settings icon
share icon
سوال

قدرت شیطان تا چه اندازه ای است؟

جواب


شیطان نیز فرشته ای از مخلوقات خداوند بود که بر ضد او شورش کرد (اشعیا فصل 14 آیه 13) و رئیس قلمرو ارواح پلید و شیطانی شد (متی فصل 25 آیه 41). او قدرت بسیار زیادی هم در دنیای روحانی و هم بر روی زمین دارد که نباید دست کم گرفته شود. با وجود اینکه شیطان و نیروهای شیطانی نیرومند هستند اما عیسی مسیح همانگونه که در پیدایش فصل 3 آیه 15 پیش بینی شد، قدرت او را درهم شکست. صلیب عیسی مسیح، پیروز میدان شد (یوحنا فصل 12 آیه 31). « فرمانروای اين دنيا يعنی شيطان محكوم شده است» (یوحنا فصل 16 آیه 11)، و عیسی مسیح قدرت او را کاملا از بین خواهد برد و آفرینش را پاک خواهد کرد (دوم پطرس فصل 3 آیه 10).

قدرت شیطان در دنیای روحانی / آسمانی

قدرت شیطان در دنیای روحانی شناخته شده است (یهودا فصل 1 آیه 9)، او به صورت محدود می تواند در پیشگاه خداوند باشد (ایوب فصل 1 آیه 6). کتاب ایوب به ما شناختی از رابطه بین خدا و شیطان می دهد. در ایوب فصل 1 آیه های 6 تا 12 می بینیم که شیطان در حضور خدا ایستاده و به او گزارش می دهد: «خداوند از شيطان پرسيد: كجا بودی؟ شيطان پاسخ داد: دور زمين می‌گشتم و در آن سير می‌كردم» (آیه 7). خداوند به شیطان اجازه دسترسی به اموال و خانواده ایوب (نه خود او ) را داد، سپس شیطان پیشگاه خدا را ترک می کند. در ایوب فصل دوم می بینیم که شیطان دوباره به حضور خدا می آید و این بار اجازه آسیب رساندن به سلامتی ایوب را دریافت می کند (در ادامه این کتاب دیدگاه ایوب را می بینیم که مثالی برای کنارآمدن با رنج ها می باشد).

این متن بسیار مهم است، چراکه نشان دهنده جایگاه شیطان در دنیای روحانی می باشد. او می تواند در حضور خداوند، فرزندان او را محکوم کند، و در یهودا فصل 1 آیه 9 می بینیم که میکائیل هم حتی برای غلبه بر شیطان به کمک خداوند نیاز دارد. با این حال، قدرت شیطان قطعا محدود شده است، چراکه او هم مخلوق خداوند است و تحت کنترل اوست.

قدرت شیطان بر روی زمین

ایوب فصل اول به ما نشان می دهد که شیطان کارهای پلید و مخربی بر روی زمین انجام می دهد. مهمترین و معروف ترین کار او بر روی زمین در باغ عدن اتفاق افتاد. پیدایش فصل 3 وسوسه شدن حوا (یعنی مادر همه زندگان) توسط شیطان و اولین گناه او را گزارش می دهد (آیه 20). کار آدم و حوا، گناه را به این جهان آورد؛ همه انسان ها باید از بند گناه آزاد شوند تا بتوانند باز هم با خدا باشند.

عیسی مسیح زنی را ملاقات کرد که به مدت 18 سال توسط یک روح پلید فلج شده بود (لوقا فصل 13 آیه 11). عیسی مسیح، مریضی را ویژگی شیطان می داند (آیه 16). قدرت شیطان واقعی بود، اما عیسی مسیح به راحتی بر آن غلبه کرد: «در همان حال كه اين را می‌گفت، دستهای خود را بر او گذاشت. بلافاصله آن زن شفا يافت و راست ايستاد و شروع به ستايش خداوند نمود!» (آیه 13). معجزه عیسی مسیح نشان دهنده قدرت آشکار او بر شیطان بود.

شیطان از وقتی که پلیدی را در جهان تحریک کرد، با نام های «حاکم» و «فرمانروای» این جهان خوانده شده است (یوحنا فصل 14 آیه 30، نگاه کنید به یوحنا فصل 12 آیه 31 و فصل 16 آیه 11، دوم قرنتیان فصل 4 آیه های 3 تا 4، افسسیان فصل 2 آیه 2، کولسیان فصل 1 آیه 13). او دشمن خدا و حقیقت است (متی فصل 13 آیه های 24 تا 30، دوم تسالونیکیان فصل 2 آیه های 9 تا 12) ، و هر کاری که برای وسوسه یک انسان (پیدایش فصل 3، لوقا فصل 22 آیه 31، اول تیموتائوس فصل 3 آیه 7) و حتی گروهی از انسان ها (اول تسالونیکیان فصل 3 آیه 5، مکاشفه فصل 2 آیه 10) لازم است را انجام می دهد. او تمام مردم دنیا را فریب می دهد (مکاشفه فصل 12 آیه 9). شیطان کار فریب انسان را به هر وسیله ای حتی با توسل به غرور (اول تیموتائوس فصل 3 آیه 6، اول قرنتیان فصل 4 آیه 6)، اخلال در انتشار حقیقت (متی فصل 13 آیه های 18 تا 22 و آیه های 38 تا 39) و قرار دادن ایمانداران غیر واقعی در کلیسا (اول تیموتائوس فصل 4 آیه های 1 تا 2، دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 1 تا 9، مکاشفه فصل 2 آیه 9 و فصل 3 آیه 9) انجام می دهد. عیسی مسیح در یوحنا فصل 8 آیه 44 می گوید، شیطان پدر دروغ است.

خداوند قدرت محدودی به شیطان در این دنیا داده است، این یعنی که دست او به طور کامل کوتاه نشده است، تنها موردی که او در آن قدرتی ندارد، قدرت بر مرگ است. عبرانیان فصل 2 آیه های 14 تا 15 به ما می گوید عیسی مسیح به شکل انسان درآمد تا به جای ما بمیرد و قدرت شیطان بر مرگ از بین ببرد، قدرتی که او از همان ابتدا داشت (یوحنا فصل 8 آیه 44). راه نجاتی که عیسی مسیح فراهم کرد، ما را از طناب دار شیطان نجات داد. مرگ اثر خود را از دست داد (اول قرنتیان فصل 15 آیه 55).

قدرت شیطان – نتیجه گیری:

کتاب مقدس می گوید تمام دنیا تحت قدرت و سلطه شیطان قرار دارد (اول یوحنا فصل 5 آیه 19)، ما باید مراقب و هشیار باشیم. شیطان مانند شیر گرسنه می چرخد و به دنبال شکار می کردد (اول پطرس فصل 5 آیه 8). اما مسیحیان یک امید بزرگ دارند، یعنی امید به عیسی مسیح (یوحنا فصل 16 آیه 33) و ایمان ما به او (اول یوحنا فصل 5 آیه 4) که بر قدرت شیطان غلبه کرده است. «فرزندان عزيزم، شما از آنِ خدا هستيد و بر مخالفين مسيح غلبه يافته‌ايد، زيرا در وجود شما كسی زندگی می‌كند كه از هر دشمن مسيح در اين دنيای گناه‌آلود، قویتر است» (اول یوحنا فصل 4 آیه 4).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

قدرت شیطان تا چه اندازه ای است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries