settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره اهمیت مسئولیت پذیری و پاسخگویی چه می گوید؟

جواب


وسوسه زیادی هم اکنون در دنیای امروز وجود دارد و شیطان هم علاوه بر آن تلاش می کند تا وسوسه بیشتری ایجاد کند. بسیاری از مسیحیان در رویارویی با وسوسه ها، شریکی را به عنوان ناظر آنها می جویند که به او جوابگو باشند و با او دعا کنند و سختیهایی را که در حین جنگ روحانی متحمل می شوند، با او سهیم شوند. خوب است برادر یا خواهری داشته باشیم که بتوانیم در مواجهه با وسوسه ها روی او حساب باز کنیم. داوود پادشاه در آن شبی که شیطان او را به زنا با بت شبع وسوسه کرد تنها بود (دوم سموئیل فصل 11). کتاب مقدس به ما می گوید که جنگ ما جنگ جسم نیست، بلکه جنگی است روحانی علیه نیروها و قدرت های روحانی که ما را تهدید می کنند (افسسیان فصل 6 آیه 12).

با دانش به اینکه ما در نبردی علیه نیروهای تاریکی هستیم، باید تا آنجا که می توانیم کمک جمع کنیم و این می تواند شامل پاسخ گویی به ایماندار دیگری باشد که به ما در این نبرد روحانی روحیه می دهد. پولس به ما می گوید که باید با تمام نیرویی که خدا برای جنگیدن در این نبرد برایمان مهیا می سازد تجهیز شویم: «من از او می‌خواهم تا بسبب كرامت بی‌حد خود، باطن شما را با روح خود، نيرومند و توانا سازد» (افسسیان فصل 6 آیه 13). ما بدون شک می دانیم که وسوسه خواهد آمد، پس باید آمادگی رویارویی با آن را داشته باشیم.

شیطان ضعف ما را می شناسد، و می داند که ما آسیب پذیر هستیم. او می داند وقتی زن و شوهر دعوا می کنند شاید این احساس به سراغشان بیاید که یک نفر دیگر بهتر او را درک می کند و با او همدردی می کند. او می داند وقتی که یک کودک توسط والدینش تنبیه شده است، ممکن است کینه توز شود. او می داند وقتی که امور در سر کار به خوبی پیش نمی روند و بار مشروب فروشی در کجای مسیر خانه است. از کجا کمک می طلبیم؟ ما می خواهیم کاری را انجام دهیم که در نظر خدا درست است، اما هنوز ضعیف هستیم. چه می کنیم؟

امثال فصل 27 آیه 17 می گوید: «همانطور كه آهن، آهن را می‌تراشد، دوست نيز شخصيت دوستش را اصلاح می‌كند». چهره دوست، جلوه ی تشویق یا حمایت اخلاقی است. آخرین باری که دوستت به تو زنگ زد و فقط خواست که احوالت را بپرسد کِی بود؟ آخرین باری که به دوستت زنگ زدی و از او پرسیدی که آیا نیاز به حرف زدن دارد کِی بود؟ تشویق و حمایت اخلاقی از یک دوست، گاهی اوقات، عناصر غایب در جنگ علیه شیطان هستند. مسئولیت پذیری در قبال یکدیگر می تواند این عناصر غایب را فراهم آورد.

نویسنده عبرانیان این مطلب را اینطور جمع بندی می کند: «حال، به پاس آن همه لطفی كه خدا در حق ما كرده است، بياييد يكديگر را به محبت كردن و به انجام اعمال نيک تشويق و ترغيب نماييم. و نيز چنانكه برخی را عادت است، از حضور در مجالس عبادت كليسايی غافل نشويد، بلكه يكديگر را تشويق كنيد، بخصوص در اين روزها كه بازگشت مسيح نزديک می‌شود» (عبرانیان فصل 10 آیه های 24-25). بدن مسیح به هم متصل است، و ما این وظیفه را داریم که همدیگر را شکل دهیم و بسازیم. یعقوب نیز به مسئولیت پذیری و پاسخ گویی اشاره می کند: «نزد يكديگر به گناهان خود اعتراف نماييد و برای يكديگر دعا كنيد تا شفا يابيد. دعای صادقانۀ مرد درستكار، قدرت و تأثير شگفت‌انگيز دارد» (یعقوب فصل 5 آیه 16).

پاسخ گویی و مسئولیت پذیری می تواند در نبرد روحانی برای چیره شدن بر گناه مفید باشد. شریکی که به او جوابگو باشی می تواند شما را تشویق کند، توبیخ نماید، تعلیم دهد، و در غم و شادی شریک شما باشد. هر مسیحی باید شریکی داشته باشد که به او جوابگو باشد و بتواند با او دعا کرده، حرف بزند، رازهای دلش را به او بگوید، و نزد او اعتراف کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره اهمیت مسئولیت پذیری و پاسخگویی چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries