settings icon
share icon
سوال

آیا زندگی پس از مرگ وجود دارد؟

جواب


پرسش درباره زندگی پس از مرگ در کتاب ایوب مطرح شده است: «وقتی انسان بميرد، آيا دوباره زنده می‌شود؟» (ایوب فصل 14 آیه 14). مطرح کردن این پرسش کار ساده ای است، مسئله اصلی پیدا کردن شخصی است که بتواند با قدرت و تجربه به آن پاسخ دهد.

عیسی مسیح کسی است که می تواند با اقتدار (و تجربه) درباره زندگی پس از مرگ صحبت کند، برای اینکه او از آنجا آمده است: «چون فقط من كه مسيح هستم از آسمان به اين جهان آمده‌ام و باز هم به آسمان باز می‌گردم» (یوحنا فصل 3 آیه 13). تجربه دست اول عیسی مسیح از آسمان، سه حقیقت را در مورد زندگی پس از مرگ به ما می گوید:

1. زندگی پس از مرگ وجود دارد.

2. انسان پس از مرگ به دو مقصد ممکن می رود.

3. تنها یک راه برای بدست آوردن نتیجه مثبت پس از مرگ وجود دارد.

اول از همه اینکه عیسی مسیح وجود زندگی پس از مرگ را چندین بار تایید می کند. برای مثال، عیسی مسیح در پاسخ به صدوقی ها درباره نظریه رستاخیز می گوید: «ولی دربارهٔ روز قيامت و زنده شدن مردگان، مگر سرگذشت موسی و بوتهٔ سوزان را در كتاب تورات نخوانده‌ايد؟ در آنجا خدا به موسی فرمود: «من خدای ابراهيم، خدای اسحاق و خدای يعقوب هستم. در واقع خدا به موسی می‌گفت كه اين اشخاص با اينكه صدها سال از مرگشان می‌گذرد، ولی ايشان در نظر او زنده‌اند، و گرنه برای شخصی كه در قيد حيات نيست، لازم نيست بگويد من خدای او هستم. حالا می‌بينيد چقدر در اشتباهيد!» (مرقس فصل 12 آیه های 26-27). بر اساس گفته عیسی مسیح، کسانی که قرن ها پیش از دنیا رفته بودند در لحظه گفتگو با موسی، زنده و همراه خداوند بودند.

عیسی مسیح در جای دیگری به شاگردان و به ما در مورد زندگی پس از مرگ اطمینان خاطر می دهد. او به شاگردان می گوید که آنها می توانند با خیال راحت منتظر روزی بمانند که نزد عیسی مسیح در آسمان هستند: «خاطرتان آسوده باشد. شما كه به خدا ايمان داريد، به من نيز ايمان داشته باشيد. ‏نزد پدر من خدا، مکان بسيار است. من می‌روم تا آن مکان را برای شما آماده كنم. وقتی همه چيز آماده شد، باز خواهم گشت و شما را خواهم برد، تا جايی كه من هستم شما نيز باشيد. اگر غير از اين بود، به طور واضح به شما می‌گفتم» (یوحنا فصل 14 آیه های 1-3).

عیسی مسیح با اقتدار در مورد دو مکانی صحبت می کند که پس از مرگ در انتظار انسان خواهند بود. او در مورد مرد ثروتمند و ایلعازر می گوید: «سرانجام آن فقير مرد و فرشته‌ها او را نزد ابراهيم بردند، جايی كه نيكان به سر می‌برند. آن ثروتمند هم مرد و او را دفن كردند، اما روحش به دنيای مردگان رفت. در آنجا، در همان حالی كه عذاب می‌كشيد، به بالا نگاه كرد و از دور ابراهيم را ديد كه ايلعازر در كنارش ايستاده است» (لوقا فصل 16 آیه های 22-23). برای مردگان وضعیت میانی وجود ندارد و آنها مستقیما به مقصد ابدی خود می روند. عیسی مسیح در متی فصل 25 آیه 46 و یوحنا فصل 5 آیه های 25-29 توضیح بیشتری در مورد مقصد متفاوت انسان های پارسا و شرور می دهد.

عیسی مسیح تاکید می کند که مقصد نهایی و ابدی یک انسان به ایمان او به پسر خداوند بستگی دارد: «من نيز بايد بر صليب آويخته شوم تا مردم به من ايمان آورده، از گناه نجات پيدا كنند و زندگی جاويد بيابند. زيرا خدا به قدری مردم جهان را دوست دارد كه يگانه فرزند خود را فرستاده است، تا هر كه به او ايمان آورد، هلاک نشود بلكه زندگی جاويد بيابد. خدا فرزند خود را فرستاده است نه برای اينكه مردم را محكوم كند بلكه به‌وسیلهٔ او نجاتشان دهد «.كسانی كه به او ايمان بياورند، هيچ نوع محكوميت و هلاكتی در انتظارشان نيست؛ ولی كسانی كه به او ايمان نياورند، از هم اكنون محكومند، چون به يگانه فرزند خدا ايمان نياورده‌اند» (یوحنا فصل 3 آیه های 15-18).

کسانی که به گناهان خود اعتراف کرده و به عیسی مسیح ایمان می آورند، پس از مرگ از حضور در کنار خداوند لذت خواهند برد. اما کسانی که عیسی مسیح را رد می کنند سرنوشت ابدی بسیار متفاوتی خواهند داشت. عیسی مسیح سرنوشت ابدی آنها را اینگونه توصیف می کند: «جايی كه تاريكی و گريه و عذاب حكمفرماست» (متی فصل 8 آیه 12). عیسی مسیح به عنوان فرمانروای آسمانی درباره زندگی پس از مرگ به ما هشدار می دهد که عاقلانه انتخاب کنیم:«فقط با عبور از درِ تنگ می‌توان به حضور خدا رسيد. جاده‌ای كه به طرف جهنم می‌رود خيلی پهن است و دروازه‌اش نيز بسيار بزرگ، و عدهٔ زيادی به آن راه می‌روند، و براحتی می‌توانند داخل شوند. اما دری كه به زندگی جاودان باز می‌شود، كوچک است و راهش نيز باريک، و تنها عدهٔ كمی می‌توانند به آن راه يابند» (متی فصل 7 آیه های 13-14).

جی. بی. هاردی، دانشمند کانادایی، درباره زندگی پس از مرگ می گوید: «من فقط دو پرسش دارم. اول اینکه، آیا کسی توانسته مرگ را شکست دهد؟ دوم اینکه، آیا آن شخص راه غلبه بر مرگ را برای من هم باز کرده است؟ پاسخ هر دو پرسش هاردی «آری» است. یک شخص بر مرگ غلبه کرد و راه پیروزی بر مرگ را برای کسانی هم که به او ایمان می آورند، فراهم می کند. کسی که به عیسی مسیح ایمان می آورد نباید ترسی از مرگ داشته باشد، ما باید برای داشتن این نجات شادی کنیم.» اول قرنتیان فصل 15 آیه های 54-55 می گوید: «هنگامی كه اين امر اتفاق بيفتد، يعنی بدن خاكی و فانی ما به بدن آسمانی و جاودانی تبديل شود، آنگاه اين پيشگويی كتاب آسمانی عملی خواهد گرديد كه می‌فرمايد: «زندگی بر مرگ پيروز شد.» ای مرگ پيروزی تو كجاست؟ نيش تو چه شد؟ گناه يعنی همان نيشی كه باعث مرگ می‌شود، از بين خواهد رفت، و شريعت كه گناهان ما را به ما نشان می‌دهد، ديگر بر ما داور نخواهد بود. خدا را شكر برای تمام اينها! اوست كه ما را بوسيلهٔ خداوندمان عيسی مسيح پيروز می‌گرداند.»

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا زندگی پس از مرگ وجود دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries