settings icon
share icon
سوال

روز پنجم دوره آموزشی کتاب مقدس برای مسلمانان –داستان کریسمس

جواب


پاسخ: آیا عیسی مسیح فقط برای نجات یهودیان آمد؟

مسلمانان معمولا با اختلافاتی بین نسل اسماعیل و اسحاق درگیر هستند. خداوند تورات ونجات دهنده را به یهودیان داد، پس آیا مژده انجیل فقط برای آنهاست؟ متون زیر به این سوال پاسخ می دهد:

«در روز هشتم تولد نوزاد، در مراسم ختنهٔ او، نامش را عيسی گذاشتند، يعنی همان نامی كه فرشته پيش از باردار شدن مريم، برای او تعيين كرده بود. روزی كه قرار بود والدين عيسی به اورشليم، به خانه خدا بروند و مطابق شريعت موسی، مراسم طهارت خود را بجا آورند، عيسی را نيز به آنجا بردند تا به خداوند وقف كنند؛ زيرا در شريعت آمده بود كه پسر ارشد هر خانواده بايد وقف خداوند گردد. پس والدين عيسی برای طهارت خود، قربانی لازم را تقديم كردند، كه مطابق شريعت می‌بايست دو قمری يا دو جوجه كبوتر باشد. در آن زمان مردی در اورشليم زندگی می‌كرد، به نام شمعون، او شخصی صالح، خداترس و پر از روح‌القدس بود، و ظهور مسيح را انتظار می‌كشيد. روح‌القدس نيز بر او آشكار ساخته بود كه تا مسيح موعود را نبيند، چشم از جهان فرو نخواهد بست. آن روز، روح‌القدس او را هدايت كرد كه به خانه خدا برود؛ و هنگامی كه يوسف و مريم، عيسای كوچک را آوردند تا مطابق شريعت، به خدا وقف كنند، شمعون، او را در آغوش كشيد و خدا را ستايش كرد و گفت: خداوندا، اكنون ديگر می‌توانم با خيالی آسوده چشم از جهان فرو بندم، زيرا طبق وعده‌ات، او را ديدم! بلی، نجات دهنده‌ای را كه به جهان بخشيدی، با چشمان خود ديدم! او همچون نوری بر قومها خواهد تابيد و ذهنشان را منوّر خواهد ساخت و مايه سربلندی قوم تو، بنی‌اسرائيل، خواهد شد! يوسف و مريم مات و مبهوت ايستاده بودند و از آنچه درباره عيسی گفته می‌شد، به شگفت آمده بودند. ‏اما شمعون برای ايشان دعای خير كرد. سپس به مريم گفت: «اندوه، همچون شمشيری قلب تو را خواهد شكافت، زيرا بسياری از قوم اسرائيل اين كودک را نخواهند پذيرفت و با اين كار، باعث هلاكت خود خواهند شد. اما او موجب شادی و بركت بسياری ديگر خواهد گرديد؛ و افكار پنهانی عدهٔ زيادی فاش خواهد شد! در خانهٔ خدا زنی بود بسيار سالخورده به نام آنّا، دختر فنوئيل از قبيلهٔ اشير كه همواره صدای خدا را می‌شنيد. او پس از هفت سال شوهرداری، هشتاد و چهار سال بيوه مانده بود. آنّا هرگز خانه خدا را ترک نمی‌كرد، بلكه شب و روز به دعا می‌پرداخت و اغلب نيز روزه‌دار بود. هنگامی كه شمعون با يوسف و مريم سخن می‌گفت، آنّا نيز وارد شده، خدا را شكر نمود و به تمام كسانی كه در اورشليم چشم به راه ظهور نجات دهندهٔ بودند، خبر داد كه مسيح موعود تولد يافته است. يوسف و مريم، پس از اجرای مراسم دينی، به شهر خود ناصره در استان جليل، بازگشتند. در آنجا، عيسی رشد كرد و بزرگ شد. او سرشار از حكمت بود و فيض خدا بر او قرار داشت» (لوقا فصل 2 آیه های 21 تا 40).

بنابراین، آیا عیسی مسیح فقط برای یهودیان است؟ خداوند عیسی مسیح را به میان یک خانواده و ملت یهودی فرستاد، اما او نور و راه نجاتی برای همه مردم جهان است (لوقا فصل 2 آیه های 31 تا 32). خداوند عیسی مسیح را هم برای گروه خاصی از مردم و هم برای همه مردم جهان فرستاد.

«زيرا خدا به قدری مردم جهان را دوست دارد كه يگانه فرزند خود را فرستاده است، تا هر كه به او ايمان آورد، هلاک نشود بلكه زندگی جاويد بيابد» (یوحنا فصل 3 آیه 16).

انسان به دلیل گناه از خداوند جدا افتاده بود، خداوند عیسی مسیح را فرستاد تا میان خودش و ایمانداران صلح برقرار کند. ایمانداران، کسانی هستند که از گناه توبه می کنند و به عیسی مسیح که مجازات گناه آنها را با مرگ خودش بر روی صلیب پرداخت کرد، ایمان می آورند.

ایمانداران به این نتیجه می رسند که با انجام کارهای خوب نمی توانند به بهشت بروند. آنها برای رفتن به بهشت باید با مرگ فداکارانه مسیح و پاکی کامل او تصفیه شوند. خداوند به ایمانداران مسیح قدرت انجام کارهای خوب را عطا می کند. قدرت انجام کارهای خوب برای نجات و رستگاری به آنها داده نمی شود، بلکه برای جلال خداوند و به عنوان پاداش به آنها داده می شود.

«ما نيز زمانی نادان و ياغی و گمراه و اسير شهوتها و لذتهای ناپاک بوديم. زندگی ما پر بود از كينه و حسادت؛ همه از ما نفرت داشتند، ما نيز از همه متنفر بوديم. اما زمانی رسيد كه مهربانی و لطف نجات دهندهٔ ما خدا آشكار شد، و ما را نجات داد. او نه به خاطر خوبی و پاكی ما، بلكه فقط در اثر رحمت و دلسوزی كه نسبت به ما داشت، ما را از گناهانمان شست و طاهر ساخت و بوسيلهٔ روح‌القدس، به ما تولدی تازه و حياتی نو بخشيد. در اثر كاری كه نجات دهندهٔ ما عيسی مسيح انجام داد، خدا روح‌القدس را به فراوانی به ما عطا فرمود، تا به لطف عيسی مسيح، در پيشگاه خداوند بی‌گناه به حساب بياييم. اكنون می‌توانيم در بركات زندگی جاويد شريک شده، با اشتياق در انتظار روزی باشيم كه به طور كامل از اين زندگی برخوردار خواهيم شد. اين مطالب همه درست و صحيح می‌باشند. از این رو، می‌خواهم آنها را با تأكيد به مسيحيان گوشزد كنی، تا ايشان همواره به انجام اعمال نيكو بپردازند، زيرا اين امور برای همهٔ انسانها خوب و مفيد است» (تیطوس فصل 3 آیه های 3 تا 8).

داستان کریسمس را متوجه شدید، به هدف و دلیل تولد عیسی مسیح پی برده اید و احتمالا سوالات بیشتری در ذهن خود دارید. کتاب مقدس را با اشتیاق فراوان بخوانید و از خداوند بخواهید تا حقیقت را به شما نشان دهد. آیا می خواهید بدانید که چگونه عیسی مسیح برنامه خداوند برای نجات بشر را محقق می کند؟ می توانید دوره آموزشی «عیسی مسیح کیست؟» را مطالعه نمایید.

خداوند حقیقت خود را به وسیله کتاب مقدس برای شما آشکار می کند، امیدواریم واکنش شما هم مانند آن روستاییانی باشد که با عیسی مسیح روبرو شدند: «ما ديگر فقط به خاطر سخنان تو به او ايمان نمی‌آوريم، زيرا خودمان پيغام او را شنيده‌ايم و ايمان داريم كه او نجات دهندهٔ جهان است» (یوحنا فصل 4 آیه 42).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

روز پنجم دوره آموزشی کتاب مقدس برای مسلمانان –داستان کریسمس
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries