settings icon
share icon
سوال

بی احترامی به نام خدا یعنی چه؟

جواب


بسیاری از مردم معتقدند که نام خدا را با بی حترامی بردن به استفاده از نام او به عنوان فحش و ناسزا اشاره دارد، اما بی احترامی به نام خدا فراتر از این مورد می باشد. برای درک شدت بی احترامی به نام خدا، ابتدا باید نام او را از زاویه دید کتاب مقدس بررسی کنیم. خدای اسرائیل توسط نام ها و عناوین متعددی شناخته شده است، اما مفهومی که در نام خدا وجود دارد نقش مهم و منحصر به فردی را در کتاب مقدس بازی می کند. ذات و ویژگی های خداوند، کلیت وجود و مخصوصا جلال او در نامش منعکس می شوند (مزامیر فصل 8 آیه 1). مزامیر فصل 111 آیه 9 می گوید نام او مقدس و قدرتمند است. دعای عیسی مسیح با مورد خطاب قرار دادن خداوند با این عبارت آغاز می شود «نام تو مقدس باد» (متی فصل 6 آیه 9)، و نشان دهنده این حقیقت است که نام او باید در بالاترین اولویت زندگی ما قرار بگیرد. ما در اکثر مواقع سر خود را پایین انداخته و با پررویی فهرستی از کارهایی که خدا باید برای ما انجام دهد به حضور او می رویم، و توجهی به تقدس، بزرگی و شکاف عمیقی که ذات ما را از او جدا کرده است، نمی کنیم. حتی فراموش می کنیم که او فقط از روی مهربانی و عشقش به ما اجازه و فرصت حضور در پیشگاهش را داده است (عبرانیان فصل 4 آیه 16). ما هیچوقت نباید این فرصت را حق مسلم خود بدانیم.

هر گونه استفاده از نام خدا که بزرگی و عظمت او را زیرپا می گذارد، بی احترامی به نام اوست. سوء استفاده و بی احترامی به نام خدا در دستور سوم ده فرمان ممنوع شده است. هر کسی از نام خدا سوء استفاده کند مجازات خواهد شد (خروج فصل 20 آیه 7). قسم خوردن به نام خدا نیز در عهد قدیم بی احترامی به نام او عنوان شده است (لاویان فصل 19 آیه 12). کسی که با بردن نام خدا به قسم خود اعتبار داده و آن را موجه جلوه میداد و سپس به عهد خود وفا نمی کند، ثابت می کرد که نه تنها برای خدا احترامی قائل نیست بلکه از مجازات الهی نیز ترسی ندارد، و در واقع وجود خدا را انکار می کرد. ایمانداران به مسیح نیازی به استفاده از نام خدا برای موجه جلوه دادن حرف خود ندارند، برای اینکه اصلا نباید قسم بخورند و فقط باید بگویند، «آری» یا «خیر» (متی فصل 5 آیه های 33 تا 37).

امروزه بی احترامی به نام خدا معنای گسترده تری به خود گرفته است. کسانی که نام مسیح را می برند، در نام او دعا می کنند، و از نام او به عنوان بخشی از هویت خودشان استفاده ی کنند، اما پیوسته از او نافرمانی می کنند، در واقع به نام او بی احترامی می کنند. والاترین نام به عیسی مسیح داده شده است که هرزانویی را در مقابل خود خم می کند (فیلیپیان فصل 2 آیه های 9 تا 10)، و ما ابتدا باید این حقیقت را با تمام وجود درک کنیم، سپس به خودمان برچسب مسیحی بزنیم. اگر به مسیحی بودن اعتراف کنیم اما گفتار، کردار و افکار ما مانند مردم دنیا و بی ایمانان باشد، به نام او بی احترامی کرده ایم. اگر تصویر غلطی از عیسی مسیح به نمایش بگذاریم، چه این کار را عمدا انجام دهیم یا از روی بی اطلاعی از ایمان مسیحی عنوان شده در کتاب مقدس، در واقع به نام او بی احترامی کرده ایم. وقتی می گوییم او را دوست داریم ولی به دستوراتش عمل نمی کنیم (لوقا فصل 6 آیه 46)، به نام او بی احترامی کرده ایم و این خطر وجود دارد که او ما را انکار کند و بگوید: «من اصلاً شما را نمی‌شناسم، از من دور شويد ای بدكاران» (متی فصل 7 آیه های 21 تا 23).

نام خدا مانند ذات او مقدس است. نام خدا نشان دهنده جلال، شکوه و اولوهیت متعالی اوست. همانطوری که به خدا احترام می گذاریم، باید نام او را هم محترم بشماریم. هر کاری کمتر از این بی احترامی به نام اوست.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

بی احترامی به نام خدا یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries