settings icon
share icon
سوال

سن زمین چقدر است؟ زمین چند سال سن است؟

جواب


کتاب مقدس بر سر بعضی از موضوعات کاملا روشن و شفاف است. به عنوان مثال، تعهدات اخلاقی ما به خداوند و راه نجات با جزییات دقیق در کتاب مقدس گفته شده است. درباره موضوعات دیگر اما اطلاعات زیادی در اختیار ما قرار نداده است. زمانیکه کتاب مقدس را بدقت مطالعه می کنیم متوجه می شویم که به موضوعات مهمتر بطور مستقیم تر و واضح تر اشاره شده است. به عبارت دیگر «مسائل واضح و آشکار مهم هستند». یکی از موضوعاتی که به صورت دقیق و آشکار در کتاب مقدس بیان نشده سن زمین است.

چندین روش برای تعیین سن زمین وجود دارد. هر روشی متکی بر یک سری فرضیات مشخصی است که ممکن است درست یا غلط باشند. همه این روش ها در قالبی از روش کتاب مقدسی یا روشی علمی قرار میگیرند.

یکی از روش های تعیین عمر زمین معتقد است شش روز خلقت زمین که در پیدایش فصل 1 گفته شده، به معنای واقعی کلمه شامل شش روز بیست و چهار ساعته می باشد و اینکه فاصله ای در ترتیب زمانی و نسب شناسی پیدایش وجود ندارد. سالهایی که در نسب شناسی های کتاب پیدایش آمده است با هم جمع شده تا زمان تقریبی سن زمین از پیدایش جهان هستی تا رسیدن به یک سری ارقام مشخص در عهد قدیم تعیین شود. با استفاده از این روش، سن تقریبی زمین 6000 سال تخمین زده شده است. بسیار مهم است که بدانیم کتاب مقدس هرگز به طور مشخص سن زمین را عنوان نکرده و این فقط یک عدد محاسبه شده است.

راه دیگر برای تعیین سن زمین، استفاده ار منابع اطلاعاتی مانند زمان سنجی رادیومتری، دوره های زمین شناسی و غیره می باشد. دانشمندان با مقایسه روش های مختلف و مشاهده نتایج آنها سعی کرده اند عمر زمین را تخمین بزنند. این روشی است که دانشمندان را به یک رقم 4 تا 5 میلیارد سالی رسانده اند. دانستن این نکته بسیار اهمیت دارد که هیچ وسیله و روشی برای تشخیص عمر دقیق زمین وجود ندارد و این رقم فقط حاصل محاسبات می باشد.

هر دو روش تعیین عمر زمین دارای عیب و ایرادهایی هستند. برخی از محققان خداشناسی بر این باور هستند که آفرینش شش روزه هستی الزاما به شش روز 24 ساعته اشاره نمی کند. همچنین، دلایلی وجود دارند که ثابت می کنند بین نسب شناسی های کتاب پیدایش فاصله های زمانی عمدی وجود دارند که فقط تبار یک سری از مردمان مشخص را عنوان کرده است. بنظر می رسد که ارزیابی های واقع گرایانه درباره عمر زمین از سن جوان 6000 ساله پشتیبانی نمیکنند، و انکار چنین مدرکی مبنی بر عمر 6000 ساله زمین، نیازمند پیشنهادات و نظراتی می باشند که ثابت کنند خداوند تمامی هستی را به دلایلی دیرینه آفریده است. بر خلاف ادعاهایی که با سن 6000 ساله زمین مخالفت می کنند، بسیاری از مسیحیان به این دیدگاه باور دارند و کتاب مقدس را خطا ناپذیر و الهام شده می دانند، و تنها موضع اختلاف آنها بر تفاوت در تفسیر چندین آیه می باشد.

از طرف دیگر، زمان سنجی رادیومتری تا اندازه ای مفید و دقیق است، ولی دقت آن بسیار کمتر از مقداری است که برای تعیین عمر زمین لازم می باشد. دوره های مختلف زمین شناسی، فسیل ها، و بقیه چیزها بی نهایت بر فرضیات استوار می باشند و در معرض اشتباه و خطا قرار دارند. همین اشتباه و خطا در مشاهدات از جهان هستی بزرگتری وجود دارد، ما تنها قادر به دیدن بخش بسیار ناچیز و کوچکی از کل هستی می باشیم و تمامی دانسته های ما نظری و تئوری هستند. دلایل بسیار زیادی وجود دارند که ثابت می کنند ارزیابی های غیر مذهبی درباره سن زمین نیز غیر دقیق هستند.

در پایان باید گفت که سن واقعی زمین را نمی توان اثبات کرد. متاسفانه، کسانی در هر دو طرف این بحث وجود دارند که می گویند ادعای آنها تنها تفسیر ممکن از نظر علمی یا مذهبی می باشد. در حقیقت، تضاد مذهبی سازش ناپذیری بین مسیحیت و زمین دیرینه ( زمینی که 4 تا 5 میلیارد سال عمر دارد) وجود ندارد. و هیچ تضاد درست علمی با زمین جوان (اشاره به زمین 6000 ساله دارد) نیز وجود ندارد. کسانیکه مخالف این واقعیت هستند بدنبال ایجاد تفرقه می باشند در صورتیکه نیازی به این کار نیست. هر کسی هر عقیده ای که دارد مهم این است که آیا به صحت و قدرت کلام خدا باور دارد یا نه.

ما (gotquestions.org) از دیدگاه زمین جوان حمایت می کنیم. باور داریم هرآنچه در پیدایش فصل های 1-2 درباره آفرینش آمده به معنای واقعی کلمه دقیق هستند. همچنین نظریه زمین دیرینه را بدعت آمیز نمی دانیم. ما ایمان برادران و خواهران مسیحی که با ما درباره سن زمین مخالف هستند را زیر سوال نمی بریم. اعتقاد داریم که یک فرد می تواند به سن دیرینه زمینه باور داشته باشد و در عین حال از آموزش های اصلی و اساسی ایمان مسیحی نیز پیروی کند.

مباحثی مانند عمر زمین، دلیلی هستند برای اینکه چرا پولس ما را از کمکش بر سر موضوعاتی که جزییات آن در کتاب مقدس نیامده بر حذر داشته است (رومیان فصل 14 آیه های 1-10؛ تیطوس فصل 3 آیه 9). سن زمین در کتاب مقدس واضح و مشخص نیست. همچنین دیدگاه یک شخص در مورد سن زمین عواقبی در مورد دیدگاه آن فرد نسبت به گناه، نجات، اخلاقیات، بهشت یا جهنم ندارد و اصلا موضوع اصلی نمی باشد. ما می توانیم مطالب زیادی در مورد اینکه آفریدگار کیست، چرا آفریده است و ما قرار است که چگونه به او ارتباط پیدا کنیم بدانیم. اما کتاب مقدس صریح و روشن درباره اینکه چه زمانی او هستی را آفریده به ما چیزی نگفته است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

سن زمین چقدر است؟ زمین چند سال سن است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries