settings icon
share icon
سوال

هر چند وقت یک بار باید مراسم شام آخر خداوند / آیین سپاسگزاری را برگزار کنیم؟

جواب


کتاب مقدس در این مورد دستوری به ما نداده است. اول قرنتیان فصل 11 آیه های 23 تا 26، دستور عمل های مربوط به مراسم شام آخر را عنوان کرده است: «اين است آنچه خود خداوندمان عيسی مسيح دربارهٔ اين شام فرموده است و من هم قبلاً آن را به شما تعليم داده‌ام: خداوند ما عيسی، در شبی كه يهودا به او خيانت كرد، نان را به دست گرفت، و پس از شكرگزاری، آن را پاره كرد و به شاگردان خود داد و گفت: اين را بگيريد و بخوريد. اين بدن من است كه در راه شما فدا می‌كنم. اين آيين را به ياد من نگاه داريد.همچنين پس از شام، پياله را به دست گرفت و فرمود: اين پياله، نشان پيمان تازه‌ای است ميان خدا و شما، كه با خون من بسته شده است. هرگاه از آن می‌نوشيد، به یاد من باشيد. به اين ترتيب، هر بار كه اين نان را می‌خوريد و از اين پياله می‌نوشيد، در واقع اين حقيقت را اعلام می‌كنيد كه مسيح برای نجات شما، جان خود را فدا كرده است. پس تا زمان بازگشت خداوند، اين آيين را نگاه داريد». این متن تمامی دستورعمل های لازم برای برپا کردن مراسم شام آخر خداوند را در اختیار ما قرار می دهد و اهمیت آن را نیز برای ما مشخص می کند.

نانی که عیسی مسیح پاره کرد نمادی از بدن اوست که بر روی صلیب به خاطر ما فدا شد. پیاله نشان خون اوست که به جای خون ما ریخته شد و عهد جدیدی بین ما و او بست. هرباری که مراسم شام آخر خداوند را برپا می کنیم، نه تنها کاری که او برای ما انجام داد را به یاد می آوریم، بلکه آن را به دیگر شرکت کنندگان مراسم نیز گواهی می دهیم. مراسم شام آخر خداوند تصویر زیبایی از واقعه مصلوب شدن عیسی مسیح، معنا و تاثیر آن بر روی زندگی ما است.

به نظر می رسد چون مراسم شام آخر یادآور مرگ مسیح است پس باید آن را زود به زود انجام دهیم. برخی از کلیساها این مراسم را به صورت ماهانه، برخی دو بار در ماه و برخی به صورت هفتگی انجام می دهند. از آنجایی که کتاب مقدس دستورعملی در این رابطه تعیین نکرده است، پس در دفعات انجام آن آزادی عمل وجود دارد. باید به آن اندازه باشد که تمرکز ما بر روی مسیح را تجدید کند. باید آن را به یک روال تبدیل کنیم، بدون اینکه بیش از اندازه تکرارش کنیم. به هر حال تکرار دفعات این مراسم اهمیتی ندارد، بلکه نیت قلب هایی که در این مراسم شرکت می کنند، مهم است. ما باید در این مراسم همراه با احترام، عشق و قدردانی عمیق از خداوندمان عیسی مسیح که بر روی صلیب جان خود را فدای بخشش گناهان ما کرد، شرکت کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

هر چند وقت یک بار باید مراسم شام آخر خداوند / آیین سپاسگزاری را برگزار کنیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries