settings icon
share icon
سوال

آیا شیطان ذهن ما را می خواند و از افکار ما اطلاع دارد؟

جواب


ما باید بدانیم که شیطان حاضر مطلق نیست، او نمی تواند در یک لحظه در بیش از یک مکان حضور داشته باشد. تنها خداوند حاضر مطلق است، و همه چیز را می داند، اما شیطان برای اجرای فرامینش به لشگر ارواح پلیدش متکی است.

آیا شیطان یا ارواح پلیدش می توانند ذهن ما را بخوانند؟ خیر. اول پادشاهان فصل 8 آیه 39 می گوید، فقط خداوند از قلب انسان آگاهی دارد. هیچکس دیگری این توانایی را ندارد. خداوند، قبل از اینکه حرف بزنیم و حتی قبل از اینکه کلمات در ذهن ما شکل بگیرند، از آنها اطلاع دارد (مزامیر فصل 139 آیه 4). عیسی مسیح، یعنی خداوند در جسم انسان، نیز می تواند فکر انسان را بخواند: «او از قلب مردم آگاه بود» (یوحنا فصل 2 آیه 24، نگاه کنید به متی فصل 9 آیه 4، یوحنا فصل 6 آیه 64).

کتاب مقدس به ما می گوید شیطان قدرتمند است. او احتمالا بالاترین مقام را در بین فرشتگان داشته است، به همین دلیل توانسته یک سوم فرشتگان را با خود بر ضدا خدا همراه کند (مکاشفه فصل 12 آیه 4). پس از سقوط شیطان حتی میکائیل نیز شهامت رویارویی با او بدون کمک خداوند را نداشت (یهودا فصل 1 آیه 9). شیطان «رئيس نيروهای پليد است و هم اكنون در قلب مخالفين خدا عمل می‌كند» (افسسیان فصل 2 آیه 2). با این وجود، قدرت شیطان محدود است و خواندن ذهن ما خارج از توانایی او می باشد.

شیطان و ارواح پلدیش برای اینکه بتوانند ذهن ما را بخوانند باید ویژگی دانایی مطلق را داشته باشند که قطعا ندارند. خداوند تنها کسی است که می تواند ذهن ما را بخواند. اما شیطان و ارواح پلیدش هزاران سال است که در حال مشاهده و فریب انسان می باشند. به طور حتم در این سال ها چیزهایی درباره انسان یاد گرفته اند. حتی آنها بدون داشتن توانایی خواندن ذهن ما می توانند به بهترین شکل حدس بزنند که به چه چیزی فکر می کنیم، سپس از آن در جهت منافع خودشان استفاده می کنند. به همین دلیل به ما قبل از اینکه دستور «مقاومت در برابر شیطان» (یعقوب فصل 4 آیه 7) داده شود، گفته شده که خودمان را کاملا به خدا بسپاریم و از او اطاعت کنیم (یعقوب فصل 4 آیه 7).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا شیطان ذهن ما را می خواند و از افکار ما اطلاع دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries