معتقدند که کلمه روز در پیدایش به یک روز 24 ساعته به معنای واقعی کلمه اشاره می کند. این تفسیر، تکرار عبارت «شب گذشت و صبح شد» را در پیدایش فصل 1 توضیح می دهد. یک شب و یک صبح یک شبانه روز را تشکیل می دهد ( بر اساس محاسبه یهودی، روز جدید از غروب خورشید آغاز می شود). گروه دیگر به معنی غیر لفظی «روز» در کتاب مقدس اشاره می کنند، مانند «روز خداوند» و می گویند که شب تا صبح برابر با یک روز نیست و آن را باید به شکل مجازی در نظر گرفت که به آغاز و پایان یک دوره زمانی اشاره می کند.

اگر شجره نامه ها در پیدایش فصل 5 و 11 و مابقی عهد قدیم را به معنای واقعی کلمه تفسیر کنیم، خلقت آدم حدود 4000 ق.م بوده است. اما این تاریخ فقط به زمان خلقت آدم اشاره می کند نه الزاما به عمر زمین، چه برسد به اینکه به عمر جهان اشاره کند. احتمالا در گزارش های پیدایش فصل 1 فاصله زمانی هم وجود داشته است.

در نتیجه، کتاب مقدس به طور مشخص به عمر جهان هستی اشاره نمی کند. Got Questions به نظریه زمین جوان باور دارد و معتقد است که تفسیر یک روز بیست و چهار ساعته به معنای واقعی کلمه در پیدایش فصل 1 تفسیر بهتری است. در عین حال، با این عقیده که زمین و جهان ممکن است بسیار قدیمی تر از 6000 هزار سال باشد، مخالفت جدی نداریم. این تفاوت ها می تواند بر اساس این نگرش ها باشد که خدا جهان را در فاصله های زمانی طولانی خلق کرد یا همه چیز را رشد یافته (آماده) خلق کرد و یا با روش هایی دیگری جهان را آفریده است اما در هر حال اعتقاد به جهانی قدیمی تر از 6000 سال مشکل خاصی از نظر کتاب مقدسی به وجود نمی آورد.

در آخر اینکه نمی توان با توسل به کتاب مقدس یا علم به عمر جهان هستی پی برد. عمر گیتی 6000 سال است یا میلیون ها سال ( یا هر چیزی میان آنها) هر دو دیدگاه متکی بر ایمان و فرضیات است. همیشه باید به انگیزه کسانی که می گویند زمین باید میلیون ها سال عمر کرده باشد شک کرد، مخصوصا اینکه ظاهرا کتاب مقدس از این فرضیه حمایت نمی کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

قدمت جهان چقدر است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries