settings icon
share icon
سوال

مسیحیت پولسی چیست؟

جواب


مسیحیت پولسی اصطلاحی است که برخی آن را در مورد آموزش مذهبی خاص نوشته های پولس به کار می برند و می گویند با انجیل عیسی مسیح فرق دارد. به این معنی که تعالیم عیسی مسیح و پولس کاملا متفاوت هستند. کسانی که به مسیحیت پولسی معتقدند می گویند که مسیحیت امروزی ارتباط کمی با آموزش های عیسی مسیح دارد و محصول تحریف آن تعالیم توسط پولس است.

ما معتقدیم که همه بخش های عهد جدید با هم موافق هستند: انجیل ها زندگی و کارهای عیسی مسیح را بازگو می کنند، کتاب های دیگر عهد جدید به توضیح کار مسیح و به کار بردن آن در زندگی روزمره می پردازند. به عنوان مثال، متی فصل 28 حقیقت رستاخیز مسیح را بازگو می کند و اول قرنتیان فصل 15 اهمیت رستاخیز او را توضیح می دهد. مرقس فصل 15 آیه 38 درباره پاره شدن پرده معبد در هنگام مرگ مسیح سخن می گوید، عبرانیان فصل 10 آیه های 11-23 معنای آن واقعه را آشکار می کند. همان روح القدسی که انجیل ها را الهام کرد، بقیه کتاب های عهد جدید را هم الهام کرد تا ما درک کامل تری از برنامه نجات توسط خدا داشته باشیم.

با این وجود، کسانی درباره مسیحیت پولسی نظریه پردازی می کنند تعریف دیگری از داستان دارند:

عیسی مسیح یک معلم بزرگ بود و خود را مسیح موعود یهودیان در نظر گرفت. او معتقد بود که خداوند روم را شکست داده و پادشاهی اش را در زمین برقرار خواهد کرد. بنابراین برای آمادگی برای پادشاهی خدا بر روی زمین پیام عشق بی قید و شرط، بردباری و پذیرفتن دیگران بدون قضاوت آنها را آموزش داد. افسوس که رومیان او را مصلوب کردند و ماموریت او برای آغاز یک عصر جدید در زمین با شکست مواجه شد.

پیروان عیسی مسیح، با اعتقاد به اینکه خدا کاهن آنها را دوباره زنده کرد، تحت رهبری یعقوب (برادر عیسی مسیح) دوباره در اورشلیم ملاقات کردند. آنها همچنان در انتظار پادشاهی موعود و ادامه نسخه روشن بینانه یهودیت عیسی مسیح بودند. اما پولس از راه رسیده و برای نفوذ در کلیسا خود را مسیحی جلوه داد. پطرس، یعقوب و دیگران که عیسی مسیح را از نزدیک می شناختند به پولسی که هرگز مسیح را ندیده بود مشکوک بودند.

سائول، که خودش را پولس نامید، فکر بکری کرد. او هنرمندانه مفاهیم سنتی عبری و فلسفه یونانی را با هم ادغام کرد و دین جدیدی ساخت که هم برای یهودیان و هم برای غیر یهودیان جذاب به نظر می رسید. او بشارت داد که عیسی مسیح همان خداوند است و مرگ مسیح به سیستم اهدای قربانی یهودیت مرتبط است، و کسی می تواند نجات پیدا کند که به آن باور داشته باشد و اینکه قانون موسی کهنه و از کار افتاده است. خدمات مشتاقانه پولس و نوشته های قانع کننده او، انجیل جدید او را به سرتاسر امپراطوری روم منتشر کرد. کلیسای اورشلیم، که شامل پطرس و یعقوب هم می شد، پولس را به عنوان یک بدعت گذار و رهبر فرقه می شناختند و او را از خودشان نمی دانستند.

پس از نابودی اورشلیم در سال 70 میلادی، کلیسای یهودی قدرت خود را از دست داد اما نفوذ و تاثیر کلیسای غیریهودی تاسیس شده توسط پولس بیشتر شد. یکی از پیروان پرشور پولس کتاب اعمال رسولان را نوشت، کتابی که یک جایگاه افسانه ای به پولس داد و او را به شکل قهرمان کلیسا به تصویر کشید. بعدها نویسندگان ناشناسی تکه پاره هایی از اطلاعات درباره مسیح را جمع آوری کردند و کتاب های متی، مرقس، لوقا و یوحنا را نوشتند – اما الهیات پولس همچنان در راس کلیسا قرار داشت و دیدگاه دیگر نویسندگان را خدشه دار می کرد. به همین دلیل، دین پولس بر دین عیسی مسیح پیروز شد.

به طور خلاصه، پولس حقه باز بود، یک بشارت دهنده دوره گرد که پیام محبت عیسی مسیح را به چیزی تحریف کرد که خود عیسی مسیح هرگز آن را نمی شناخت. این پولس بود که مسیحیت امروزی را به وجود آورد، نه عیسی مسیح.

کسانی که به تئوری ذکر شده باور دارند معمولا به این موارد نیز معتقدند:

1. عیسی مسیح خدا نبود. او هرگز ادعای خدایی نکرد و تاسیس یک دیدن جدید هرگز خواست او نبوده است.

2. کتاب مقدس الهام شده نیست و سرشار از تناقضات است. هیچ یک از بخش های عهد جدید، احتملا غیر از کتاب یعقوب، توسط کسانی که عیسی مسیح را می شناختند نوشته نشده است. تکه هایی از تعالیم مسیح در انجیل ها وجود دارد اما تشخیص اینکه او واقعا چه گفت بسیار مشکل است.

3. پولس هیچوقت فریسی نبوده و سواد زیادی نداشته است. مسیحی شدن او یا یک تجربه شخصی توهمی بوده است یا حقه بازی. او خود را رسول معرفی کرد تا قدرت بیشتری در کلیسا پیدا کند.

4. اختراعات الهیات پولسی مانند الوهیت مسیح، نجات بر اساس لطف خدا و از طریق ایمان، نجات از طریق خون عیسی مسیح، ذات بی گناه عیسی مسیح، مفهوم گناه اصلی و روح القدس، هیچ یک از این عقاید جدید توسط پیروان واقعی مسیح پذیرفته نشدند.

5. انجیل های گنوسی از چهار انجیل سنتی کتاب مقدس به حقایق نزدیک تر هستند.

مسیحیت پولسی یک حمله آشکار به کتاب مقدس به عنوان کلام خدا است. پیروان این نظریه تفسیر واقعا غلطی از تعالیم عیسی مسیح دارند. آنها گفته های عیسی مسیح در مورد محبت را باور می کنند اما تعالیم او در مورد قضاوت را رد می کنند (مانند متی فصل 24). آنها روی انسان بودن عیسی مسیح تاکید می کنند و الوهیت او را رد می کنند، در صورتیکه عیسی مسیح تساوی خود با خدا را در یوحنا فصل 10 آیه 30 تعلیم می دهد. آنها یک عیسی مهربان و با محبت می خواهند اما او را به عنوان نجات دهنده قبول ندارند.

هر زمانی که یک شک گرا متن ناسازگاری در کتاب مقدس پیدا می کند احتمالا می گوید «این متن تحریف شده است» یا «پولس آن را نوشته و ما می دانیم که او دروغ گو بود.» هرجایی که انجیل حرف از عقیده پولسی می زند، مانند پرداخت تاوان گناه توسط عیسی مسیح در یوحنا فصل 1 آیه 29، شک گرایان آن را به عنوان مطلبی که توسط مریدان پولس اضافه شده است، رد می کنند. در حقیقت، تنها دلیل شگ گرایان برای گزینشی عمل کردن در مورد کتاب مقدس، مخالفت شخصی آنها با قربانی شدن عیسی مسیح برای گناهان بشر است.

جالب است که بدانیم اعتبار پولس به عنوان یک رسول حتی در زمان حیات او نیز توسط کسانی که سعی داشتند کلیسا را به سمت قانون گرایی و دیگر ایدئولوژی های غلط هدایت کنند، مورد حمله قرار گرفت. پولس از خودش در برابر اتهامات ساختگی پیامبران دروغین در اول قرنتیان فصل 9، دوم قرنتیان فصل 12 و غلاطیان فصل 1 دفاع می کند.

نبوت پولس با معجزاتی که انجام داد (رومیان فصل 15 آیه 19)، آموزشی که دریافت کرد (غلاطیان فصل 1 آیه های 15-20)، و شهادت دیگر رسولان به اثبات می رسد. پطرس، بسیار دورتر از هر نوع خصومت، درباره او می نویسد: «در ضمن بدانيد كه مسيح به اين دليل صبر می‌كند تا ما فرصت داشته باشيم پيام نجاتبخش او را به گوش همهٔ مردم برسانيم. برادر عزيز ما «پولس» نيز با آن حكمتی كه خدا به او داده است، در بسياری از نامه‌های خود دربارهٔ همين مطلب، سخن گفته است. درک برخی از نوشته‌های او دشوار است و بعضی كه اطلاع كافی از كتاب آسمانی ندارند و وضع روحانی‌شان نيز ناپايدار است، آنها را به غلط تفسير می‌كنند، همان كاری كه با بخشهای ديگر كتاب آسمانی نيز می‌كنند. اما با اين كار، نابودی خود را فراهم می‌سازند» (دوم پطرس فصل 3 آیه های 15-16).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

مسیحیت پولسی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries