settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره تفاوت سنی زن و شوهر چه می گوید؟

جواب


در کتاب مقدس هیچ عبارتی به مفهوم «تفاوت سنی» وجود ندارد. در واقع، کتاب مقدس به ندرت از سن افراد و زوج ها سخن گفته است. ما از تفاوت سنی زوج های نام برده شده در کتاب مقدس اطلاعی نداریم.

ابراهیم و ساره استثنا هستند، ما تفاوت سنی آن دو را می دانیم. وقتی خدا به ابراهیم قول داد که ملت های زیادی از او و ساره به وجود خواهند آمد، «ابراهيم سجده كرد و خنديد و در دل خود گفت: آيا برای مرد صد ساله پسری متولد شود و ساره در نود سالگی بزايد؟» (پیدایش فصل 17 آیه 17). بر اساس پرسش طنزآمیز ابراهیم مشخص شده که تفاوت سنی آنها 10 سال بوده است، البته تفاوت سنی زیادی نیست اما درخور توجه است. سن هیچ زوج دیگری در کتاب مقدس عنوان نشده است.

معمولا این تصور وجود دارد که بوعز و روت تفاوت سنی زیادی با یکدیگر داشتند (بر اساس کتاب روت فصل 3). وقتی روت از بوعز درخواست ازدواج می کند، بوعز پاسخ می دهد « دخترم، خداوند تو را بركت دهد! اين محبتی كه حالا می‌كنی از آن خوبی كه در حق مادر شوهرت كردی، بزرگتر است. تو می‌توانستی با مرد جوانی، چه فقير چه ثروتمند، ازدواج كنی؛ اما اين كار را نكردی » (روت فصل 3 آیه 10). روت به جای اینکه در موآب یا اسرائیل به دنبال شوهری هم سن خودش بگردد، تصمیم گرفته بود تا از رسوم یهودی تبعیت کند و خود را تحت سرپرستی بوعز قرار دهد. کتاب یهودی میشنا (که به آن تورات شفاهی نیز می گویند) سن بوعز را 80 سال و سن روت را 40 سال ثبت کرده است (کتاب روت ربا فصل 7 آیه 4، روت سوتا فصل 4 آیه 13 )، اما این فقط یک فرضیه است، و کتاب مقدس تفاوت سنی بین آن دو را آشکار نکرده است.

این فرض نیز وجود دارد که یوسف بسیار بزرگ تر از مریم بود، اما کتاب مقدس هیچ اشاره ای به آن نکرده است.

کتاب مقدس حرفی درباره تفاوت سنی نزده است، پس می توانیم بگوییم که تفاوت سنی مسئله خیلی مهمی از نظر خدا نیست. البته که سن در ازدواج می تواند مهم باشد اما اهمیت آن به اندازه مسائل دیگری مانند نجات، بلوغ روحانی و سازگاری زن و شوهر نیست. سن انسان هرچه بالاتر می رود، اهمیت مسئله تفاوت سنی کم تر می شود. واضح است که ازدواج یک زوج 40 ساله و 18 ساله با یکدیگر باعث تعجب و شگفتی دیگران می شود، اما هیچ کسی در مورد ازدواج یک زوج 82 ساله و 60 ساله تعجب نمی کند.

ما باید با جنس مخالف خود ازدواج کنیم (پیدایش فصل 2 آیه های 21 تا 25)، و او باید مسیحی باشد(دوم قرنتیان فصل 6 آیه 14). و صد البته که دلیل ازدواج باید درست و مناسب باشد (شهوت و طمع دلایل بسیار نامناسبی هستند). گذشته از همه این مسائل، ما آزادی لازم برای انتخاب همسر خود را داریم. تفاوت سنی مسئله ای است که باید به آن رسیدگی شود و اگر تفاوت سنی بسیار زیاد است، باید از خدا درخواست حکمت کنیم (یعقوب فصل 1 آیه 5)، اما کتاب مقدس تفاوت سنی را یک مشکل اخلاقی یا معنوی نمی داند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره تفاوت سنی زن و شوهر چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries