settings icon
share icon
سوال

اهمیت مکه در دین اسلام چیست؟

جواب


مکه مقدس ترین مکان در دین اسلام است. این شهر محل تولد محمد و مرکز گسترش دین اسلام بود. مکه در غرب عربستان سعودی امروزی و نزدیک مدینه یکی دیگر از شهرهای مقدس اسلام قرار دارد. حج که به زیارت واجب مکه گفته می شود یکی از پنج ستون دین اسلام است؛ همه مسلمانان حداقل باید یک مرتبه در طور عمر خود به مکه سفر کنند. مکه همچنین قبله مسلمانان نیز می باشد و همه مسلمانان دنیا باید نماز را رو به کعبه بخوانند.

محمد موعظه های دینی خود را از شهر مکه آغاز کرد. او با یک زن ثروتمند بزرگتر از خودش ازدواج کرده بود و به همین دلیل تحت حمایت یک خانواده بانفوذ شهر قرار گرفت. مکه در آن زمان یک جامعه چند خدایی بود و خدایان زیادی در آن پرستش می شدند. مسافران از نقاط مختلف برای زیارت بت های کعبه به مکه می آمدند. پیام یگانه پرستی محمد مورد استقبال بازرگانان و سیاستمداران مکه قرار نگرفت، برای اینکه تجارت آنها به زیارت بت پرستان بستگی داشت. با این وجود، از آنجایی که از محمد محافظت میشد تنها موردی که او را آزار می داد مسخره کردن گفته های او بود. زمانی که حمایت خانوادگی از محمد به پایان رسید، مکه را ترک کرد.

محمد از مکه به مدینه مهاجرت کرد. او در مدینه به عنوان مذاکره کننده و قاضی پذیرفته شد. مردم مدینه از پیام محمد استقبال بیشتری می کردند، اما علاقه آنها به محمد زمانی به سرعت بیشتر شد که او به یک دزد موفق کاروان ها تبدیل شد. قدرت دین و پیام او همگام با ثروت و قدرت نظامی اش افزایش یافت. نیروهای محمد چندین مرتبه با سربازان مکی زد و خوردهایی داشتند، دلیل عمده این درگیری ها حمله محمد به کاروان های مکی بود. او در نهایت موفق به لشگر کشی به مکه شد و آن را شکست داده و رهبران سیاسی آنجا را تغییر دهد.

محمد پس از پیروزی بر مکه تمامی بت های کعبه را نابود کرد و تنها پرستش الله در کعبه را مجاز دانست. مسلمانان باید نمازهای روزانه را رو به کعبه بخوانند، به همین دلیل است که مسلمانان جهان رو به جهت جغرافیایی خاصی عبادت می کنند. از زمان محمد تا به امروز، این ساختمان پس از خرابی در درگیری ها و بلایای طبیعی بارها تعمیر و بازسازی شده است. کعبه امروزی تقریبا به شکل مکعب می باشد و از سنگ های براق سیاه ساخته شده است و در مرکز مسجد بزرگی به نام مسجدالحرام قرار دارد. یکی از رسومی که زائران مکه باید انجام دهند این است که باید چندین مرتبه دور کعبه بچرخند.

تاریخ مکه، محتویات قرآن (کتاب مقدس مسلمانان) را تحت تاثیر خود قرار داده است. آیه های مکی به دوره زندگی محمد در مکه در میانه ی زندگی مذهبی او بازمی گردد که دارای ماهیتی معتدل تر، صبور تر و بخشنده تر است. اظهارات محمد پس از مهاجرت به مدینه و موفقیت در کار راهزنی به طرز قابل توجهی خشن و جنگ طلب می شود.

امروزه مکه به یک شهر بسیار بزرگ و پیشرفته تبدیل شده است و در دوران حج سرشار از زائران می شود. جمعیت بومی مکه چیزی بیشتر از یک و نیم میلیون تن می باشد؛ با این وجود، عربستان سعودی سفر زائران به این شهر مقدس مسلمانان را هر ساله برگزار می کند. تعداد زائران به زمان خاصی در سال بستگی دارد اما چیزی حدود دو میلیون حاجی هر ساله به زیارت کعبه می روند. مکه برای غیرمسلمانان ناحیه ورود ممنوع می باشد. بر اساس قانون رسمی عربستان سعودی تنها مسلمانان واقعی باید وارد مکه شوند. این قانون شامل کسانی نیز می شود که عضو فرقه های دروغین اسلام هستند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

اهمیت مکه در دین اسلام چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries