settings icon
share icon
سوال

گناه سدوم و عموره چه بود؟

جواب


داستان شهر سدوم و عموره در کتاب پیدایش فصل 18 تا 19 آمده است. پیدایش فصل 18 از خداوند و دو فرشته می گوید که نزد ابراهیم رفتند و با او صحبت کردند. خداوند به ابراهیم گفت «فرياد عليه ظلمِ مردم سدوم و عموره بلند شده است و گناهان ايشان بسيار زياد گشته است» (پیدایش فصل 18 آیه 20). در آیه های 22 تا 23 شاهد تقاضای ابراهیم از خداوند برای بخشیدن این دو شهر هستیم، برای اینکه لوط، برادرزاده ابراهیم، همراه خانواده اش در سدوم زندگی می کرد.

پیدایش فصل 19، بازدید دو فرشته از سدوم و عموره که به شکل دو مرد درآمده بودند را روایت می کند. لوط آن دو را در میدان شهر دید و به آنها اصرار کرد در خانه او بمانند و آن دو فرشته نیز قبول کردند. کتاب مقدس در ادامه می گوید، «سپس در حالی كه آماده می‌شدند كه بخوابند، مردان شهر سدوم، پير و جوان، از گوشه و كنار شهر، منزل لوط را محاصره كرده، فرياد زدند: «ای لوط، آن دو مرد را كه امشب میهمان تو هستند، پيش ما بياور تا به آنها تجاوز كنيم.» (پیدایش فصل 19 آیه های 4 تا 5). سپس فرشتگان چشمان مردم سدوم و عموره را کور کردند و لوط و خانواده اش را برای در امان ماندن از عذاب الهی وادار به فرار از شهر کردند. لوط و خانواده اش از شهر فرار کردند، و سپس «خداوند از آسمان گوگرد مشتعل بر سدوم و عموره بارانيد» (پیدایش فصل 19 آیه 24).

رایج ترین پاسخ به این پرسش که «گناه سدوم و عموره چه بود؟» را می توان همجنس گرایی عنوان کرد. کلمه «سدومی» یعنی لواط که به سکس معقدی بین دو مرد (اجباری یا توافقی) اشاره می کند نیز از اینجا شکل گرفته است. همجنس گرایی بی تردید یکی از دلایل تصمیم خدا برای نابود کردن آن دو شهر بود. مردان سدوم و عموره قصد داشتند که به دو فرشته (که به شکل دو مرد درآمده بودند) تجاوز جنسی کنند. با وجود این، تنها دلیل کتاب مقدسی نابودی سدوم و عموره همجنس گرایی نبود. البته، گناهان سدوم و عموره منحصر به فرد نبوده اند.

حزقیال فصل 16 آیه های 49 تا 50 می گوید، «گناه خواهرت سدوم و دخترانش اين بود كه از فراوانی نعمت و آسايش و امنيت مغرور شده بودند و هيچ به فكر فقرا و مستمندان نبودند. آنها با كمال گستاخی در حضور من مرتكب اعمال زشت و بت‌پرستی می‌شدند؛ بنابراين من نيز ايشان را از ميان بردم». عبارت «اعمال زشت» استفاده شده در این آیه ها به عملی تنفرانگیز اشاره می کنند و دقیقا همان عبارتی است که در لاویان فصل 18 آیه 22 برای اشاره به همجنس گرایی به عنوان یک کار بسیار قبیح استفاده شده است. یهودا آیه 7 نیز می گوید، «در ضمن، شهرهای «سدوم» و «عموره» را نيز به ياد داشته باشيد. اهالی آنجا و شهرهای مجاور، به انواع شهوات و انحرافات جنسی آلوده بودند.» دوباره تاکید می کنیم، گرچه همجنس گرایی تنها دلیل نابودی سدوم و عموره نبوده است، اما به نظر می آید که دلیل اصلی آن بوده است.

کسانی که سعی می کنند محکومیت همجنس گرایی از نظر کتاب مقدس را توجیح کنند، ادعا می کنند که گناه سدوم و عموره «مهمان نواز نبودن» آنها بود. مردان سدوم و عموره بی تردید رسم مهمان نوازی را به جا نیاورده اند، احتمالا هیچ چیزی بدتر از مهمان نوازی با تجاوز گروهی به مهمان نیست. اما اینکه بگوییم خداوند دو شهر و تمامی ساکنان آن را برای عدم مهمان نوازی نابود کرده است، حق مطلب را به جا نیاورده ایم. گرچه اهالی سدوم و عموره گناهان بسیار زشت دیگری هم مرتکب شده بودند اما دلیل فرود آمدن گوگرد مشتعل و نابودی آن شهرها و ساکنان آن همجنس گرایی بوده است. مکانی که این دو شهر در آن واقع شده بودند تا به امروز هم متروکه و بایر باقی مانده است. سدوم و عموره مثال بسیار محکمی از احساس واقعی خداوند نسبت به گناه (به طور کلی) به خصوص گناه همجنس گرایی است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

گناه سدوم و عموره چه بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries