settings icon
share icon
سوال

چرا زنان مسلمان باید حجاب داشته باشند؟

جواب


کلمه حجاب در عربی به معنای پوشش، پرده و مانع است. همچنین از حجاب برای اشاره به پوشش زنان نیز استفاده می کنند که نشان دهنده میزام حجب و فروتنی زن می باشد. بر اساس رسوم اسلامی، زنان برای نشان دادن حجب و حیای خود در حضور مردان غریبه روسری سر می کنند، این روسری موهای آنها را می پوشاند و فقط صورت آنها قابل رویت است. روسری یا اشکال دیگر حجاب به کشور مربوطه و نفوذ و تاثیر اسلام در فرهنگ آن بستگی دارد و می تواند انتخاب زنان باشد و یا از نظر قانونی یک امر اجباری تلقی شود.

حجاب به عنوان یک قانون و نوع پوشش می تواند از یک روسری ساده تا پوشش کامل بدن که فقط چشم ها مشخص است متغیر باشد. حجاب می تواند به اشکال مختلف زیر باشد:

• حجاب به یک روسری مربعی شکل گفته می شود که سر و گلو را می پوشاند ولی صورت دیده می شود. این متداول ترین نوع حجاب در آمریکا است.

• شیله به روسری بلند و مستطیلی شکل گفته می شود که سر را می پوشاند اما صورت و گردن باز هستند.

• خیمار به روسری شنل مانند بلند گفته می شود که دور سر پیچیده می شود و از پشت آویزان است. این نوع حجاب سر، گردن و شانه ها را می پوشاند اما صورت دیده می شود.

• چادر به ردای بلندی گفته می شود که تمامی بدن زن را از سر تا پا می پوشاند.

• برقع تمامی صورت و بدن را می پوشاند و تنها قسمت روی چشم توری است تا زن بتواند از طریق آن ببیند.

همه این پوشش ها حجاب نامیده می شوند و در برخی از جوامع مسلمان اختیاری است. برخی از زنان معتقدند که حجاب توجه و تمرکز دیگران را از جنسیت، ظاهر، ثروت و زیبایی آنها به سمت هوش و شخصیت آنها سوق می دهد. بر اساس ادعای وب سایت الاسلام که خودش را وزارت امور و تبلیغات اسلامی می نامد، حجاب زن را از نگاه های شهوت آلود مردان نجات می دهد. حجاب ( و دیگر لباس های گشاد) توجه مردان را از بدن زن به سمت توجه آنها به صورت زنان سوق می دهد.

این عقیده شامل حقایق عنوان شده در اول پطرس فصل 3 آیه های 3-4 می باشد: «برای زيبايی، به آرايش ظاهری نظير جواهرات و لباسهای زيبا و آرايش گيسوان، توسل نجوييد، بلكه بگذاريد باطن و سيرت شما زيبا باشد. باطن خود را با زيبايی پايدار يعنی با روحيهٔ آرام و ملايم زينت دهيد كه مورد پسند خداست.» به یک زن مسلمان اینگونه آموزش داده شده که تنها همسر او می تواند از زیبایی های او لذت ببرد، بسیاری از زنان مسلمان حجاب را راهی برای احترام به همسران و همچنین تعهد به دین خود می دانند.

برخی از زنان هم به اجبار حجاب را رعایت می کنند، آنها می گویند که لازمه داشتن حجاب در هیچ جای قرآن عنوان نشده است. آنها گرچه قبول دارند که حجب و حیا برای زن لازم است، اما این بحث را پیش می کشند که تفسیرهای افراطی از آیه های قرآنی جایگاه زن را به موجودی برای ارضای شهوت مردان پایین آورده است. آنها این دیدگاه تکبرآمیز نسبت به زنان را به چالش می کشند و می گویند که منظور قرآن از حجاب در واقع فاصله و جدایی یا تقسیم است نه پوشش سر. آنها به تاریخ دیکتاتوری سیاسی اسلام اشاره می کنند که از حجاب برای کنترل کردن مردم و مطیع کردن آنها استفاده شده است. مسلمانان افراطی معمولا به محض اینکه منطقه ای را به تصرف خود در می آورند حجاب را برای زنان اجباری می کردند. بنابراین برخی از زنان مسلمان حجاب را روش معروف اسلام برای سرکوب و خفه کردن صدای زنان در نظر می گیرند.

همه این بحث ها در مورد حجاب نشان می دهد که دین برای کسب رضایت خدا بی فایده است. دین معمولا اعمال ظاهری را به پیروان خود اجبار می کند و از ترس و امید واهی به عنوان انگیزه استفاده می کند. یهودیان در زمان عیسی مسیح قوانین ظاهری را برای مردم ساخته بودند و تاکید داشتند که کسی بدون پیروی مو به مو از قوانین نمی تواند خدا را بشناسد (متی فصل 15 آیه 9). اما عیسی مسیح آمد و این الزام به حفظ رسوم و قوانین انسانی را درهم شکست (متی فصل 15 آیه 2) و قوانین الهی را به جای ما تکمیل کرد (متی فصل 5 آیه 17، غلاطیان فصل 3 آیه های 10-11 و 24، رومیان فصل 3 آیه 28). اگر زنان حجاب داشته باشند و مردان روزی پنج مرتبه نماز بخوانند، باز هم نمی توانند جز از طریق ایمان به پسرش عیسی مسیح رضایت خدا را کسب کنند (یوحنا فصل 3 آیه های 16-18، فصل 14 آیه 6، فصل 20 آیه 31؛ رومیان فصل 3 آیه 20، فصل 8 آیه 8).

کلام خدا راهنمای زندگی ماست، ما به دنبال پاکی و قداست می رویم چون هدف ما رضایت و خشنودی خداوند است نه پذیرفته شدن از جانب او. پدر، پسر و روح القدس، الله اسلام نیستند (اول قرنتیان فصل 8 آیه های 5-6). عیسی مسیح در دعای خود می گوید، « زندگی جاويد از اين راه به دست می‌آيد كه تو را كه خدای واقعی و بی‌نظير هستی و عيسی مسيح را كه به اين جهان فرستاده‌ای، بشناسند» (یوحنا فصل 17 آیه 3). شاگرد و پیرو مسیح بودن (لوقا فصل 9 آیه 23) به این معنی است که به پیروی از او تمایل داریم، با این وجود می دانیم که پیروی همیشگی از او امکان پذیر نیست. زیبایی مسیحیت در لطف الهی است (افسسیان فصل 2 آیه های 8-9). اسلام نمی تواند لطف الهی را به پیروانش هدیه بدهد. حجاب هم نمی تواند این کار را بکند. همه اعمال خوب در ادیان گوناگون بدون تولد تازه در عیسی مسیح و ایمان به او، بی ارزش هستند (رومیان فصل 10 آیه های 9-10).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا زنان مسلمان باید حجاب داشته باشند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries