settings icon
share icon
سوال

امام دوازدهم / امان زمان در فرجام شناسی اسلامی چه کسی است؟

جواب


پدیده امام دوازدهم یک مفهوم در اسلام شیعی است که به عقیده مسلمانان به امور آخر زمان گره خورده است. مذهب شیعه دومین فرقه بزرگ اسلام در جهان است؛ و نسبت به اسلام سنی اهمیت بیشتری به لقب امام می دهد. اکثرا شیعیان معتقدند که تنها دوازده امام واقعی و راستین وجود دارد و آخرین آنها از قرن نهم تا به حال در جایی روی زمین پنهان شده است. بر اساس این عقیده، آخرین امام یک روز باز خواهد گشت و همراه با عیسی مسیح، شیطان و شخصی مانند ضد مسیح (دجال، مسیح دروغین) را شکست خواهد داد.

اکثر شیعیان شیعه دوازده امامی (شیعه جعفری، امامیه) هستند. این شیعیان معتقدند فقط دوازده فرد وجود دارد که می توانند لقب امام داشته باشند. همه این امامان بین قرن های هفتم و نهم به دنیا آمده اند. آخرین آنها امام دوازدهم است: محمد بن حسن (ابوالقاسم محمد بن حسن عسگری) که بیشتر با نام محمد المهدی یا مهدی شناخته می شود.

لقب مهدی به معنای «هدایت شده» است. پیش بینی شده که او به عنوان یک مسلمان راستین دوباره ظهور خواهد کرد و دنیا را تحت هدایت اسلام متحد خواهد کرد. بر اساس عقاید شیعیان، محمد بن حسن عسگری در اواخر قرن نهم به دنیا آمد و تا اواسط قرن دهم دیگر دیده نشد. دلیل این ناپدید شدن مرگ او نبود بلکه نوعی غیبت الهی بود.

عقیده غیبت در تضاد با عقیده مسلمانان سنی و گروه کوچکی از شیعیان قرار دارد که باور دارند مهدی هنوز به دنیا نیامده یا حداقل هنوز به شکل علنی در جهان ظهور نکرده است. عقیده شیعه در مورد نقش امام دوازدهم حداقل تا قسمتی بر روی رویکرد ایران در سیاست های جهانی تاثیر گذاشته است. برخی از ناظران رویدادهای جهان گمان می کنند که احتمالا ارتباطی بین این شخصیت و ضد مسیح در کتاب مقدس وجود دارد.

امام دوازدهم همچنین نام یک رمان تخیلی از یوئیل روزنبرگ نیز می باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

امام دوازدهم / امان زمان در فرجام شناسی اسلامی چه کسی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries