settings icon
share icon
سوال

روز دوم دوره آموزشی کتاب مقدس برای مسلمانان –داستان کریسمس

جواب


پاسخ: روز دوم کلاس های آموزشی کتاب مقدس – عیسی مسیح کجا به دنیا آمد؟

تولد عیسی مسیح بیش از 500 سال قبل از آن توسط پیامبران عهد قدیم پیش بینی شده بود.

«ای بيت‌لحم افراته، هر چند كه در يهودا روستای كوچكی بيش نيستی با وجود اين از تو كسی برای من ظهور خواهد كرد كه از ازل بوده است و او قوم من اسرائيل را رهبری خواهد نمود» (میکاه فصل 5 آیه 2).

خداوند به جای اینکه نجات دهنده را به شهر معروفی بفرستد، وعده داد که او را به روستای زراعتی بیت لحم بفرستد. با وجود اینکه، یوسف و مریم در ناصریه زندگی می کردند. این متن کتاب مقدس نحوه تحقق این پیشگویی را می گوید:

«در آن زمان، اوگوستوس، امپراتور روم، فرمان داد تا مردم را در تمام سرزمينهای تحت سُلطه امپراتوری سرشماری كنند. اين سرشماری زمانی صورت گرفت كه كرينيوس، از جانب امپراتور، فرماندار سوريه بود. برای شركت در سرشماری، هر شخص می‌بايست به شهر آبا و اجدادی خود می‌رفت. از این رو، يوسف نيز از شهر ناصره در استان جليل، به زادگاه داوود پادشاه يعنی بيت‌لحم در استان يهوديه رفت زيرا او از نسل داوود پادشاه بود. مريم نيز كه در عقد يوسف بود و آخرين روزهای بارداری خود را می‌گذراند، همراه او رفت تا ثبت نام كند. هنگامی كه در بيت‌لحم بودند، وقت وضع حمل مريم فرا رسيد، و نخستين فرزند خود را كه پسر بود، به دنیا آورد و او را در قنداقی پيچيد و در آخوری خوابانيد، زيرا در مسافرخانهٔ آنجا برای ايشان جا نبود. در دشتهای اطراف آن شهر، چوپانانی بودند كه شبانگاه از گله‌های خود مراقبت می‌كردند. آن شب، ناگهان فرشته‌ای در ميان ايشان ظاهر شد و نور جلال خداوند در اطرافشان تابيد و ترس همه را فرا گرفت. اما فرشته به ايشان اطمينان خاطر داد و گفت: «نترسيد! من حامل مژده‌ای برای شما هستم، مژده‌ای مسرت‌بخش برای همهٔ مردم! و آن اينست كه همين امروز مسيح، خداوند و نجات دهندهٔ شما، در شهر داوود چشم به جهان گشود. علامت درستی سخن من اينست كه نوزادی را خواهيد ديد كه در قنداق پيچيده و در آخور خوابانيده‌اند. ناگهان گروه بيشماری از فرشتگان آسمانی به آن فرشته پيوستند. آنان در ستايش خدا، می‌سرائيدند و می‌گفتند: خدا را در آسمانها جلال باد و بر زمين، در ميان مردمی كه خدا را خشنود می‌سازند، آرامش و صفا برقرار باد! چون فرشتگان به آسمان بازگشتند، چوپانان به يكديگر گفتند: بياييد به بيت‌لحم برويم و اين واقعهٔ عجيب را كه خداوند خبرش را به ما داده است، به چشم ببينيم. پس با شتاب به بيت‌لحم رفتند و مريم و يوسف را پيدا كردند. آنگاه نوزاد را ديدند كه در آخوری خوابيده است. چوپانان بی‌درنگ ماجرا را به گوش همه رساندند و سخنانی را كه فرشته درباره نوزاد گفته بود، بازگو كردند. هر كه گفته‌های آنان را می‌شنيد، حيرت‌زده می‌شد. اما مريم، تمام اين رويدادها را در دل خود نگاه می‌داشت و اغلب دربارهٔ آنها به فكر فرو می‌رفت. پس چوپانان به صحرا نزد گله‌های خود بازگشتند و خدا را سپاس می‌گفتند به سبب آنچه مطابق گفتهٔ فرشتگان ديده و شنيده بودند» (لوقا فصل 2 آیه های 1 تا 20).

چرا خداوند این پادشاه وعده داده شده را در یک خانواده سلطنتی متولد نکرد؟ والدین او کشاورز بودند، شهر تولد او اصلا مکان معروف و مهمی نبود، و تخت او آخور گوسفندان بود. خداوند از اینکه فرزند خود را به انسان های متواضعی می دهد که نیاز به یک نجات دهنده را در خود احساس می کنند، خشنود بود.

آیا شما هم نیاز به یک نجات دهنده را در خود احساس می کنید؟ در کلاس بعدی به کاری که عیسی مسیح برای شما انجام می دهد، می پردازیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

روز دوم دوره آموزشی کتاب مقدس برای مسلمانان –داستان کریسمس
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries