settings icon
share icon
سوال

روز خداوند چه روزی است؟

جواب


روز خداوند یکشنبه است. این عبارت فقط یک مرتبه در کتاب مقدس به کار رفته است. مکاشفه فصل 1 آیه 10 می گوید: « روز خداوند بود و من در حال عبادت بودم كه روح خدا مرا فرو گرفت. ناگهان از پشت سر خود، صدايی بلند همچون صدای شيپور شنيدم». از آنجایی که یوحنا در این آیه معنی «روز خداوند» را توضیح نمی دهد، پس می توانیم فرض کنیم که مسیحیان قرن اولی با این اصطلاح آشنا بودند.

برخی گمان می کنند «روز خداوند» نسخه عهد جدیدی روز سبت است. روز سبت را خداوند برای اسرائیلی ها تعیین کرد تا روز نجاتشان از مصر را به آنها یادآوری کند (تثنیه فصل 5 آیه 15). سبت از غروب جمعه شروع می شود و تا غروب شنبه ادامه دارد، هیچکسی نباید در این روز کار کند، استراحت مطلق در این روز نمادی از استراحت خداوند در روز هفتم خلقت است (پیدایش فصل 2 آیه های 2 تا 3، خروج فصل 20 آیه 11 و فصل 23 آیه 12). سبت نشانه مخصوصی برای اسرائیلی ها بود که آنها را به عنوان پیروان خداوند یکتا از دیگر اقوام جدا می کرد. نگه داشتن روز سبت، آنها از ملت های دیگر متمایز می کرد. با این حال، در هیچ جای کتاب مقدس از روز سبت به عنوان روز خداوند یاد نشده است. اصطلاح سبت همچنان میان یهودیان در زمان عهد جدید نیز استفاده می شد و توسط عیسی مسیح و شاگردان به همان معنی و مفهوم به کار می رفت (متی فصل 12 آیه 5، یوحنا فصل 7 آیه 23، کولسیان فصل 2 آیه 16).

یکشنبه روزی بود که عیسی مسیح دوباره زنده شد، رویدادی که مسیحیت را برای همیشه از ادیان دیگر جدا کرد (یوحنا فصل 20 آیه 1). از آن روز به بعد، ایمانداران اولین روز هفته را دور هم جمع می شوند تا پیروزی مسیح بر گناه و مرگ را جشن بگیرند (اعمال رسولان فصل 20 آیه 7، اول قرنتیان فصل 16 آیه 2). گرچه سبت توسط خداوند به عنوان یک روز مقدس تعیین شده بود، اما عیسی مسیح خود را صاحب اختیار این روز نیز خواند (متی فصل 12 آیه 8). عیسی مسیح گفت که برای منسوخ کردن عهد قدیم نیامده است، بلکه آمده تا تمامی شریعت را به طور کامل انجام دهد و به پایان برساند. پیروی از قوانین شریعت نمی تواند کسی را در نظر خدا بی گناه کند، بلکه انسان فقط از راه ایمان به عیسی مسیح بی گناه به حساب می آید (رومیان فصل 3 آیه 28). پولس این حقیقت را در کولسیان فصل 2 آیه های 16 تا 17 منعکس می کند: «پس اجازه ندهيد كسی از شما ايراد بگيرد و بگويد كه چرا اين را می‌خوريد و يا آن را می‌نوشيد؛ يا چرا فلان عيد مذهبی يا ماه جديد را جشن نمی‌گيريد؛ و يا چرا در روز مقدس شنبه كار می‌كنيد. تمام اينها احكامی موقتی بودند كه با آمدن مسيح از اعتبار افتادند. آنها فقط سايه‌ای از آن «واقعيت» بودند كه قرار بود بيايد، و آن واقعيت، خود مسيح است».

روز خداوند معمولا یکشنبه در نظر گرفته می شود، اما مانند سبت یهودیان نیست. به عبارت دیگر یکشنبه سبت مسیحیان نیست. گرچه ما هم باید به پاس کاری که عیسی مسیح انجام داد یک روز را برای احترام به او استراحت کنیم، اما باید بدانیم که تحت قوانین شریعت نیستیم (رومیان فصل 6 آیه های 14 تا 15). ایمانداران به عنوان کسانی که تولد تازه پیدا کرده اند، می توانند هر روزی که بخواهند و احساس کنند به عبادت بپردازند. رومیان فصل 14، جزئیات عبادت کردن را به روشنی توضیح می دهد. « آنان بندگان خدا هستند، نه بندگان شما؛ آنان فقط به خدا پاسخگو هستند، نه به شما. بنابراين، بگذاريد خدا درستی يا نادرستی عقيده‌شان را به ايشان نشان دهد؛ و البته خدا قادر است كمكشان كند كه راه صحيح را در پيش گيرند. بعضی نيز تصور می‌كنند كه مسيحيان بايد روزهای مقدس يهوديان را به عنوان روزهای مخصوص عبادت خدا نگه دارند اما بعضی ديگر چنين كاری را بيهوده می‌دانند و معتقدند كه همهٔ روزها به طور يكسان از آن خدا هستند. در مورد اين گونه مسايل، هر کس بايد برای خودش تصميم بگيرد» (رومیان فصل 14 آیه های 4 تا 5).

برخی از مسیحیان یهودی می خواهند همچنان احترام روز سبت را به عنوان یک سنت یهودی نگه دارند. برخی از مسیحیان غیر یهودی می خواهند روز سبت را به عنوان نمادی برای احترام به خداوند نگه دارند. عبادت خداوند در روز سبت قابل قبول است، اما باز هم تاکید می کنیم که روز دقیق آن مهمترین مسئله نیست، بلکه انگیزه قلبی یک فرد از برپا داشتن آن بیشترین اهمیت را دارد. اگر قانون گرایی و سنت های مذهبی، انگیزه احترام به این روز است، پس نمی توان آن را صاقانه و از روی خلوص نیت دانست (غلاطیان فصل 5 آیه 4). وقتی قلب ما در برابر خداوند خالص و بی ریا می شود، می توانیم آزادانه او را در روز شنبه (سبت) و یا یکشنبه (روز خداوند) عبادت کنیم. خداوند از هر دو روش احساس رضایت می کند.

عیسی مسیح با نقل قول از اشعیا نسبت به شریعت گرایی (انجام قوانین شریعت همراه با افراط گرایی) هشدار داد: «این مردم با زبان خود به من احترام می‌گذارند، اما دلشان از من دور است. عبادت آنان باطل است زيرا رسوم بشری را به جای احكام الهی به مردم تعليم می‌دهند» (متی فصل 15 آیه های 8 تا 9، نگاه کنید به اشعیا فصل 29 آیه 13). خداوند علاقه ای به رعایت آداب و سنن مذهبی توسط ما ندارد. او فقط از ما می خواهد تا با تمام دل و جان او را در روز سبت، روز خداوند و یا هر روز دیگری عبادت کنیم (عبرانیان فصل 12 آیه های 28 تا 29، مزامیر فصل 51 آیه های 15 تا 17).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

روز خداوند چه روزی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries