settings icon
share icon
سوال

روز اول دوره آموزشی کتاب مقدس برای مسلمانان - داستان کریسمس

جواب


پاسخ: آموزش کتاب مقدس - تولد عیسی مسیح

معرفی: کریسمس در بسیاری از کشورها به یک تعطیلات تجاری تبدیل شده است که با مهمانی، چراغانی و هدایا جشن گرفته می شود. اما داستان واقعی کریسمس بسیار جذاب تر است و هر خانواده ای باید آن را جشن بگیرد.

کتاب مقدس داستان واقعی کریسمس را روایت می کند:

«واقعهٔ تولد عيسی مسيح به اين شرح است: مريم، مادر عيسی كه در عقد يوسف بود، قبل از ازدواج با او، بوسيلهٔ روح‌القدس آبستن شد. يوسف كه سخت پایبند اصول اخلاق بود، بر آن شد كه نامزدی خود را به هم بزند، اما در نظر داشت اين كار را در خفا انجام دهد تا مبادا مريم بی‌آبرو شود. و غرق در اين گونه افكار بود كه بخواب رفت. در خواب فرشته‌ای را ديد كه به او گفت: يوسف، پسر داوود، از ازدواج با مريم نگران نباش. كودكی كه در رَحِم اوست، از روح‌القدس است. او پسری خواهد زاييد، و تو نام او را عيسی (يعنی نجات دهنده) خواهی نهاد، چون او قوم خود را از گناهانشان خواهد رهانيد. و اين همان پيغامی است كه خداوند قرنها قبل به زبان نبی خود «اشعيا» فرموده بود:بنگريد! دختری باكره آبستن خواهد شد و پسری به دنیا خواهد آورد، و او را عمانوئيل خواهند ناميد (عمانوئيل به زبان عبری به معنی «خدا با ما» است)» (متی فصل 1 آیه های 18 تا 23).

در روز کریسمس، تولد منحصر به فرد عیسی مسیح جشن گرفته می شود، کسی که با نام عمانوئیل یعنی «خدا با ماست» متولد شد. در ادامه این دوره پنج روزه ی آموزشی، متوجه خواهید شد که تولد عیسی مسیح، چگونه شما را از اسارت گناه رها می کند و بین شما و خدا رابطه برقرار خواهد کرد.

روز اول کلاس های آموزشی کتاب مقدس: پدر عیسی مسیح چه کسی بود؟

تولد عیسی مسیح با تولد بقیه انسان ها فرق دارد، برای اینکه از باکره به دنیا آمد. بنابراین، پدر واقعی عیسی مسیح کیست؟ بر اساس کتاب مقدس، جبرئیل در مورد تولد عیسی مسیح به مریم باکره گفت:

«در ششمين ماه بارداری اليزابت، خدا فرشته خود جبرائيل را به ناصره، يكی از شهرهای استان جليل فرستاد، تا وحی او را به دختری به نام مريم برساند. مريم نامزدی داشت به نام يوسف، از نسل داوود پادشاه. جبرائيل به مريم ظاهر شد و گفت: سلام بر تو ای دختری كه مورد لطف پروردگار قرار گرفته‌ای! خداوند با توست! مريم سخت پريشان و متحير شد، چون نمی‌توانست بفهمد منظور فرشته از اين سخنان چيست. فرشته به او گفت: «ای مريم، نترس! زيرا خدا بر تو نظر لطف انداخته است! تو بزودی باردار شده، پسری به دنیا خواهی آورد و نامش را عيسی خواهی نهاد. او مردی بزرگ خواهد بود و پسر خدا ناميده خواهد شد و خداوند تخت سلطنت جدش داوود را به او واگذار خواهد كرد تا برای هميشه بر قوم اسرائيل سلطنت كند. سلطنت او هرگز پايان نخواهد يافت! مريم از فرشته پرسيد: اما چگونه چنين چيزی امكان دارد؟ دست هيچ مردی هرگز به من نرسيده است! فرشته جواب داد: روح‌القدس بر تو نازل خواهد شد و قدرت خدا بر تو سايه خواهد افكند. از اين رو آن نوزاد مقدس بوده، فرزند خدا خوانده خواهد شد» (لوقا فصل 1 آیه ها 26 تا 35).

عیسی مسیح به عنوان پسر خداوند همیشه در تثلیث (پدر، پسر و روح القدس) وجود داشته است. خدای پدر، پسرش را به روی زمین فرستاد تا به صورت یک خدا-انسان کامل متولد شود. عیسی مسیح کاملا خدا و کاملا انسان در بدن یک شخص می باشد (یوحنا فصل 1 آیه 1، کولسیان فصل 2 آیه 9، اول یوحنا فصل 4 آیه های 2 تا 3).

عیسی مسیح در سن 12 سالگی متوجه شد که خداوند پدر واقعی اوست. یک روز مریم و یوسف در راه بازگشت از سفر، عیسی مسیح را گم کردند . نهایتا او را در معبد پیدا کردند که با دانش و حکمت کتاب مقدسی خود باعث شگفتی معلمان دینی معبد شده بود. مریم که بسیار نگران شده بود، او را کمی سرزنش کرد، اما عیسی مسیح در واکنش به نگرانی های مریم گفت: «چه لزومی داشت برای پيدا كردنم، به اين سو و آن سو برويد؟ مگر نمی‌دانستيد كه من بايد در خانهٔ پدرم باشم؟» (لوقا فصل 2 آیه 49).

در متون دیگر هم از خداوند به عنوان پدر عیسی مسیح نام برده شده است:

«زيرا خدا به قدری مردم جهان را دوست دارد كه يگانه فرزند خود را فرستاده است، تا هر كه به او ايمان آورد، هلاک نشود بلكه زندگی جاويد بيابد. خدا فرزند خود را فرستاده است نه برای اينكه مردم را محكوم كند بلكه به‌وسیلهٔ او نجاتشان دهد» (یوحنا فصل 3 آیه های 16 تا 18).

عیسی مسیح برای نجات کسانی به این دنیا آمد که به او ایمان بیاورند. در جلسه آینده، به این موضوع می پردازیم که چگونه مکان تولد عیسی مسیح، قرن ها پیش از تولدش پیش بینی شده بود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

روز اول دوره آموزشی کتاب مقدس برای مسلمانان - داستان کریسمس
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries