settings icon
share icon
سوال

تلمود چیست؟

جواب


تلمود یک کلمه عبری و به معنای «آموختن» می باشد. تلمود متن مربوط به جریان اصلی یهودیت است و اصولا شامل بحث ها و تفسیرها در مورد تاریخ یهود، قانون شریعت (مخصوصا بخش کاربردی آن در زندگی)، فرهنگ و رسوم می شود. تلمود شامل گمارا و میشنا می باشد.

یهودیت علاوه بر متون مقدس الهام شده که مسیحیان آن را عهد قدیم می نامند دارای «تورات شفاهی» نیز می باشد که معنا و تفسیر متون مقدس و به کار گرفتن قوانین شریعت را در بر می گیرد. یهودیان ارتدکس معتقدند که خداوند این تورات شفاهی را به موسی و دیگران تا به امروز تعلیم داده است. این رسم تا قرن دوم میلادی به صورت شفاهی باقی ماند تا زمانیکه قوانین شفاهی جمع آوری و نوشته شده است و آن را میشنا نامیدند. در طی چندین قرن بعدی، تفسیرهای بیشتری به میشنا اضافه و در اورشلیم و بابل نوشته می شدند. این تفسیرهای اضافی به گمارا مشهورند. گمارا و میشنا در کنار هم تلمود را تشکیل می دهند و در قرن پنجم میلادی تکمیل شد.

در واقع دو تلمود به نام های تلمود اورشلیمی و تلمود بابلی وجود دارند. تلمود بابلی جامع تر و همان چیزی است که اکثر مردم از آن، اگر نخواهند نوع آن را مشخص کنند، به عنوان «تلمود» یاد می کنند. خواندن تلمود آسان نیست. اغلب در بین تفسیرها و دلایل فاصله افتاده است و فرض بر این گرفته شده که شما می دانید در چه موردی حرف می زنند و مفاهیم در اکثر موارد به نوعی مختصرنویسی شده اند. ارجاع به تعالیم مربوط به آیه های عهد قدیم معمولا به دو یا سه کلمه خلاصه می شوند. تلمود در مورد مسائل دیدگاه های متفاوتی را ارائه داده است و در همه موارد دیدگاه قابل قبول را به روشنی مشخص نکرده است.

مسیحیان تلمود را دارای ماهیتی وحی شده یا همان الهام شده (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16) مانند 66 کتاب موجود در کتاب مقدس در نظر نمی گیرند . برخی از تعالیم تلمود ممکن است با تعالیم کتاب مقدسی سازگار باشند، اما این مطلب را می توان در مورد نوشته های مختلف از ادیان دیگر هم گفت. مطالعه تلمود از نظر مسیحیان می تواند روش بسیار خوبی برای آشنایی بیشتر با رسم و رسوم، تاریخ و تفسیرهای یهودیان باشد، اما آن را کلام خدا نمی دانند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

تلمود چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries