settings icon
share icon
سوال

آیا بدرفتاری (خشونت، سوء استفاده)، دلیل قابل قبولی برای طلاق می باشد؟

جواب


کتاب مقدس درباره بدرفتاری با همسر به عنوان دلیلی برای طلاق صحبتی نکرده است، اما خواست خدا از ازدواج زن و مرد را به وضوح بیان کرده است (افسسیان فصل 5 آیه های 22 تا 23)، بدرفتاری (سوء استفاده) بر خلاف خواست خداوند است. خشونت فیزیکی علیه همسر غیر اخلاقی است و هیچ کسی نباید آن را تحمل کند. هیچ کسی نباید در یک محیط ناامن باشد، این محیط ناامن می تواند هر محیطی باشد مانند محیط خانوادگی، دوستانه و یا کاری. بدرفتاری فیزیکی خلاف قانون است و در صورت تجربه یا مشاهده آن باید در اولین قدم با مراکز قانونی مرتبط تماس گرفته شود.

همسری که مور خشونت قرار می گیرد باید سریعا جای امنی برای خود پیدا کند. اگر فرزندانی هم دارد آنها را نیز باید از آن موقعیت دور کند. جدا شدن از فرد سوء استفاده گر به هیچ عنوان غیر کتاب مقدسی نیست؛ در واقع، حفاظت از خود و فرزندان در این مواقع کاملا حق اخلاقی و قانونی شماست.

کتاب مقدس حتی در موارد خشونت و سوء استفاده نیز دستور به طلاق نمی دهد. از نظر کتاب مقدس دو دلیل موجه برای طلاق وجود دارد: همسر غیر مسیحی شما را ترک کند (اول قرنتیان فصل 7 آیه 15)، و یا مرتکب زنا شود (متی فصل 5 آیه 32). از آنجایی که کتاب مقدس خشونت علیه همسر را به عنوان دلیلی برای طلاق ذکر نکرده است، پس ما باید بسیار مراقب توصیه های خود در مورد طلاق باشیم.

خداوند طلاق را فقط در صورت انحراف جنسی و یا ترک شدن از طرف همسر جایز می داند، اما حتی هیچ یک از این دو شرط نیز نباید باعث طلاق عجولانه شود، طلاق باید به عنوان آخرین گزینه در نظر گرفته شود. در مورد خیانت باید گفت که آشتی بهتر از طلاق است. بهتر است که بخشش و عشق را امتحان کنیم (کولسیان فصل 3 آیه 13). آشتی با فرد سوء استفاده گر یک استثناء است. آشتی کردن با همسر سوء استفاده گر کاملا بستگی به قابلیت اعتماد آن مرد یا زن دارد و ممکن است سال ها طول بکشد، تضمینی هم برای برقراری مجدد رابطه وجود ندارد.

وقتی جدایی در این مورد (بدرفتاری، سوء اتفاده) صورت گرفت، شخص مقصر باید به دنبال کمک و راهنمایی باشد. اولین و مهمترین درخواست کمک باید به خداوند ارائه شود. «زيرا هر كه چيزی بخواهد، به دست خواهد آورد، و هر كه بجويد، خواهد يافت. كافی است در بزنيد، كه در برويتان باز می‌شود» (متی فصل 7 آیه 8). خداوند قدرت بازسازی رابطه ها و اصلاح افراد را دارد. او باید سرور زندگی ما، راهنمای بزرگ ما و رئیس خانواده ما باشد. مشاوره های روانشناسی و محدودیت های قانونی (قوانین بازدارنده) برای شخص سوء استفاده گر نیز مناسب هستند و در واقع ابزاری برای کمک به تغییر او می باشند.

اگر آن شخص واقعا تغییر کند و این تغییرات قابل مشاهده و تایید باشند، برقراری محتاطانه دوباره رابطه امکان پذیر است. زن و مرد باید خودشان را متعهد به روش زندگی خداپسندانه کنند و رابطه خود را به خداوند از طریق عیسی مسیح نزدیک تر کنند. «نگذار به راه خطا روم؛ احكام خود را به من تعليم ده. من راه راست را اختيار نموده‌ام و داوريهای تو را از نظر خود دور نداشته‌ام» (مزامیر فصل 119 آیه های 29 تا 30). تعهد به خدا باید همراه با مشاوره گرفتن از یک کشیش قابل اعتماد و یا یک مشاور قانونی مسیحی انجام شود. مشاوره در ابتدا باید به صورت انفرادی صورت بگیرد، سپس زن و شوهر با هم و در آخر همه خانواده باید مشاوره شوند، برای اینکه همه نیاز به التیام دارند. تغییر و اصلاح فرد مقصر، اگر واقعا توبه کرده باشد و متواضعانه تسلیم خدا شده باشد امکان پذیر است (دوم قرنتیان فصل 3 آیه 18).

قبل از ازدواج (به عنوان یک رابطه همیشگی)، باید هشدارهای را در نظر بگیریم. متاسفانه ممکن است این نشانه ها تا قبل از ازدواج دیده نشوند، برای اینکه بسیار از افراد سوء استفاده گر مهارت خاصی در پنهان کردن ذات واقعی خود دارند. با این وجود، فهرستی از هشدارها هستند که باید در نظر گرفته شوند: حسادت غیرمنطقی، حس ریاست، عصبی بودن، رفتار ظالمانه با حیوانات، تلاش برای جدا کردن شما از دوستان و خانواده، اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، بی احترامی به حریم شخصی و یا ارزش های اخلاقی دیگران. اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده را در فردی که برای ازدواج در نظر گرفته اید می بینید، لطفا از کسانی مشاوره بگیرید که با این نوع موقعیت ها و رفتارها آشنایی دارند.

اگر همین حالا در موقعیتی قرار دارید که از شما سوء استفاده می شود، بدون توجه به اینکه فرد سوء استفاده گر همسر، والدین، فرزند، پرستار، معلم، وابستگان و یا هر کسی دیگری باشد باید بدانید که خداوند به هیچ عنوان نمی خواهد شما در این شرایط باقی بمانید. سوء استفاده های جنسی، فیزیکی و روانی خواست خدا برای شما نیست. خود را از این موقعیت نجات دهید و کسی را پیدا کنید تا بتواند به شما کمک کند و مراتب قانونی برای حفاظت از شما را سریعا انجام دهد. در کنار همه این اقدامات، دعا کنید و از خدا بخواهید شما را راهنمایی کند و از شما حفاظت نماید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا بدرفتاری (خشونت، سوء استفاده)، دلیل قابل قبولی برای طلاق می باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries