settings icon
share icon
سوال

تفاوت بین سنی و شیعه در اسلام چیست؟

جواب


تفاوت اصلی بین شیعه و سنی بر روی جانشین مشروع محمد پس از مرگ اوست. همه مسلمانان بر روی شهادتین با هم اتفاق نظر دارند: خدایی جز الله نیست و محمد پیامبر اوست. اما شیعیان عبارت دیگری به این شهادتین اضافه کرده اند که می گوید علی ولی خداست. شیعه مشتاقانه به جانشینی علی شهادت می دهد و همین امر باعث تفرقه و دشمنی در جهان اسلام شده است، این تفرقه چیزی شبیه عداوت بین پروتستان ها و کاتولیک های روم در دوران اصلاحات در اروپا بود. با این وجود، دلیل اصلی تفرقه و ایجاد فرقه های اصلی اسلام مانند پروتستان و کاتولیک عقیدتی نیست بلکه دعوا بر سر هویت جانشین مشروع محمد است.

علی، داماد محمد، در بین شاگردان محمد از همه به او نزدیک تر و با تعالیمش آشناتر بود. با این وجود، وقتی محمد در سال 632 میلادی از دنیا رفت، پیروانش علی را به عنوان جانشین او نادیده گرفتند، در صورتیکه شیعیان می گویند علی جانشین مشروع محمد بود. به جای آن، پسر عموی سومین جانشین محمد، عثمان (644-656 میلادی)، معاویه خود را خلیفه مسلمین خواند. پس از مرگ او در سال 680 میلادی، پسر او به جای حسین پسر علی خلیفه شد. دعوا بر سر جانشین مشروع یا خلیفه در جنگ کربلا در گرفت. حسین کشته شد اما پس او علی زنده ماند و سلسله جانشینی را ادامه داد. یزید سلسله جانشینی را به بنی امیه سپرد، اسلام سنی امروزی از همین سلسله است.

شیعه و سنی هر دو بر سر پنج رکن اصلی اسلام با هم توافق دارند. سنی ها به علی احترام می گذارند اما امامان را کسانی نمی دانند که از طرف الله به عنوان جانشین تعیین شده باشند. اما شیعیان برای امامان خود تقدس قائل اند و معتقدند که آنها عصمت لازم برای تفسیر بدون خطای قرآن را دارند. این برخورد از بسیاری جهات به تقدس پاپ در روم شباهت دارد. سنی ها به صورت جمعی نماز می خوانند و معتقدند که می توانند به طور مستقیم با الله ارتباط برقرار کنند. از هر دو گروه شیعه و سنی در عملیات های تروریستی شرکت داشته اند. گروه های شیعه عبارتند از حزب الله لبنان و سپاه قدس انقلاب اسلامی ایران. گروه های سنی شامل القاعده، داعش، طالبان در افغانستان و بوکوحرام می باشند.

در مورد نماز، سنی ها پنج مرتبه آن را به عنوان نماز صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء به جا می آورند. مسلمانان شیعه فقط سه بار در روز نماز می خوانند و به آن نماز صبح، ظهر و عصر (غروب آفتاب) می گویند. یکی دیگر از تفاوت های مهم دیگر بین این دو فرقه ازدواج موقت یا متعه است. ازدواج موقت در زمان محمد مجاز بود و در حال حاضر در ایران رواج دارد و توسط گروه محافظه کار روحانیون و فمینیست ها حمایت می شود، گروه دوم به دنبال از بین بردن حساسیت ها نسبت به باکره بودن زنان است، این حساسیت در هر دو شکل اسلام وجود دارد. لازم به تذکر است که تنها یکی از سیزده زن محمد هنگام ازدواج با او باکره بود.

89 درصد جمعیت ایران شیعه هستند. مسلمانان شیعه همچنین اکثریت جمعیت یمن، آذربایجان، بحرین و 60 درصد جمعیت عراق را تشکیل می دهند. جمعیت قابل ملاحظه ای از شیعیان هم در سواحل شرقی عربستان سعودی و لبنان وجود دارد. جنگجویان مشهور حزب الله که اسرائیلی ها را در سال 2000 مجبور به ترک جنوب لبنان کردند هم شیعه هستند. شیعیان تنها 10-15 درصد جمعیت مسلمانان جهان را تشکیل می دهند، با این وجود اکثریت عناصر افراطی و خشن اسلام را تشکیل می دهند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

تفاوت بین سنی و شیعه در اسلام چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries